Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński hałas zobaczymy niebawem na mapie

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Największe przekroczenie norm hałasu drogowego odnotowano w Toruniu m.in. na skrzyżowaniu ulic Olsztyńskiej i Olimpijskiej
Największe przekroczenie norm hałasu drogowego odnotowano w Toruniu m.in. na skrzyżowaniu ulic Olsztyńskiej i Olimpijskiej Sławomir Kowalski
Urząd Miasta poszukuje firmy, która opracuje nową, aktualną mapę akustyczną Torunia, a także przygotuje program walki z nadmiernym hałasem.

[break]
Firma, która wygra ogłoszony właśnie przetarg będzie miała niecałe dwa lata na wykonanie zadania. Otwarcie ofert już w najbliższy wtorek.

Czym zajmie się wykonawca? Jego zadanie polegać będzie na wykonaniu pomiarów natężenia dźwięku w Toruniu. Wyniki będzie musiał następnie przenieść na internetową mapę akustyczną. Ma być gotowa do końca czerwca przyszłego roku. Ponadto wybrana firma zajmie się opracowaniem programu ochrony środowiska przed nadmiernym hałasem. W tym przypadku wyznaczony został termin do połowy 2018 roku.

Mapa to podstawa

- Zgodnie z prawem aglomeracja, jaką jest także Toruń, ma obowiązek co pięć lat aktualizować mapę akustyczną i program ochrony przed hałasem - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta.

PRZECZYTAJ:O tym będzie głośno! [DZIEŃ DOBRY]

Ostatnia aktualizacja tej ogólnodostępnej mapy odbyła się w lipcu 2012 roku. To wtedy po raz pierwszy torunianie mogli sprawdzić za jej pośrednictwem, czy w miejscu, w którym mieszkają lub pracują, hałas nie zagraża ich zdrowiu. Z kolei w 2013 roku Rada Miasta zatwierdziła miejski program ochrony przed tym zagrożeniem.

Gdzie ten „głośny” problem jest największy, jakie są jego źródła i w jaki sposób miasto z nim walczy? Tu podstawą jest właśnie mapa akustyczna.

- To narzędzie służące prowadzeniu polityki przestrzennej w mieście - mówi dyrektor Burak. - Służy nam m.in. przy opracowaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub wydawaniu decyzji administracyjnych. Jest też podstawą do prowadzenia walki z hałasem.

Hałaśliwe drogi

Największym źródłem hałasu w Toruniu jest transport drogowy i - marginalnie - kolejowy. Co warte podkreślenia, nadmierny hałas spowodowany przez ruch tramwajowy nie występuje.

Największe przekroczenia norm hałasu drogowego odnotowano w Toruniu na ulicach: Olsztyńskiej, Żwirki i Wigury, Szubińskiej (odcinek od Dalekiej do Poznańskiej), Łódzkiej (odcinek Podgórska-Włocławska). Spory problem z hałasem przemysłowym występuje przy ul. Lelewela. Plan walki z hałasem zakładał dwa najważniejsze zadania mające zmniejszyć akustyczne dolegliwości. To budowa nowego mostu i średnicówki. Jak te inwestycje wpłynęły na komfort naszych uszu, przekonamy się niebawem.

- Program zakłada nie tylko budowę czy przebudowę drogi - mówi dyrektor Burak. - Są też takie rozwiązania, jak ekrany akustyczne czy ograniczenia prędkości lub ruchu ciężkich pojazdów. Niewątpliwie jednak inwestycje w ostatnich latach całkowicie zmieniły akustyczny obraz miasta.

Mapa akustyczna Torunia:

www.mapaakustyczna.um.torun.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska