Udana inauguracja sezonu wioślarskiego AZS-u UMK Energi

Piękna pogoda towarzyszyła rywalizacji wioślarek i wioślarzy w Centralnych Wiosennych Regatach Długodystansowych (8 km), które rozegrane zostały na Kanale Żerańskim.

Była to oficjalna inauguracja nowego sezonu.

<!** reklama>

- Startowali praktycznie wszyscy, którzy zostali powołani do kadr lub mający reprezentacyjne aspiracje - powiedział dla serwisu pztw.org.pl Bogdan Gryczuk, szef pionu szkolenia w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich. - Jeżeli kogoś zabrakło, to tylko ze względów losowych.
W rywalizacji wzięła udział silna ekipa AZS-u UMK Energi Toruń, a także przedstawiciele Wisły Grudziądz.
W najliczniej obsadzonej kategorii - dwójce bez sternika mężczyzn - wystartowały aż 24 osady. Na torze dominowali zawodnicy, którzy przygotowywali się na zgrupowaniach kadry. Zwyciężyli Zbigniew Schodowski z Piotrem Juszczakiem (32:44,80 min.), drugie miejsce zajęli olimpijczycy z Londynu Jarosław Godek - Wojciech Gutorski (33:00,79), trzecie Rafał Hejmej - Marcin Brzeziński (33:08,77)i czwarte Mikołaj Burda z Piotrem Hojką (33:11,29).
Na ósmej pozycji uplasował się Dariusz Juręczyk (AZS UMK Energa), który płynął z Dariuszem Radoszem (Lotto Bydgostia) - 34:58,90. Dziesiąty był duet Wisły Grudziądz Konrad Wojewodzic - Mateusz Wilangowski (35:19,25), a dwunaste para AZS-u UMK Energi Robert Fuchs - Szymon Kuczkowski (35:21,12). Z kolei na dwudziestym drugim miejscu sklasyfikowani zostali ich koledzy klubowi Błażej Wesołowski i Dominik Meller (37:03,29).
- Dariusz Juręczyk osiągnął przyzwoity wynik - zaznaczył wiceprezes ds. sportowych PZTW Henryk Boś. - Z powodu niesprzyjającej aury zawodnicy niewiele czasu spędzili na wodzie. Nie ma się więc czego wstydzić, zwłaszcza że na starcie stanęła niemal cała czołówka. Również dwunaste miejsce Roberta Fuchsa i Szymona Kuczkowskiego jest dobre, bo nie było podziału na kategorie wiekowe. Oni są jeszcze młodzieżowcami, a rywalizowali z seniorami. Dlatego pozytywnie trzeba też ocenić start Mirosława Ziętarskiego w jedynkach.
Toruński skiffista zajął siódme miejsce (35:47,88). Na trzecim stopniu podium stanął zaś olimpijczyk z Londynu Michał Słoma, który uzyskał czas 35:33,90. Do zwycięzcy stracił 46,56 sek.
Z pozostałych torunian na pierwszym stopniu podium stanęli Michał Zaporowski i Damian Krawitowski w rywalizacji dwójek bez sternika juniorów (34:36,37). Z kolei ostatnie, dziewiąte miejsce w tej rywalizacji zajął Patryk Stachowski z AZS-u UMK Energi, który płynął z reprezentantem AZS-u Politechniki Wrocławskiej Adrianem Wiktorkiem (37:21,87).
Trzecie miejsce w gronie dwójek bez sterniczki juniorek zajęły Agnieszka Robaszkiewicz i Katarzyna Zillmann (obie AZS UMK Energa) - 39:09,70 (36,36 sek. straty do zwyciężczyń).
Na trzeciej pozycji w rywalizacji dwójek bez sternika mężczyzn kategorii lekkiej zawody ukończyli z kolei Radosław Krymski i Łukasz Makowski (obaj AZS UMK Energa) - 34:16,36 (44,53 sek. straty do zwycięzców).
Drugi z toruńskich olimpijczyków - Łukasz Pawłowski - uplasował się na siódmym miejscu w rywalizacji skiffistów kategorii lekkiej (36:04,81). Do triumfatora stracił 1:33,76 min.
Ostatnią, szóstą pozycję w wyścigu dwójek bez sterniczki zajęły Agnieszka Płotecka (AZS UMK Energa) i Magdalena Kopkowska (Lotto Bydgostia) - 44:37,55.
W rywalizacji skiffistów juniorów siódmą lokatę zajął reprezentant Wisły Grudziądz Bartosz Leszczyński (36:58,95), a ósmą Filip Leszczyński (37:01,56), również z Wisły. Siedemnasty był z kolei Mateusz Zieliński (AZS UMK Energa) - 38:55,14.