POLECAMY na
nowosci.com.pl

"Nowości" Sport i nie tylko

Rozwiń
Tylko 26 proc. Polaków płaci abonament RTV. Nieliczni mają...

Tylko 26 proc. Polaków płaci abonament RTV. Nieliczni mają problemy z komornikami

Teresa Semik

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Abonament RTV: Kto musi płacić? Są zwolnienia z odpłatności. Warto je poznać

Abonament RTV: Kto musi płacić? Są zwolnienia z odpłatności. Warto je poznać ©Arkadiusz Ławrywianiec

Polacy nie płacą abonamentu RTV mimo że jest obowiązkowy. Biorąc pod uwagę tylko abonentów zobowiązanych do wnoszenia opłat radiowo-telewizyjnych, zarejestrowanych, a więc 2 922 282 Polaków, z obowiązku płacenia abonamentu RTV wywiązało się zaledwie 26 proc. osób. To jeden z najniższych wyników w historii. Tylko nieliczni muszą się obawiac komorników.
Abonament RTV: Kto musi płacić? Są zwolnienia z odpłatności. Warto je poznać

Abonament RTV: Kto musi płacić? Są zwolnienia z odpłatności. Warto je poznać ©Arkadiusz Ławrywianiec

Abonament RTV opłatyAbonament RTV, czyli miesięczna opłata za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego nie uległa zmianie w 2019 roku i wynosi 22,70 zł za jeden miesiąc. Jednak obowiązują zniżki dla tych osób, które zdecydują się zapłacić z góry za więcej niż jeden miesiąc. Najwięcej zyskają ci, którzy do 25 stycznia zapłacą 245,15 zł – za cały rok z góry. Rząd ciągle nie wie, co dalej z tym podatkiem.

Abonament RTV za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego, czy też tylko telewizyjnego wynosi w 2019 roku:

CZYTAJCIE KONIECZNIE
OBNIŻKI I UPUSTY W ODPŁATNOŚCI ABONAMENTU RTV

  1. za jeden miesiąc – 22,70 zł
  2. za dwa miesiące – 44,05 zł
  3. za trzy miesiące – 65,35 zł
  4. za sześć miesięcy – 129,40 zł
  5. za rok – 245,15 zł.

A więc osoby, które zapłacą za cały rok z góry za radio i telewizję zyskają na tym 27,25 zł.

Sonda

Czy płacenie abonamentu RTV jest sprawiedliwe?Za używanie samego radia opłaty są znacznie niższe i wynoszą w 2019 roku:
  1. za jeden miesiąc – 7 zł
  2. za dwa miesiące – 13,60 zł
  3. za trzy miesiące – 20,15 zł
  4. za sześć miesięcy – 39,90 zł
  5. za rok – 75,60 zł.


Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który jest należna.Jedyna zmiana, obowiązująca w tym roku, polega na tym, że osoby, które ukończyły 75 rok życia i z racji tego wieku są zwolnione od opłat abonamentowych, nie muszą już zgłaszać tego faktu w urzędzie pocztowym.

GUS podaje, że mamy w Polsce ponad 13,5 mln gospodarstw domowych. Aż 98 proc. tych gospodarstw posiada odbiorniki telewizyjne.

Abonament RTV: Kto płaci?Teresa Brykczyńska, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informuje, że na koniec 2018 roku liczba zarejestrowanych abonentów rtv (osób fizycznych, bez firm) wynosiła 6 611 351, a więc mniej więcej połowa domostw zgłosiła na poczcie, że ma telewizor.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
NIE CHCEMY PŁACIĆ ABONAMENTU RTV. FALA GORYCZY SIĘ PRZELAŁA


Co ważne: wśród tych abonentów rtv zarejestrowanych aż 3 689 069 jest zwolnionych z opłat, więcej niż zobowiązanych do płacenia, bo tych jest – 2 922 282.

A zapłaciło w miniom roku abonament 775101 gospodarstw domowych, to jest około 6 proc. wszystkich gospodarstw domowych, uwzględniając, że statystycznie mamy w Polsce tych domostw 13,5 mln.

Biorąc zaś pod uwagę tylko abonentów zobowiązanych do wnoszenia opłat radiowo-telewizyjnych, zarejestrowanych, a więc tych 2 922 282 nieszczęśników, to spośród nich wywiązało się z płacenia 26 proc.

Abonament RTV do zniesieniaOd lat podatek abonamentowy jest jak węzeł gordyjski, z którym nie radzą sobie kolejne ekipy rządzące i tylko pogłębiają chaos. Pomysły były najróżniejsze, a każdy zły; a to listonosze mieli sprawdzać, czy w domach jest telewizor, a to opłata audiowizualna miała być doliczana do rachunku za prąd.

W połowie 2017 do Sejmu trafił rządowy projekt uszczelniania poboru abonamentu. Politycy PiS postanowili zmusić operatorów kablówek i telewizji satelitarnych, by przekazywali Poczcie Polskiej informacje o swoich klientach. Skoro bowiem płacą operatorom prywatnym, to znaczy, że korzystają z telewizji. A więc muszą zapłacić także haracz TVP. W sprawie abonamentu Poczta Polska wykonuje tylko usługę na rzecz KRRiT i dlatego właśnie do niej miałyby trafiać dane o starych i nowych klientach płatnej telewizji.
Projekt wywołał sprzeciw nie tylko wśród opozycji parlamentarnej, ale przede wszystkim wśród operatorów prywatnych, którzy, jak wcześniej informowali, liczą na wsparcie unijnych instytucji.

Abonament RTV czy będzie obowiązkowy?Rządowy projekt zmiany przepisów z 2017 roku nie podejmuje dyskusji o tym, jak efektywnie potem wydawać publiczne pieniądze, czy abonament jest zasadny czy nie, tylko jak ma być skutecznie ściągany. Nie ma jednak w tym projekcie zasad sprawiedliwości społecznej, bo ma dotyczyć tylko tych Polaków, którzy maja kablówkę lub telewizje satelitarną.

W każdym razie wokół zamian zaproponowanych w roku 2017 zaległa cisza. Wojciech Król (PO) z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mówi, że nie toczy się już żadna debata na ten temat.

– PiS się zorientował, że Polacy nie chcą płacić abonamentu, więc woli nie szukać sobie nowych wrogów i w tej sprawie milczy – dodaje poseł Król. – Problem jednak jest. Funkcjonowanie publicznych mediów wymaga zmian, także tych zmierzających do ich odpartyjnienia.

Abonament radiowo-telewizyjny jest daniną na rzecz mediów publicznych, a raczej – swoistym podatkiem, bo przecież opłatą obowiązkową. Problem w tym, że do tego obowiązku nie stosuje się dziś większość gospodarstw domowych. Główne powody są dwa: publiczne media są upartyjnione, a także dlatego, że Polaków zmusza się, by płacili dwa razy za tę samą usługę telewizyjną – raz płacąc wprost abonament dla TVP, a drugi raz za ten sam produkt płacą operatorowi prywatnemu: kablówkom czy telewizjom satelitarnym.

Andrzej Sośnierz (Porozumienie Gowina) uważa, że państwowe media powinny być finansowane z budżetu państwa.

W 2008 roku ówczesny premier Donald Tusk mówił wprost: „Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi, dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia”. Tusk mówił, ale nic w tej sprawie nie zrobił do końca. Owszem, Sejm uchwalił ustawę likwidującą abonament, ale zawetował ją ówczesny prezydent Lech Kaczyński. Gdy do Pałacu Prezydenckiego wprowadził się Bronisław Komorowski, politycy PO chyba zapomnieli o swojej obietnicy, bo nowego projektu już nie było.

Abonament RTV: Wezwania do zapłatyJednak wielu Polaków poczuło się wówczas „zwolnionych” z płacenia „haraczu”. I pojawił się w ich domach komornik. Bo dopóki obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 roku, płacić trzeba, niestety.

Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej do września ubiegłego roku wysłało 404 635 upomnień do abonentów zalegających z wnoszeniem opłaty abonamentowej. Zadłużenie w całości lub w części uregulowało 65 630 abonentów, wpłacając w sumie 57,1 mln zł.

W stosunku do pozostałych abonentów zalegających z opłatami Poczta Polska wszczęła postępowanie administracyjne i wystawiła 126 950 tytułów wykonawczych, z czego zrealizowano 79 782 tytuły na kwotę 79,4 mln zł.

Po potrąceniu prowizji z tytułu ściągnięcia zaległości abonamentowych Poczta Polska przekazała 128,3 mln zł na rachunek bankowy KRRiT.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Sylwester z Polsatem na Stadionie ŚląskimDni wolne w 2019 roku


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (58)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Opłata Abonamentu

Wściekła (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Dlaczego muszę płacić abonament skoro patrząc na telewizor rzadko można zobaczyć tylko i wyłącznie powtórki albo ciąg niekończących się reklam?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
długi

sroka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

To nie jest jedyna zaległość jaką mają rodacy. co chwilę sie słyszy, że ktoś ma długi..sama też się niestety tak załatwiłam ale mam o tyle spoko sytuację teraz że windykuje mnie kruk. oni nie robią...rozwiń całość

To nie jest jedyna zaległość jaką mają rodacy. co chwilę sie słyszy, że ktoś ma długi..sama też się niestety tak załatwiłam ale mam o tyle spoko sytuację teraz że windykuje mnie kruk. oni nie robią problemów z niczym i można się z nimi dogadać jak idzie o spłaty.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NIC NIKT NIE MUSI

Temida (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

ABONAMENT BYŁ OBOWIĄZKOWY DO MOMENTU PRZEKSZTALCENIA TVP W TVP S.A. Radzę przeczytać przepisy dotyczace prawa handlowego i umow zawieranych ze spółkami.NIKT NIE MUSI PŁACIĆ ABONAMENTU...o ile nie...rozwiń całość

ABONAMENT BYŁ OBOWIĄZKOWY DO MOMENTU PRZEKSZTALCENIA TVP W TVP S.A. Radzę przeczytać przepisy dotyczace prawa handlowego i umow zawieranych ze spółkami.NIKT NIE MUSI PŁACIĆ ABONAMENTU...o ile nie podpisal ze spolkaTVP S.A. stosownej umowy.ZASADNYM JEST GRUPOWE WYSTĘPOWANIE NA DRODZE SĄDOWEJ PRZECIWKO TVP S.A. o odszkodowanie(o ile placilo sie abonament).W uzasadnieniu...wyludzenie znacznej wartosci.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Okradanie zgodnie z prawem?

ML (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Ustawa mówi jasno - abonament płaci się, jeżeli posiasida się odbiornik Z MOŻLIWOŚCIĄ NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU SYGNAŁU. Nie posiadam ŻADNEJ anteny, satelitarnej, zwykłej, zewnętrznej czy w domu....rozwiń całość

Ustawa mówi jasno - abonament płaci się, jeżeli posiasida się odbiornik Z MOŻLIWOŚCIĄ NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU SYGNAŁU. Nie posiadam ŻADNEJ anteny, satelitarnej, zwykłej, zewnętrznej czy w domu. Bo nie oglądam ŻADNEGO telewizyjnego syfu. Nie będę więc płaciła. A za telewizor i DVD zapłaciłam sama - z wszelkimi podatkami. Pięniędzmi, które zarobiłam sama, i które też mi opodatkowano. Jak będę miała flaszkę w aucie, to będę odpowiadała za jazdę po spożyciu? Zakodujcie WSZYSTKIE stacje, i kto będzie chciał oglądać, to zapłaci. A nie kombinujecie, jak nas "praworządnie" okradać...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Placenie abonamentu rtv

POLAK łodzianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

W czym tu jest problem ...w tym ze mammy debilów w rzadzie i poprzednim rządach .ROZWIĄZANIE PROBLEMU MARZNA ZROBIĆ W CIĄGU JEDNEGO ROKU,ZOSTAWIAM 4 STACJE NA TELEWIZJĘ NAZIEMNĄ DARMOWE,POZOSTAŁE...rozwiń całość

W czym tu jest problem ...w tym ze mammy debilów w rzadzie i poprzednim rządach .ROZWIĄZANIE PROBLEMU MARZNA ZROBIĆ W CIĄGU JEDNEGO ROKU,ZOSTAWIAM 4 STACJE NA TELEWIZJĘ NAZIEMNĄ DARMOWE,POZOSTAŁE LIKWIDUJĘ POZOSTAŁE KANAŁY PRZEZ SATELITĘ PŁATNE W PAKIETACH.PO WEJSCIU 4K I DALEJ NIE NADAJEMY DROGĄ NAZIEMNĄ PO 10 LATACH LIKWIDACJA WSZYSTKICH KANAŁÓW TELEWIZJI NAZIEMNEJ .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Abonament

Zula (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

Płacenie abonamentu będzie sprawiedliwe wtedy kiedy będzie płacić 70 procent posiadaczy telewizorów. Ja płacę 43 lata i uważam się za pokrzywdzoną. Niech poczta dostarczy do każdej skrzynki nakaz...rozwiń całość

Płacenie abonamentu będzie sprawiedliwe wtedy kiedy będzie płacić 70 procent posiadaczy telewizorów. Ja płacę 43 lata i uważam się za pokrzywdzoną. Niech poczta dostarczy do każdej skrzynki nakaz zapłaty, kto płaci udokumrntuje ten fakt. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jesteś frajerka

Edek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

Nie jesteś pokrzywdzona tylko frajerka która przez 43 lata dała ruchac się państwu nie obraz się ale taka jest prawda takim przepisom trzeba się przeciwstawiać i ztym walczyć a nie popierać i...rozwiń całość

Nie jesteś pokrzywdzona tylko frajerka która przez 43 lata dała ruchac się państwu nie obraz się ale taka jest prawda takim przepisom trzeba się przeciwstawiać i ztym walczyć a nie popierać i naklaniac aby inni też płacili zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To haracz

Edek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

To haracz a nie abonament to rodzaj podatku, wymuszonej opłaty wnoszonej przez obywatela. Telewizja jest dla debili reklamy idiotyczne programy informacje i dziennikarstwo to żenada. Radio to samo...rozwiń całość

To haracz a nie abonament to rodzaj podatku, wymuszonej opłaty wnoszonej przez obywatela. Telewizja jest dla debili reklamy idiotyczne programy informacje i dziennikarstwo to żenada. Radio to samo z przewaga reklam. I tak głupi naród zgadza się na to aby go grabili za to że ma tv, może płacimy za chodzenie po chodnikach, albo za posiadanie np telefonu o dodatkowy abonament za posiadanie telefonu, pieprzone państwo. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
????

Olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Nie kupuję zgniłych jabłek i nie kupuję propagandy.Zakodować sygnał i niech płacą Ci którzy oglądają tych niby dziennikarzy .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA!!!!!!!!

St. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16

Jaki obowiązek płacenia!! To prywatna spółka żeby płacić takowej spółce trzeba podpisać z nią umowę a takiego obowiązku nie ma i nikt nas do tego nie może zmusić to tyle miłego dnia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA!!!!!!!!

St. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Jaki obowiązek płacenia!! To prywatna spółka żeby płacić takowej spółce trzeba podpisać z nią umowę a takiego obowiązku nie ma i nikt nas do tego nie może zmusić to tyle miłego dnia

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo