Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu powstają oddziały przedszkolne ze wsparciem logopedycznym

Justyna Wojciechowska-Narloch
ZS 16 otworzy przedszkole dla dzieci z wadami wymowyprzedszkole w zs16
ZS 16 otworzy przedszkole dla dzieci z wadami wymowyprzedszkole w zs16 Sławomir Kowalski
30 maluchów z wadami wymowy dostanie szansę, by dogonić swoich rówieśników. Specjalne dla nich przedszkole tworzone jest właśnie w Zespole Szkół nr 16 na Rubinkowie.

30 maluchów z wadami wymowy dostanie szansę, by dogonić swoich rówieśników. Specjalne dla nich przedszkole tworzone jest właśnie w Zespole Szkół nr 16 na Rubinkowie.
[break]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej nosi znaczącą nazwę „Mówię, więc jestem”. I nie ma w tym absolutnie żadnej przesady.
- Jest powiedzenie, że granice naszego świata określają granice języka - przekonuje Elżbieta Olszewska, dyrektorka Fundacji ABCXXI. - To właśnie dzięki głośnemu czytaniu, osłuchaniu się z mową dziecko uczy się komunikować ze społeczeństwem. Brak możliwości porozumienia z otoczeniem już na wczesnym etapie powoduje agresję, pojawia się argument pięści.
Problem z wadami wymowy to poważna sprawa. Toruńska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna co roku wydaje około 100 opinii logopedycznych. Wzrastająca liczba zaburzeń mowy u dzieci przekłada się potem na problemy w nauce, dotkliwy brak sukcesów edukacyjnych, ubogi zasób słownictwa, a także dysleksję.
W tej sytuacji inicjatywa Zespołu Szkół nr 16, który od lat jest placówką integracyjną, to strzał w dziesiątkę. We wrześniu w szkole ruszą dwa oddziały przedszkolne dla 4-latków z problemami logopedycznymi. Co więcej, fachową opieką objęci zostaną również ich rodzice.
Zaplanowano, że w dwóch oddziałach będzie łącznie 30 maluchów, po 15 w każdym. Opieka, jak w każdym innym miejskim przedszkolu, będzie 10-godzinna. Rodzice obciążeni będą minimalną odpłatnością obejmującą koszty wyżywienia w stołówce.
Imponująco wygląda również oferta przedszkola. Dzieci skorzystają ze specjalistycznych zajęć, między innymi logopedii, logorytmiki, zajęć psychoedukacyjnych i sensorycznych.
Nowością na skalę Torunia będzie terapia z wykorzystaniem aparatury Biofeedback monitorującej fale mózgowe.
- Każde dziecko otrzyma codziennie średnio 30 minut specjalistycznego wsparcia. Poza tym zajęcia odbywać się będą jak w każdym innym przedszkolu - wyjaśnia Michał Piotrowski, współautor projektu. - Ważnym elementem naszej pracy będą warsztaty organizowane dla rodziców. Pomożemy zrozumieć i oswoić problemy, które mają ich dzieci.
Warto podkreślić, że na koniec akcji jej mali uczestnicy zostaną poddani szczegółowej diagnozie logopedycznej. Ta porównana zostanie z badaniami wykonanymi na wstępie. Dzięki temu będzie można łatwo określić postęp, którego dokonało dziecko.
Szansę na miejsce w oddziałach przedszkolnych w „szesnastce” będą mieć 4-latki z potwierdzonymi przez poradnię wadami wymowy. Rekrutacja do placówki rozpocznie się wczesną wiosną. O jej szczegółach poinformujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska