Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka historia i wielcy ludzie ujęci w trudnych pytaniach i odpowiedziach

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Dwie nowe publikacje Zbigniewa Grochowskiego ukazały się w maju. Kolejne są w przygotowaniu. Wśród nich historia Wąbrzeźna
Dwie nowe publikacje Zbigniewa Grochowskiego ukazały się w maju. Kolejne są w przygotowaniu. Wśród nich historia Wąbrzeźna Fot. Jacek Smarz
Toruń i jego prezydenci oraz kolegiata w Lidzbarku Warmińskim to tematy dwóch kolejnych publikacji Zbigniewa Grochowskiego. Toruński historyk nie odpoczywa, pisze dalej.

Zbigniew Grochowski wymyślił formułę, na którą przed nim nie wpadł nikt. Swoją ogromną wiedzę na temat wydarzeń historycznych ubiera w testy składające się z pytań i odpowiedzi. W ten nietypowy sposób propaguje ludzkie biografie, dzieje miast i najcenniejszych zabytków. Na swoim koncie ma ponad 20 tego rodzaju książek, a w przygotowaniu są kolejne pozycje.

Książka za książką

- Gdybym miał opisać wszystko, na czym mi zależy i wszystko, o co mnie ludzie proszą, to nie starczyłoby mi życia – śmieje się Zbigniew Grochowski. - Nie ukrywam jednak, że będą pracował tak długo, jak długo starczy mi sił. W tej chwili piszę książki o Wąbrzeźnie, Bolesławie Prusie dla Hrubieszowa, turnieju siatkówki „Plaża gotyku” oraz o czasopiśmie „Echo Świdwina”.

Suczka poz. 19/0428Średnia suczka oddana 30 maja.Zobacz też:Uwaga na kleszczeZobacz też: My, ludzie toruńskiego Apatora

Psy do adopcji z toruńskiego schroniska dla zwierząt. Te psy...

Tymczasem zaledwie kilkanaście dni temu nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek ukazały się dwie najnowsze książki Zbigniewa Grochowskiego. Pierwsza z nich to „Toruń i jego prezydenci 1920-2018”. Pozycja zawiera 350 zadań wraz z rozwiązaniami. Autor napisał ją w setną rocznicę odzyskania niepodległości i 98. rocznicę powrotu Torunia do macierzy. Obejmuje ona między innymi okres drugiej wojny światowej , czasy peerelu oraz te po transformacji ustrojowej.

Drugą książkę autor przygotował z okazji 70. rocznicy urodzin ks. Romana Chudzika, proboszcza kolegiaty świętych apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Pozycja zawiera 550 zadań i rozwiązań ubranych w testy. To wielowiekowa historia świątyni oraz ludzi z nią związanych. To także piękna historia miasta.

Zobacz także: Budowa CPK - jakie korzyści dla Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza i Włocławka? Koleją do Warszawy już w 1,5 h! 10 szprych szybkiej kolei CPK

Teraz chcą konkursów

Zbigniew Grochowski pracuje bez wytchnienia nie tylko nad kolejnymi książkami. Kilka miast w kraju - między innymi Wąbrzeźno i Hrubieszów zwróciły się do niego o stworzenie konkursów historycznych na wzór odbywających się u nas „Dziejów Torunia”. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Zbigniew Grochowski opracował formułę tej chyba największej historycznej rywalizacji. Jak dotąd Grochowski napisał konkursowe regulaminy dla trzech miast.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska