Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczoraj został wmurowany kamień węgielny pod budowę elektrociepłowni za około 550 milionów złotych

Szymon Spandowski
Do tuby z aktem erekcyjnym Robert Kowalski, prezes EDF Toruń włożył m.in. wczorajsze wydanie „Nowości”
Do tuby z aktem erekcyjnym Robert Kowalski, prezes EDF Toruń włożył m.in. wczorajsze wydanie „Nowości” Jacek Smarz
Budowa elektrociepłowni symbolicznie zaczęła się wczoraj, faktycznie trwa już w najlepsze. Jej turbiny mają zacząć pracować w 2017 roku.

[break]
Przy ulicy Ceramicznej w Toruniu można było wczoraj usłyszeć wiele ciepłych słów.

O cieple mówili przedstawiciele władz firmy EDF, która w tym miejscu rozpoczęła budowę nowej elektrociepłowni gazowej. W sąsiedztwie dźwigów górujących nad placem już rozpoczętej budowy został podpisany akt erekcyjny.

Wznoszona kosztem niemal 550 milionów złotych elektrociepłownia gazowa w przyszłości zastąpi przestarzałe kotły węglowe. Powinna być gotowa w pierwszej połowie 2017 roku. Zgodnie z zasadami kogeneracji popłynie stąd nie tylko ciepło, ale i prąd.

- Technologia kogeneracji ma to do siebie, że z jednego źródła paliwa wytwarzamy dwa produkty: ciepło i energię elektryczną - tłumaczy prezes EDF Toruń Robert Kowalski. - Jest ona dużo efektywniejsza od produkcji wyłącznie ciepła, którą mamy dzisiaj. Lepsza z punktu widzenia ekonomicznego, ale przede wszystkim środowiskowego, bo ekologia nabiera tu kluczowego znaczenia dla przyszłości naszych energetycznych aktywów.

Myślę, że przez najbliższe 25 lat miasto Toruń nie będzie miało problemów z zaopatrzeniem w ciepło i prąd - Thierry Doucerain

Właśnie wymogom ekologicznym, szczególnie bardzo restrykcyjnym normom unijnym, które niebawem wejdą w życie, będziemy w dużej mierze zawdzięczali nową elektrociepłownię.

Dostosowanie do nowych przepisów starych urządzeń pracujących w Grębocinie, okazało się nieopłacalne, mogło niekorzystnie wpłynąć na zawartość portfeli odbiorców ciepła.

Nowa technologia, jak zapowiadają szefowie EDF, pozwoli zabezpieczyć ceny ciepła, aby były one konkurencyjne.

Turbiny nowego zakładu powinny zacząć pracować w 2017 roku. Przez dwa, trzy lata mają działać razem ze starymi urządzeniami, które z czasem zostaną wyłączone. Elektrociepłownia gazowa powinna służyć co najmniej ćwierć wieku.

- Myślę, że przez najbliższe dwadzieścia pięć lat Toruń nie będzie miał problemów z zaopatrzeniem w ciepło i energię elektryczną - mówi prezes zarządu EDF Polska Thierry Doucerain.

EDF jest przedsiębiorstwem francuskim, przy ulicy Ceramicznej padło również wiele ciepłych słów pod adresem Francuzów, którzy zostali boleśnie doświadczeni zamachami terrorystycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska