Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie grudziądzkim wędkę zarzucili ostatni raz

Karol Piernicki
Bożena Grabda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: - Definitywnie kończymy "Wędkę", z której na przestrzeni siedmiu lat jesteśmy bardzo zadowoleni
Bożena Grabda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: - Definitywnie kończymy "Wędkę", z której na przestrzeni siedmiu lat jesteśmy bardzo zadowoleni Karol Piernicki
Zakończony w tym roku program "Wędka" nie był nakierowany na spadek bezrobocia, a pierwszy krok w aktywizacji zawodowej osób. I to udało się osiągnąć.

Tylko w tym roku przez program szkoleń i dodatkowych kursów przeszło 15 osób (w tym 12 niepełnosprawnych i troje wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej), natomiast przez siedem lat pomoc dotarła aż do 150 osób.

- Każdego roku były osoby, które dzięki temu "załapały" się gdzieś na staż lub nawiązały cenne kontakty z organizacjami pozarządowymi, na przykład z Polskim Związkiem Niewidomych - mówi Bożena Grabda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Musimy pamiętać, że to nie był program nakierowany na spadek bezrobocia i poprawę tego wskaźnika w powiecie. Tutaj chodziło o to, by poczynić pierwszy krok w aktywizacji tych osób. Chcieliśmy wyciągnąć je z domów, pokazać słabości i uzmysłowić, jak na rynku pracy się poruszać.

Głównym celem projektu był wzrost aktywności mieszkańców powiatu grudziądzkiego zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez nabycie przez nich umiejętności skutecznego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Chodziło także o integrację. Uczestnicy wzięli udział między innymi w kursach podnoszących kompetencje zawodowe, takich jak kurs kierowcy wózków widłowych, prawa jazdy kategorii B, kucharza małej gastronomii, komputerowy dla zaawansowanych, przedstawiciela handlowego, a także była możliwość uczestniczenia w warsztatach z psychologiem w zakresie treningu umiejętności i kompetencji  społecznych oraz z doradcą zawodowym w zakresie aktywnych form poszukiwania pracy.

Nie obyło się bez wyjazdów i turnusów rehabilitacyjnych. Warto dodać, że ponad 60 procent wszystkich objętych programem stanowiły osoby poniżej 25. roku życia. Całość projektu, realizowanego w latach 2008-2014, kosztowała 939 tysięcy 339 złotych. W znacznej mierze program finansowany był ze środków europejskich, w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

- Jako że kończy się ten projekt, definitywnie kończymy także naszą "Wędkę", z której na przestrzeni siedmiu lat jesteśmy bardzo zadowoleni - dodaje Bożena Grabda. - W takiej formule nie będzie już możliwości dofinansowania tego typu programów. Na pewno jednak przez te ostatnie lata program przyniósł naszym mieszkańcom sporo korzyści.

Dodajmy, że na finansowanie "Wędki" złożyły się jeszcze dotacje z budżetu państwa, środków PFRON oraz własnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska