Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Regionalnej Izbie Historii i Tradycji w Łysomicach został niedawno otwarty punkt kasowy

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W salce znalazły się oryginalne eksponaty z XIX i XX wieku
W salce znalazły się oryginalne eksponaty z XIX i XX wieku Nadesłane
W nowej sali bardzo niezwykłego muzeum udało się zmieścić kolekcję ciekawych pamiątek, obrazujących niezwykle ważny epizod lokalnej historii. W jego zorganizowaniu pomógł Bank Spółdzielczy z Torunia.

Ci, którzy zwiedzali już łysomicką izbę, chociażby podczas jednej z zeszłorocznych wycieczek „Nowości”, zapewne będą sobie zadawać pytanie, jak to możliwe, że udało się tam zmieścić jeszcze jedno pomieszczenie? Przecież w salach przy ulicy Wiśniowej 5 znajdują się już setki, jeśli nie tysiące eksponatów! Wystawy w pomieszczeniach są ułożone tematycznie i obrazują wiejskie życie na ziemi chełmińskiej, szczególnie w czasach od końca XIX, do połowy XX wieku. Skoro tak, to w muzeum nie mogło zabraknąć śladu bardzo sto lat temu u nas rozwiniętej bankowości.

- Znalazłem jeszcze jeden pokoik, w którym zmieścił się punkt kasowy banku ludowego - mówi Adam Kozłowski, kustosz i dobry duch izby. - Najstarszy eksponat pochodzi z 1896 roku, jest to akt założycielski banku w Siemoniu. Są tam również m.in. maszyny do liczenia, oryginalne biurko, lampy, pochodząca z banku w Łysomicach tabliczka z napisem „nie pluć na podłogę”, czy też oryginalny grudziądzki piec biurowy.

W zdobyciu wyeksponowanych skarbów pomógł Bank Spółdzielczy z Torunia, który jest kontynuatorem tradycji bankowych w regionie. Posiada zatem imponujące korzenie, ponieważ polska spółdzielczość i bankowość bardzo silnie rozwijająca się na naszych terenach od drugiej połowy XIX wieku była w gruncie rzeczy orężem do walki z germanizacją. Niezwykle skutecznym, naciskani przez zaborców rodacy stanęli do walki i stworzyli instytucje finansowe w wielu przypadkach lepsze od niemieckich. Niemcy brali kredyty w polskich bankach, ponieważ oferowały one korzystniejsze warunki.

O tym wszystkim można się dowiedzieć odwiedzając muzeum przy ul. Wiśniowej w Łysomicach, słuchając dodatkowo opowieści o dziejach pieniądza. Tych i wielu innych, poza bankiem w muzeum jest też zrekonstruowana izba wiejskiej szkoły, kuchnia, izba mieszkalna, obejście, salon dworski i partyzancka ziemianka.

Informacje na temat zwiedzania znajdują się na stronie: www.wystawalysomice.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska