Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńska drukarnia we współpracy z Biblioteką Narodową zrealizowała niezwykłe zlecenie

Redakcja
Rafał Wieczór pokazuje stronę księgi stworzonej przez Graffiti BC
Rafał Wieczór pokazuje stronę księgi stworzonej przez Graffiti BC Jacek Smarz
3,5 tysiąca skór koźlęcych sprowadzono do Torunia z Indii, aby stworzyć dokładną reprodukcję książki, o której zamarzył władca Kataru, emir Tamim ibn Hamad Al Sani.

Skóry posłużyły do powstania okładek kopii rękopisu Wacława Seweryna Rzewuskiego „O koniach wschodnich pochodzących od ras arabskich”. Niezwykle cenny oryginał tego dzieła znajduje się w posiadaniu Biblioteki Narodowej. To ona ogłosiła przetarg na wykonanie faksymili, który wygrała toruńska drukarnia Graffiti BC. Przedsięwzięcie realizowane było w ramach wspólnego projektu BN i Qatar Museums Authority. W sumie w Toruniu stworzono 999 kompletów, składających się z trzech tomów. Prace trwały rok.
[break]
- Struktura papieru, odpowiednia kolorystyka... Robiliśmy wszystko, aby jak najbardziej zbliżyć się do oryginału - opowiada Rafał Wieczór z wydawnictwa Graffiti BC. - Aby rozpocząć pracę, musieliśmy uzyskać zgodę na wyjęcie księgi ze skarbca BN i zeskanować każdą z niezwykle kruchych stron rękopisu.

Na czym polega unikatowy charakter dzieła Rzewuskiego? Z założenia poświęcone było koniom arabskim, ale w rzeczywistości stanowi niezwykle bogate kompendium wiedzy o geografii, kulturze i historii Bliskiego Wschodu. Książka, ręcznie spisana i zilustrowana przez jej autora między 1821 a 1831 r., po powrocie do kraju z dwuletniej wyprawy do krajów arabskich, liczy kilkaset stron. Odnajdziemy w niej ponad 400 kolorowych rysunków, a także. nuty muzyki beduińskiej sprzed 200 lat. - Pierwszy stworzony przez nas egzemplarz książki został wysłany do Kataru. Z niecierpliwością czekaliśmy trzy miesiące na akceptację - opowiada Rafał Wieczór. - Wreszcie dostaliśmy zielone światło.
Toruńska drukarnia nie po raz pierwszy podjęła takie wyzwanie. Wcześniej stworzyła m.in. faksymile czterech rozkładówek z „Ewangeliarza mołdawskiego” z iluminacjami i złoceniami, a także faksymile „Myśli różnych o sposobie zakładania ogrodów” Izabeli Czartoryskiej z 1805 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska