Triumf młodziutkiej Czarnogórzanki [wideo, zdjęcia]

Dariusz Łopatka
17-letnia reprezentantka Czarnogóry okazała się najlepszą tenisistką toruńskiego turnieju Bella Cup. W finale Danka Kowinić pokonała 6:3, 4:6, 6:2 Polkę, tylko o dwa lata od niej starszą, Paulę Kanię.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192462" sub="Za zwycięstwo w grze singlowej kobiet podczas XVIII edycji toruńskiego turnieju Bella Cup Danka Kowinić zgarnęła 3 tys. dolarów [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Nim obie tenisistki spotkały się w niedzielnym finale, dzień wcześniej rozegrały pojedynki niższego szczebla. Obie zgodnie i bez większych problemów pokonały starsze rywalki (Kania ograła 6:4, 6:4 Czeszkę Kramperową, zaś Kowinić 7:5, 6:1 Słowaczkę Zlochową).

<!** reklama>Faworytką ostatniej potyczki tegorocznego turnieju Bella Cup z pulą nagród 25 tys. dolarów, wydawała się Kania, która we wcześniejszym bezpośrednim pojedynku, rozegranym niespełna miesiąc temu w kwalifikacjach do rumuńskiego zawodów w Krajowej, okazała się zdecydowanie lepsza od Kowinić (6:0, 6:1). Tym razem nie było jednak tak łatwo.

Pierwszego seta sosnowiczanka przegrała 3:6, choć wynik mógł być dla niej zdecydowanie korzystniejszy. Polka zmarnowała m.in. szansę przełamania serwisu rywalki przy stanie 2:3, a chwilę później przegrywała już 2:5.

Drugą część finałowej potyczki Polka rozpoczęła rewelacyjnie, prowadząc 2:0 i 3:1. W dwóch kolejnych setach Czarnogórzanka odrodziła się i doprowadziła do wyrównania, lecz w tej części gry nie było jej stać na wiele więcej. Kania zwyciężyła 6:4, więc zwyciężczynię wyłonić musiał trzeci set.

Po bardzo długim i wyrównanym trzecim gemie nasza reprezentantka prowadziła 2:1. To mógł być decydujący moment, tym bardziej, iż chwilę później Kania powiększyła swoją przewagę. Od stanu 3:1 dla Polki na ceglanych kortach Startu-Wisły dominowała jednak młodsza Czarnogórzanka. Coraz bardziej rozzłoszczona Kania przegrywała natomiast kolejne gemy, by ostatecznie ulec w finale 3:6, 6:4, 3:6.

- To nie był mój dzień - przyznała po porażce sosnowiczanka, choć był to dla niej jeden z największych sukcesów w karierze singlowej.

Wyniki

Sobota i niedziela na toruńskich kortach

Półfinały. Danka Kowinić (Czarnogóra) - Zuzana Zlochowa (Słowacja) 7:5, 6:1; Paula Kania (Polska) - Katerina Kramperowa (Czechy) 6:4, 6:4

Finał. Danka Kowinić (Czarnogóra) - Paula Kania (Polska) 6:3, 4:6, 6:3

Zobacz galerię: Triumf młodziutkiej Czarnogórzanki [wideo, zdjęcia]