Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowiska to może być zdrowy biznes. W regionie wiemy, jak to robić

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Turystyka kuracyjna staje się powoli marką naszego regionu
Turystyka kuracyjna staje się powoli marką naszego regionu Jacek Smarz
Kujawsko-Pomorskie jest jednym z liderów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego. Pod względem liczby kuracjuszy, z blisko 125 tysiącami gości rocznie, sytuujemy się na drugim miejscu w Polsce.

[break]
Kujawsko-Pomorskie, z 34 placówkami, jest też na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i zakładów rehabilitacji leczniczej. Turystyka zdrowotna w powiązaniu z usługami medycznymi jest jedną z tak zwanych inteligentnych specjalizacji regionu.

Ostatnie inwestycje to między innymi gruntowna modernizacja Domu Zdrojowego w Ciechocinku, gdzie przebywają przede wszystkim pacjenci z chorobami narządu ruchu. Przebudowane zostały basen i stacja uzdatniania wody, taras, który ma teraz podjazd dla niepełnosprawnych, zmodernizowano łazienki i toalety oraz przeprowadzono termomodernizację obiektu. Kosztowało to blisko 9 milionów złotych.

Kompleksowe prace przeprowadzono również w inowrocławskim sanatorium „Przy Tężni”, położonym w malowniczym Parku Solankowym. Rozbudowany został segment szpitalno-uzdrowiskowy, zmodernizowano basen solankowy, zadbano o termomodernizację budynków i układów grzewczych z zastosowaniem energooszczędnych systemów ogrzewania powietrzem i paneli solarnych. Zainstalowane zostały także windy i zakupiono nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Od trzech lat działa pijalnia wód mineralnych, która cieszy się wielkim powodzeniem kuracjuszy. Łączna wartość nakładów przekroczyła 22 miliony złotych. W kwietniu w inowrocławskiej placówce zostanie uruchomiona najnowszej generacji komora kriogeniczna, która poszerzy ofertę terapeutyczną. Krioterapia jest stosowana między innymi przy zespołach bólowych kręgosłupa, chorobach reumatycznych i dolegliwościach neurologicznych. Koszt urządzenia, który sanatorium pokryje ze środków własnych, to blisko 200 tysięcy złotych.

Dom Zdrojowy i sanatorium „Przy Tężni” są samorządowymi wojewódzkimi instytucjami leczniczo-uzdrowiskowymi Dom Zdrojowy należy do przejętego kilka lat temu przez województwo Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek.

- Gospodarka uzdrowiskowa, czyli wszystko, co łączy się z leczniczym i rekreacyjnym wykorzystywaniem solanki i wód termalnych oraz obsługą kuracjuszy, to dobrze rokujący biznes i miejsca pracy. Turystyka kuracyjna staje się krok po kroku jednym z naszych regionalnych produktów markowych - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska