Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu do egzaminów gimnazjalnych przystąpi ponad 1900 uczniów

Justyna Wojciechowska-Narloch
Przygotowania do egzaminów w Gimnazjum nr 21 w Toruniu - stoły ustawiają panie Małgorzata i Marzena
Przygotowania do egzaminów w Gimnazjum nr 21 w Toruniu - stoły ustawiają panie Małgorzata i Marzena Grzegorz Olkowski
Są przepustką do najlepszych ogólniaków i realnym sprawdzianem wiedzy oraz umiejętności. To trzydniowe testy gimnazjalne, które rozpoczynają się w całym kraju.

W 1999 roku do polskiego systemu edukacji wprowadzono 3-letnie gimnazja. Od 2002 roku ten etap nauki kończą ważne sprawdziany. Od tamtej pory ich formuła i sposób oceniania mocno się zmieniły.
[break]

Coraz więcej zestawów

Początkowo trzecioklasiści wypełniali dwa arkusze: humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy.
W roku szkolnym 2008/2009 resort edukacji wprowadził dodatkowy test z języka obcego. Z każdej części egzaminu zdający mógł otrzymać maksymalnie 50 punktów.

W roku 2012 testy zmodyfikowano. Obecnie młodzież zdaje nie trzy, ale sześć egzaminów:
4Test humanistyczny podzielony został na arkusz z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.
4Test matematyczny podzielono na matematykę oraz przedmioty przyrodnicze.
4Egzamin językowy zdawany jest na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.
Wyniki podawane są nie w punktach, ale w procentach, odpowiadających liczbie zdobytych punktów.

Obowiązkowy test

Niezmienne od początku pozostało to, że egzamin gimnazjalny jest dla wszystkich trzecioklasistów obowiązkowy. Przystąpienie do niego warunkuje ukończenie edukacji na tym etapie.

Młodzież w całym kraju wypełnia te same arkusze, a wiedzę oceniają niezależni egzaminatorzy. Wszystkie prace są zakodowane. I co najistotniejsze, wyniki egzaminu gimnazjalnego na równi ze świadectwem ukończenia szkoły liczą się przy naborze do placówek ponadgimnazjalnych.

Wyjątkowo długie ferie

Tegoroczny termin testów wyznaczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie krytykują zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie. Przypadają one zaraz po feriach świątecznych. I choć wtorek, 22 kwietnia w placówkach oświatowych był wolny, to nie w gimnazjach. Tam trwały gorączkowe, ostatnie przygotowania do środowych testów humanistycznych. Trzeba było m.in. ustawić stoły, krzesła, przygotować miejsca dla komisji.

Egzamin gimnazjalny radość niesie tylko tym uczniom, którzy nie muszą go zdawać. Wówczas - w większości szkół - mają oni wolne. W zespołach szkół, gdzie razem funkcjonują podstawówka i gimnazjum - lekcji nie mają przez to także dzieci z podstawówki. Tym sposobem dla wielu z nich świąteczna przerwa w zajęciach wydłuży się aż do 11 dni. To nie podoba się wielu rodzicom, którzy mają kłopot z zapewnieniem opieki swoim pociechom w tym czasie.

W województwie kujawsko-pomorskim testy gimnazjalne odbędą się w 404 szkołach. Przystąpi do nich ponad 21 tys. uczniów. W Toruniu egzamin odbędzie się w 31 publicznych i niepublicznych gimnazjach. Napisze go 1917 uczniów.
Zdecydowana większość wypełni standardowe arkusze dla uczniów zdrowych i z dysleksją. Ci ostatni nad zestawami zadań będą mieli prawo posiedzieć o 30 minut dłużej niż ich koledzy. Oceny jednak będą dla wszystkich takie same.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska