Urlop wypoczynkowy w 2021 na nowych zasadach. Kto skorzysta? Covid namieszał

pm
Urlop wypoczynkowy w 2021 roku będzie przyznawany na podstawie nieco innych regulacji prawnych. O szczegółach dowiesz się z naszej galerii. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>>>
Urlop wypoczynkowy w 2021 roku będzie przyznawany na podstawie nieco innych regulacji prawnych. O szczegółach dowiesz się z naszej galerii. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>>>Pixabay.com
Urlop wypoczynkowy w 2021 roku będzie przyznawany na podstawie nieco innych regulacji prawnych. Wszystko za sprawą przepisów antycovidowych, z których wynikają istotne zmiany w warunkach zatrudnienia, a co za tym idzie w urlopach wypoczynkowych. Co zatem ma się zmienić? Czy niewykorzystane urlopy przepadną? Co może pracodawca i jakie prawa ma pracownik? Jak przyznaje się urlop wypoczynkowy nowym pracownikom? O tym przeczytasz w artykule poniżej. Sprawdź nowe szczegóły!

Urlop wypoczynkowy w 2021 roku

Płatny urlop wypoczynkowy to przywilej, na który liczyć mogą pracownicy zatrudnieni przede wszystkim na podstawie umowy o pracę. W czasie pandemii koronawirusa przepisy określające zasady przyznawania urlopów wypoczynkowych się zmieniły. Chodzi tu o tzw. "specustawę covidową", która określiła nowe uwarunkowania w tym temacie na rok 2021.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy

Zmiany w przepisach o urlopach wypoczynkowych

W tym przypadku mowa jest o możliwości wysłania pracownika na przymusowy urlop w terminie wskazanym przez pracodawcę, bez konieczności uzyskania jego zgody, a także z pominięciem planu urlopów w wymiarze 30 dni. Wnika to z przepisów obowiązujących w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii (art. 15gc. ustawy covidowej).

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Dla przykładu. Jeżeli pracownik wykorzystał jedynie część urlopu w 2020 roku (np. 20 z 26 dni), pracodawca może wysłać go na wypoczynek (pozostałe 6 dni) w swobodnie wybranym przez siebie terminie. Bez żadnych uzgodnień.

W minionym roku pracodawca mógł wysyłać pracownika na urlop za rok 2019 lub za lata wcześniejsze. W 2021 roku zaległy urlop liczy się jedynie za 2020 rok.

Urlop dla nowych pracowników - zasady

Pracownik, który rozpoczyna pracę w nowej firmie, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1/12 od łącznej wielkości urlopu, czyli 20 dni. Wynika z tego, że taka osoba, po każdym przepracowanym miesiącu pracy ma prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Biorąc pod uwagę 8 godzinny wymiar pracy, już po miesiącu urlop wynosi 13 godzin i 20 minut. Co istotne, pracodawca może zaokrąglić wymiar urlopu do pełnych godzin lub dni. Ważne, by nie przekroczyć łącznego wymiaru urlopu w danym roku.

Pierwszy urlop jest nabywany "z dołu", natomiast kolejne urlopy wypoczynkowe nabywane są "z góry".

Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia?

Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta wszystkich dni urlopu w danym roku kalendarzowym? Przechodzą one na kolejny rok i automatycznie stają się "urlopem zaległym". Według nowych przepisów, należy wykorzystać go do dnia 30 września tego samego roku, na który przeszedł. Jeżeli nie obierze się go w podanym terminie, to niestety przepadnie. Roszczenie pracownika o udzielenie zaległego wypoczynku traci ważność jednak dopiero z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Przepisy antycovidowe - zamiany w odprawach dla osób zwolnionych

Istotną zmianą w porównaniu do roku 2020 jest nowy limit odpraw dla pracowników. W świetle nowych przepisów antycovidowych odprawa wynosi teraz 28 tys. zł. To aż o 2 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Wynika to wprost z podniesienia płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2021 roku wzrosła do 2 800 zł brutto (2 600 zł brutto w roku 2020).

Dni wolne w 2021 roku. Ile ich bedzie?

W 2021 roku czeka nas:

  • 252 dni pracy
  • 13 świąt wolnych od pracy
  • 113 dni wolnych od pracy (łącznie z weekendami i świętami)
  • 2016 godzin pracy

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam zaplanowany urlop na sierpień, liczę że granice będą otwarte i uda mi się polecieć z partnerem enter air do Grecji. Lubimy śródziemnomorską kuchnię i luźny styl życia, po całym roku pandemii jesteśmy zestresowani i chcemy odpocząć.

G
Gość
lokatorce

lokatorce

lokatorce

lokatorce

lokatorce

[url=http://host247.byethost11.com/bd-yhbnvcg-nbgsf/]Live[/url]

[url=http://host247.byethost11.com/fsd-yhgvsaf-sfsafsaf/]Live[/url]

[url=http://host247.byethost11.com/fds-yhgfdvsf-hgsdg/]Live[/url]

[url=http://host247.byethost11.com/f-dujxgvasf-as/]Live[/url]

[url=http://host247.byethost11.com/mbol-hdgdyt-hbfdvsgbtfgv/]Live[/url]
G
Gość

Czyli pracodawca rządzi i dzieli...co dla robotników AUTORZE TEGO ARTYKUŁU?

Dodaj ogłoszenie