MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z toruńskim PTTK do Strzyżawy i Czarnowa, z przeprawą promowa na solecki brzeg Wisły

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Najbardziej okazałym i cennym zabytkiem Czarnowa jest gotycki kościół pw. św. Marcina z początku XIV wieku, przebudowany w 1498 roku.
Najbardziej okazałym i cennym zabytkiem Czarnowa jest gotycki kościół pw. św. Marcina z początku XIV wieku, przebudowany w 1498 roku. Marek Weckwerth
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Wycieczka odbędzie się w sobotę 3 czerwca.

Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. Spotkanie turystów o godz. 8.20 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego w Toruniu, skąd o godz. 8.30 nastąpi wyjazd do Strzyżawy (kierunek Bydgoszcz). Trasa wyprawy o długości około 11 km będzie wiodła ze Strzyżawy, przez Małą Kępę, grodzisko w Kamieńcu, do przeprawy promowej łączącej Czarnowo i Solec Kujawski.

Dalej turyści przepłyną Wisłę promem „Flisak” do Solca Kujawskiego, z którego powrócą do Torunia koleją. Taki jest plan, ale organizatorzy zdają sobie sprawę, że przeprawę może uniemożliwić kolejna awaria promu (takie zdarzyły się już dwukrotnie). Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, będą zmuszeni wrócić do Torunia autobusem.

Fascynująca historia Czarnowa

Czarnowo jest miejscowością w gminie Zławieś Wielka. Po raz pierwszy wymieniona w 1222 roku pod nazwą Carnowo. W 1457 roku król Kazimierz Jagiellończyk przekazał ją miastu Toruniowi.

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu wymienia ciekawostki krajoznawcze Czarnowa: gotycki kościół pw. św. Marcina z początku XIV wieku, przebudowany w 1498 roku. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźbiona grupą Koronacji NPM (to późny barok z pierwszej połowy XVIII wieku). Ciekawe są także chrzcielnica z połowy XVIII wieku oraz ława kolatorska z przełomu XVI i XVII.

To też może Cię zainteresować

Około 500 metrów od kościoła w kierunku Bydgoszczy znajdowała się końcowa stacja kolejowa linii Toruń – Czarnowo, przekazana do eksploatacji w 1910 roku i zlikwidowana w 1972 roku.

Przy szosie krajowej nr 80 Bydgoszcz – Toruń znajduje się dwór z przełomu XIX i XX wieku. We wsi rośnie dąb – pomnik przyrody o obwodzie 517 cm i wysokości 22 m.

W pobliżu Dolnego Kanału zachowało się grodzisko późnośredniowieczne z częściowo zniszczonym wałem zewnętrznym, którego majdan został wykorzystany dla ustawienia baterii artylerii przez wojsko pruskie w 1806 roku, a w 1814 roku przez wojsko rosyjskie.

W dolnym odcinku Kanału Górnego po jego lewej stronie znajduje się nieczynny młyn wodny z początku XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W sobotę z toruńskim PTTK do Strzyżawy i Czarnowa, z przeprawą promowa na solecki brzeg Wisły - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska