Vettel kolekcjoner

Marek Fabiszewski
Po raz 14. w karierze wyścig Formuły 1 wygrał Sebastian Vettel. Drugie miejsce w Grand Prix Hiszpanii zajął Lewis Hamilton, trzecie Jenson Button.

Tuż po zapaleniu zielonego światła do przodu ruszył Hiszpan Fernando Alonso i z czwartego pola startowego wyszedł na prowadzenie. Za nim rozpoczęła się walka o drugą lokatę. Ostatecznie gonić zaczął go obrońca tytułu Sebastian Vettel, który ruszył z drugiego pola i szybko wyprzedził startującego z pole position swojego kolegę z teamu Australijczyka Marka Webbera.

Vettelowi udało się więc przełamać trwającą dziesięć lat dominację kierowców, którzy pod Barceloną ruszali z pole position.

<!** reklama>Bardzo dobrze spisał się Nick Heidfeld, który w teamie Lotus Renault zastępuje Roberta Kubicę, przechodzącego rehabilitację po wypadku na trasie rajdu samochodowego we Włoszech. Niemiec wystartował z ostatniego miejsc. W trzecim treningu przed eliminacjami jego bolid stanął w płomieniach i nie mógł on wziąć udziału w kwalifikacjach. W niedzielę uplasował się na 8. pozycji. Jego partner z zespołu Witalij Pietrow był 11.

Najlepszy czas okrążenia na torze Catalunya należał do Lewisa Hamiltona - 1:26.727. Drugi wykręcił nieoczekiwanie Rubens Barrichello. Zwycięzca wyścigu - Sebastian Vettel - miał czwarty wynik.

Czołówka GP Hiszpanii: 1. Sebastian Vettel, 2. Lewis Hamilton, 3. Jenson Button, 4. Mark Webber, 5. Fernando Alonso, 6. Michael Schumacher, 7. Nico Rosberg, 8. Nick Heidfeld, 9. Sergio Perez, 10. Kamui Kobayashi. Sklasyfikowano 21 zawodników, trzech nie dojechało.

Klasyfikacja kierowców MŚ Formuły 1 po 5. wyścigach: 1. Sebastian Vettel 118, 2. Lewis Hamilton 77, 3. Mark Webber 67, 4. Jenson Button 61, 5. Fernando Alonso 51, 6. Nico Rosberg 26, 7. Nick Heidfeld 25, 8. Felipe Massa 24, 9. Witalij Pietrow 21, 10. Michael Schumacher 14, 11. Kamui Kobayashi 9, 12. Sebastien Buemi 6, 13 Adrian Sutil 2, 14. Sergio Perez 2, 1. Paul di Resta 2 pkt.

Klasyfikacja konstruktorów: 1. Red Bull Racing Renault 185, 2. McLaren Mercedes 138, 3. Ferrari 75, 4. Lotus Renault GP 46, 5. Mercedes Benz GP Ltd 40 pkt.

Kolejny wyścig o Grand Prix Monako na torze ulicznym w Monte Carlo za tydzień - 29 maja.