Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ciechocinku trwa Festiwal Kultury i Piosenki Romów. Dziś odbędzie się wielki koncert galowy

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Bajkowa sceneria festiwalu, porywająca muzyka i żywiołowa reakcja publiczności - to od lat jest niezmienne w Ciechocinku Fot.: Jacek Smarz
Bajkowa sceneria festiwalu, porywająca muzyka i żywiołowa reakcja publiczności - to od lat jest niezmienne w Ciechocinku Fot.: Jacek Smarz
Pod tężniami nie zabraknie dobrej zabawy i muzyki w wykonaniu artystów z Polski i ze świata. Ale na tegorocznym Festiwalu Kultury i Piosenki Romów jest także czas na powagę i refleksję.

Festiwal Kultury i Piosenki Romów od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Ciechocinka i kuracjuszy, którzy odwiedzają jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Poza tym, że przyjeżdżają miłośnicy muzyki romskiej, przyjeżdżają też gwiazdy telewizji.
[break]

Gdy wiele lat temu Nina Terentiew, wtedy szefowa telewizyjnej „Dwójki”, nawiązała współpracę z najbardziej znanym Cyganem w Polsce, czyli Don Vasylem, dyrektorem Festiwalu Romów, relacja imprezy zagościła w wakacyjnym kalendarzu Telewizji Polskiej.

Nie tylko rozrywka

Niestety, w tym roku bezpośredniej transmisji z ciechocińskiego Festiwalu Kulutry i Piosenki Romów nie będzie. Dlaczego?

- Być może dlatego, że poza rozrywką organizatorzy festiwalu stawiają na coś, co nie do końca sprzedaje się w czasie największej oglądalności... - mówi Andrzej Świder, rzecznik Festiwalu Kultury i Piosenki Romów. - W tym roku poza czystą rozrywką zwracamy uwagę na znaczący aspekt, jakim jest budowanie tolerancji pomiędzy Romami a Polakami. Program drugiego dnia festiwalu powstał z myślą o zbliżającej się 70. rocznicy zagłady Romów w Oświęcimiu.

Wydarzenie, które dla wielu osób jest tylko czystą rozrywką, dla organizatorów jest istotne ze względów nie tylko historycznych, ale też społecznych i kulturowych.

Przełamać stereotypy

Jak uważa Andrzej Świder, w Polsce nadal są bardzo mocno utrwalone pewne stereotypy, które Romów stawiają w jak najgorszym świetle.
- My tak naprawdę o kulturze romskiej nie wiemy nic - mówi. - Ten festiwal ma na celu pogłębienie wiedzy, bo Romowie to nie tylko piękne stroje i melodyjne piosenki.

Tegoroczną imprezę na stadionie OSIR-u podobnie jak w latach poprzednich poprowadzą prezenterka telewizyjnej „Dwójki”- Anna Popek i syn Don Vasyla - Dziani Szmidt.

W trakcie dzisiejszego koncertu oprócz wykonawców z Polski zobaczymy artystów z Izraela, Litwy, Grecji, Rosji, Czech czy Węgier.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska