Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilijna zupa grzybowa. Najlepszy przepis na polską grzybową. Zupa grzybowa na święta Bożego Narodzenia 2020 - jak ją robił Maciej Kuroń?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Marek Zakrzewski/Polskapresse
Wigilijna zupa grzybowa. Z tym przepisem wyjdzie najlepsza: grzybowa w niektórych regionach Polski bywa alternatywą dla barszczu na wigilijnym stole. Są też domy, gdzie podczas uroczystej kolacji w przededniu Bożego Narodzenia podaje się obie zupy. Pierwszą z łazankami czy makaronem, drugą z uszkami bądź pasztecikiem. Jak zrobić idealną grzybową na Wigilię? Sprawdźmy, jak przygotowywał ją Maciej Kuroń.

Wigilijna zupa grzybowa: przepis

Na postnej polskiej kolacji wigilijnej grzybów zabraknąć nie może. Stanowią one jedną z czterech grup produktów, które zgodnie z tradycją muszą zostać podane podczas tego wyjątkowego posiłku. To dary wody - ryby, ziemi - mąka, sadu - owoce i lasu - grzyby. Warto dodać, że te ostatnie w wielu kulturach były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Dziś wiemy, że grzyby oprócz wody składają się głównie z białek. Dlatego czasami nazywa się grzyby leśnym mięsem.

Polecamy

Zupa grzybowa Maćka Kuronia PRZEPIS

Maciej Kuroń, syn słynnego opozycjonisty Jacka Kuronia, dał się poznać jako świetny dziennikarz, autor książek i programów kulinarnych i wielki miłośnik kuchni. Święta Bożego Narodzenia zawsze traktował z ogromną estymą. W domu w Izabelinie pod Warszawą zbudował ogromną spiżarnię, gdzie przez całe lato przygotowywał przetwory, które potem będzie można wykorzystać do świątecznych dań. Celebrował święta z całą rodziną przy bogato zastawionym stole.

Maciej Kuroń zmarł nagle 25 grudnia 2008 roku. Miał wtedy dopiero 48 lat. Zostawił po sobie m.in. książkę pt. "Kuchnia polska. Kuchnia Rzeczypospolitej wielu narodów", która do dziś dla fanów gotowania jest najważniejszym przewodnikiem.


Składniki:

  • 2 l intensywnego wywaru warzywnego
  • 10 dag suszonych grzybów (najlepiej prawdziwków)
  • 1 cebula
  • 1-2 łyżki masła
  • 1 kopiasta łyżka mąki
  • ew. śmietana kwaśna do zabielenia
  • natka
  • dodatki: paszteciki, pierożki, grzanki, łazanki, domowy makaron


Wykonanie:

Grzyby namoczyć w części wywaru. Po dwóch godzinach ugotować. Osączyć i pokroić w drobne paseczki lub zmiksować. Na patelni rozpuścić masło, obsmażyć grzyby, dodać cebulę pokrojoną w drobną kostkę i jeszcze chwilę smażyć. Do masy grzybowo-cebulowej dodać mąkę. Całość zrumienić i rozprowadzić zimnym wywarem. Połączyć grzyby, wywar warzywny i wywar pozostały po gotowaniu grzybów. Całość gotować ok. 15 minut. Doprawić i ew. zabielić śmietaną.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska