Tylko początek był dobry

Nie było niespodzianki w pierwszym meczu półfinałowym fazy play off Ford Germaz Ekstraklasy. Zespół Energi Toruń uległ wczoraj w Krakowie miejscowej Wiśle 49:74.

Ekipa Jose Ignacio Hernandeza objęła tym samym prowadzenie w serii do trzech zwycięstw. Drugi mecz zaplanowany jest dzisiaj o godz. 18, również w Krakowie. Z kolei trzecie spotkanie odbędzie się w sobotę w Toruniu o godz. 18. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to oba zespoły zmierzą się w hali Spożywczaka również w niedzielę (początek o godz. 19.30).

Pierwsza kwarta na plus

Początek meczu dość niespodziewanie był bardzo udany dla Katarzynek. Torunianki w 4. min. prowadziły już 10:4, a w 8. min. nawet 21:9. Spora w tym zasługa bardzo skutecznych w tym fragmencie meczu Jazmine Sepulvedy (8 pkt. w pierwszej kwarcie) i Emilii Tłumak (9 pkt w tej części gry).

Gospodynie w tym fragmencie raziły nieskutecznością (tylko 4/18 z gry). Krakowianki szybko jednak wróciły na właściwe tory.

Druga kwarta, to całkowita dominacja Wisły. Torunianki zdołały przez 10 minut zdobyć tylko cztery punkty („trójka” Bridgette Mitchell i wykorzystany jeden rzut wolny Julie Page). Z kolei podopieczne Hernandeza zdobyły ich aż dwadzieścia. W akcjach pod koszem Energi brylowały zwłaszcza środkowe Wisły Ewelina Kobryn i Taj McWilliams.

<!** reklama>Po przerwie obraz gry niewiele się zmienił. Nadal lepiej radziły sobie gospodynie, które systematycznie powiększały przewagę. W 33 min., po punktach Erin Philips, było już 63:45. Dorobek Energi zakończył się na trafieniu z rzutu wolnego Sepulvedy w 37 min. Koszykarki Wisły od tego momentu zdobyły jeszcze jedenaście punktów i ostatecznie zwyciężyły 74:49.

Słaba gra z obu stron

- Z perspektywy całego meczu oba zespoły zagrały słabo - przyznał kierownik toruńskiej drużyny Marcin Gładysz. - Na początku można było nawet odnieść wrażenie, że krakowianki nie chcą wygrać tego meczu. Od drugiej kwarty gospodynie zastosowały obronę strefową i to przyniosło im powodzenie.

W drugim meczu półfinałowym ekipa CCC Polkowice pokonała Lotos Gdynia 73:49 (17:10, 17:1, 16:23, 23:15).

W walce o miejsca 5-8 ŁKS Łódź uległ ROW-owi Rybnik 53:61, a AZS Gorzów przegrał z Liderem Pruszków 68:76.

W meczach o utrzymanie: INEA AZS Poznań - Artego Bydgoszcz 85:63, MUKS Poznań - MKS Tęcza Leszno 59:53 i Odra Brzeg - Widzew Łódź 71:65 po dogr.

• Kwarty: 14:23, 20:4, 23:16, 17:6
  • Wisła: E. Kobryn 22, T. McWilliams 12, N. Powell 9 (1x3), E. Philips 3, P. Pawlak 2 oraz A. Dabović 11 (1), A. De Mondt 8 (2), M. Bjelica 5, P. Ujhelyi 2, M. Leciejewska 0.
  • Energa: J. Sepulveda 16, E. Tłumak 12 (2), L. Metcalf 11, W. Idczak 2, A. Wylie 0 oraz B. Mitchell 7 (1), W. Idczak 2, J. Page 1, M. Urbaniak 0.