Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie sokoły wędrowne. Unikalne zdjęcia z gniazda na kominie elektrociepłowni!

Grzegorz Kończewski
Obrączkowanie sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni EDF Toruń. Na zdjęciu: Krzysztof Bykowski i Sławomir Sielicki
Obrączkowanie sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni EDF Toruń. Na zdjęciu: Krzysztof Bykowski i Sławomir Sielicki Sławomir Sielicki
Wiadomo już, że dwa sokoły wędrowne, które wykluły się w budce lęgowej na kominie elektrociepłowni EDF Toruń, to samiec i samica. Ptaki rozwijają się prawidłowo, w poniedziałek zostały zaobrączkowane.

- Już nie przypominają białych puchowych kulek - relacjonuje Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, który na wysokość 120 metrów, bo tam usytuowane jest to sztuczne gniazdo, wspiął się wraz z Krzysztofem Bykowskim. - U młodych sokołów już pojawiają się główne pióra, czyli lotki sterówki. Ptaki są w dobrej kondycji, nie zauważyliśmy niczego niepokojącego.

Młode sokoły podrosły już na tyle, że można je było zaobrączkować, co zresztą było głównym celem poniedziałkowej wspinaczki. Każdy z ptaków został wyposażony w dwie obrączki. Na pierwszej, ornitologicznej, znajduje się przypisany do ptaka numer indywidualny obrączki, a także nazwa stacji ornitologicznej PAN w Gdańsku oraz napis „Poland”. Dane te pozwolą zidentyfikować toruńskiego sokoła w każdej części globu.

Czytaj też: Straciły pana, ale znalazły inny dom. Inne psy czekają na adopcję

- Ta obrączka ma kolor żółty, co od razu przyrodnikom wskazuje na to, że sokół przyszedł na świat w mieście - tłumaczy Sławomir Sielicki. - Ptaki, które wyklują się w lesie, otrzymują obrączkę zieloną, a w górach - czerwoną.

Na drugiej obrączce - obserwacyjnej (w przypadku polskich sokołów ma ona kolor niebieski), umieszczone są duże znaki - dwie cyfry i dwie litery. Pozwalają one na identyfikację przy użyciu sprzętu optycznego, a więc bez konieczności chwytania ptaka.

- W poniedziałek obfotografowaliśmy też młode sokoły oraz pobraliśmy od nich krew - dodaje Sławomir Sielicki. - Mamy nadzieję, że dzięki badaniom genetycznym dowiemy się czegoś o pochodzeniu matki toruńskiego rodzeństwa, która nie ma obrączki, nie wiadomo zatem, skąd przywędrowała do Torunia. W przypadku ojca takich wątpliwości już nie ma. Z obrączki wynika bowiem, że samiec ma dwa lata i przyszedł na świat w budce lęgowej zamocowanej na kominie włocławskiego Anwilu.

Zobacz też

Dziś (2.04) przypada 17. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II.  Z tej okazji wspominamy Jego wizytę w Toruniu, która odbyła się 7 czerwca 1999 roku. Sześć lat później tłumy mieszkańców żegnały Jana Pawła II. W 2014 roku Toruń świętował jego kanonizację.Sprawdź się: Co wiesz o Janie Pawle II? QUIZ

17. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Wspominamy Jego ...

Młode sokoły wylecą z gniazda już za około trzy tygodnie. Na początku będą musiały zaliczyć rodzicielską szkołę polowania (głównie na ptaki). W okolicy komina elektrociepłowni EDF Toruń będą się zapewne kręcić przez kilka miesięcy, po czym ruszą w Polskę albo i Europę w poszukiwaniu swojego miejsca.

- Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ich rodzice pozostaną już w Toruniu i w następnych latach będą przychodziły na świat kolejne młode sokoły - dodaje Sławomir Sielicki.

Tegoroczne lęgi pozostających pod ścisłą ochroną gatunkową sokołów nastąpiły w Toruniu po 10-letniej przerwie. Wcześniej, w latach 1999-2006, w budce na nieistniejącym już kominie Elany przyszło na świat łącznie dziewięć tych drapieżnych ptaków.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska