Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmży odbyła się promocja książki Mariana Dorawy „Poczta i Filatelistyka w Chełmży”

Marcin Seroczyński
Marian Dorawa w bibliotece opowiadał o swojej pasji do filatelistyki
Marian Dorawa w bibliotece opowiadał o swojej pasji do filatelistyki Marcin Seroczyński
Marian Dorawa znany jest w Chełmży z zamiłowania do zabytków, szczególnie do konkatedry Św. Trójcy, o której pisał liczne opracowania. Z wykształcenia jest konserwatorem zabytków, a z zamiłowania filatelistą.

W kręgu jego zainteresowań są także zabytkowe organy. Był prekursorem ochrony unikatowych organów w Polsce. Jest uhonorowany wieloma odznaczeniami za zasługi na polu filatelistycznym.

W czytelni chełmżyńskiej biblioteki promował swoją najnowszą książkę, opisującą dzieje poczty i filatelistyki w Chełmży i Polsce.

- Trudno sobie dziś wyobrazić prawidłowe działanie instytucji państwowych, czy nawet życia rodzinnego bez korzystania z usług pocztowych w przesyłaniu wszelkiego rodzaju korespondencji czy przesyłek
- mówił podczas prelekcji Marian Dorawa.

We wstępie swojej książki napisał również: „Obecne opracowanie stanowi próbę ukazania pozycji i wartości poczty w Chełmży, na tle dziejów rozwoju usług pocztowych w Polsce. Polscy pocztowcy, nazywający siebie „żołnierzami czasu pokoju”, gdy zaszła tego potrzeba, z bronią w ręku stawali do obrony kraju”.

Zdaniem autora, ściśle z działalnością poczty łączy się filatelistyka, czyli kolekcjonerstwo znaków pocztowych w postaci znaczków, arkusików, bloczków, datowników i stempli pocztowych oraz kartek pocztowych. Obie te dziedziny, zarówno usługi realizowane przez pocztę i filatelistyka wzajemnie się zazębiają.

- Książkę dedykuję wszystkim projektantom znaczków pocztowych, rozsławiającym pięknem i artyzmem graficznego opracowania imię Polski w świecie. Dedykuję je również filatelistom, którzy z właściwą sobie pasją kolekcjonują te małe dzieła sztuki graficznej, pogłębiając przy tym swą wiedzę z zakresu historii, kultury i geografii własnego kraju lub całego świata - powiedział Marian Dorawa.

- Szczególnie pragnę poświęcić to opracowanie pamięci mego dziadka Adama, który na przełomie wieków XIX i XX jako pocztylion z trąbką przewieszoną przez ramię, powoził dyliżansem, rozwożąc pocztę - dodał autor.

Książkę, którą wydało Towarzystwo Przyjaciół Chełmży wspólnie z chełmżyńską biblioteką jest bogato ilustrowana i zawiera wiele ciekawych znaczków pocztowych. To prawdziwa gratka dla miłośników filatelistyki.
Publikację można nabyć w naszej bibliotece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska