Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Golub-Dobrzyń dobiega końca projekt „Czas na zmiany - uwierzmy w siebie

Karolina Rokitnicka
W tym roku odbywa się już siódma jego edycja. Od 2008 do 2013 roku wzięły w nim udział 163 osoby. Organizowano kursy, szkolenia, staże i praktyki, a to tylko część przedsięwzięcia.

Uczestnicy to przede wszystkim ludzie zarejestrowani jako bezrobotni i korzystający ze wsparcia pomocy społecznej. W tym roku aktywizacji poddanych zostało kolejnych 48 mieszkańców gminy, choć chętnych było więcej. Pierwszeństwo miały osoby w wieku do 30 lat, bez doświadczenia zawodowego, bez konkretnych kwalifikacji i z niskim wykształceniem.

Celem wszystkich edycji było podnoszenie kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych i społecznych, zwiększających szanse powrotu na rynek pracy.

Bogata oferta

Uczestnicy projektu mogli liczyć na doradztwo zawodowe, warsztaty autoprezentacji z psychologiem oraz szkolenia zawodowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się kursy dla spawacza, ślusarza, operatora koparko-ładowarki, wózków widłowych, kucharza, barmana, fryzjerki, sprzedawcy, obsługi kas fiskalnych, kosmetyczki i opiekuna osoby starszej.

Nowością tegorocznej edycji było zorganizowanie dla 15 osób staży w zdobytych zawodach. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej znalazł też firmy, w których jego podopieczni mogli odbywać praktyki zawodowe, zapewnił zwrot kosztów dojazdu oraz wypłacał dodatek motywacyjny.

- W ramach realizowanych staży i praktyk, uczestnicy tego projektu mieli okazję pokazać swoje umiejętności, nabyć praktycznych doświadczeń związanych z zawodem, wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem - mówi Anna Miętka z GOPS.

Przyjemne z pożytecznym

Po ukończonych stażach i praktykach trzy osoby znalazły zatrudnienie. W projekcie oprócz szkoleń, doradztwa i wsparcia szkoleniowego znalazły się elementy pracy środowiskowej z uczestnikami, które miały na celu pokazanie beneficjentom metod aktywizacji lokalnego środowiska. W ramach tego zadania grupa uczestniczyła w wizycie studyjnej w tematycznej wiosce Suchacz niedaleko Fromborka (wioska Kaperów).

- Uczestnicy zapoznali się z ofertą organizacji, poznali mechanizmy działania takich podmiotów oraz mieli niepowtarzalną okazję do poznania ciekawych turystycznie miejsc naszego kraju. Wyjazd był również okazją do wspólnej integracji i edukacji w dziedzinie samorozwoju i animacji lokalnego środowiska. Oprócz wizyty studyjnej uczestnicy gościli również w teatrze w Toruniu - dodaje Anna Miętka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska