Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki szum bez efektu

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Posłanka PiS nie zamierza połączyć w jedną interpelację kilkuset spraw, dotyczących niezrealizowanych przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Posłanka PiS nie zamierza połączyć w jedną interpelację kilkuset spraw, dotyczących niezrealizowanych przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Przypomnijmy, że takie rozwiązanie zasugerował jej Jerzy Wenderlich (Sojusz Lewicy Demokratycznej), wicemarszałek Sejmu, odmawiając na początku kwietnia przyjęcia 654 interpelacji.<!** reklama>

- Jak już tłumaczyłam, każda z przygotowanych przeze mnie interpelacji dotyczyła innej sprawy, innego wyroku, innego człowieka. Wrzucając je do jednego worka, co miałabym osiągnąć? Spodziewać mogłabym się pewnie ogólnikowej, niemerytorycznej odpowiedzi - tłumaczy poseł Anna Sobecka (PiS).

Dodaje, że zdziwiona jest postawą wicemarszałka, reprezentującego lewicową, ale jednak, opozycję. - Blokowaniem mnie chroni nieudolność i nieróbstwo rządu, który skupia się tylko na zabiegach PR-owskich, czyli przedstawianiu swojego pogodnego oblicza - twierdzi posłanka.

Pytamy, czy ona sama nie użyła tylko zabiegu PR-owskiego, skoro rezygnuje z interpelowania w sprawach niezrealizowania przez Polskę strasburskich wyroków. - Nie - zaprzecza. - Nie poszłabym ze sprawą do mediów, gdyby pan Wenderlich nie przekroczył swoich kompetencji.

Kłopoty z realizowaniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ma nie tylko Polska. Faktycznie jest ona jednak od lat jednym z największych dostarczycieli skarg do trybunału. Zdaniem strony rządzącej, nie tyle dlatego, że tak często łamane są nad Wisłą prawa człowieka, co ze względu na... wysoką świadomość tych praw i skuteczność adwokatów, przygotowujących skargi.

Obecnie w fazie wykonywania pod nadzorem Komitetu Ministrów Rady Europy znajduje się 888 wyroków w sprawach polskich. Największa ich część (ponad 375) dotyczy przewlekłości postępowań sądowych i sądowo-administracyjnych. Kolejna (180 wyroków) - przewlekłości tymczasowych aresztowań.

Pozostałe wyroki (36 proc.) dotyczą: lustracji, opieki medycznej w jednostkach penitencjarnych, przeludnienia w tychże, dostępu do sądów, prawa do życia prywatnego i rodzinnego oraz swobody wypowiedzi. Ostatni raport o realizacji wyroków ETPC w Polsce pochodzi z 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska