Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uporczywie telefonują, wysyłają sms-y i zostawiają listy

Małgorzata Chojnicka
Dręczyciele często zachowują się tak odrzuceni kochankowie, m.in. uporczywie telefonują Fot. Małgorzata Chojnicka
Dręczyciele często zachowują się tak odrzuceni kochankowie, m.in. uporczywie telefonują Fot. Małgorzata Chojnicka
Stalking to uporczywe nękanie, które wzbudza u nas uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza naszą prywatność. Dotyczy nie tylko znanych osób. Przekonała się o tym mieszkanka Dobrzynia nad Wisłą.

Niedawno o pomoc do policjantów z posterunku w Dobrzyniu nad Wisłą zwróciła się zaniepokojona kobieta. Poinformowała, że jej były narzeczony uprzykrza jej życie. Nie może pogodzić się z rozstaniem i od ponad trzech miesięcy nęka ją licznymi telefonami i sms-ami. Często także, pomimo upomnień, nachodzi ją zarówno w domu, jak i w pracy.
Ostatnio pozostawia listy za wycieraczką jej samochodu z pogróżkami, że skończy z sobą, jeśli ona do niego nie wróci.
- Zajmujący się sprawą policjanci, jeszcze w dniu przyjęcia zgłoszenia, zatrzymali podejrzewanego 33-latka - informuje asp. szt. Anna Kozłowska, oficer prasowa KPP w Lipnie. - Mężczyzna trafił za kratki policyjnego aresztu w celu wytrzeźwienia, ponieważ był pod wpływem ponad dwóch promili alkoholu, a następnie musiał złożyć wyjaśnienia. Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy potwierdził fakty podane przez pokrzywdzoną w zawiadomieniu o przestępstwie.

Przyznał się do nękania

Zatrzymany dręczyciel usłyszał zarzut za przestępstwo stalkingu. Przyznał się do niechlubnego zachowania i skorzystał z prawa dobrowolnego poddania się zaproponowanej przez prokuratora karze.
- Pod pojęciem stalkingu kryje się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia - stwierdza asp. szt. Anna Kozłowska. - Przejawiać się to może przez wykonywanie licznych telefonów, wysyłanie w różnych formach korespondencji, pisemnej lub elektronicznej, śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania. Dotyczy to również osób, które wykorzystując dane osobowe lub wizerunek innej osoby wyrządzają jej szkodę majątkową lub osobistą, np. przez zamieszczanie w Internecie zdjęć osoby pokrzywdzonej wraz z komentarzami czy tworzenie i rozpowszechnianie kont osobistych na portalach społecznościowych - dodaje funkcjonariuszka z Lipna.

Ignorować dręczyciela

Wydawać by się mogło, że tacy uparci dręczyciele przydarzają się jedynie celebrytom. Nic bardziej mylnego, bo może to spotkać każdego z nas. Często nawet nie wiemy, kto się za tym kryje. Zidentyfikowanie prześladowcy nie jest proste - dzwonią oni zazwyczaj z zastrzeżonych numerów, mogą przysłać bukiet kwiatów, albo w naszym imieniu zamieścić anons na portalu randkowym. Trudno w takiej sytuacji od razu biec na policję. Liczymy, że temu komuś znudzi się ta „rozrywka”. Jednak wytrwałość jest zazwyczaj jego mocną stroną. Najlepiej traktować go jak powietrze - nie rozmawiać i nie odpisywać na smsy.

Liczba

3 lata pozbawienia wolności grożą za przestępstwo określane jako stalking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska