Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławscy ewangelicy dziś świętują

Maciej Gogołkiewicz
W przeszłości przyczynili się do rozwoju Włocławka. Dziś - choć została ich garstka - mają swoje święto.

W przeszłości przyczynili się do rozwoju Włocławka. Dziś - choć została ich garstka - mają swoje święto.

<!** Image 2 align=right alt="Image 100469" sub="Pastor Michał Walukiewicz w kościele ewangelickim przy Brzeskiej we Włocławku / Fot. Jarosław Czerwiński">Przypadające 31 października Święto Reformacji to najważniejszy dzień w roku dla osób wyznania ewangelickiego. Upamiętnia ono początek dzieła odnowy Kościoła chrześcijańskiego, czego symbolem stało się ogłoszenie w 1517 roku przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez.

- To ważny dla nas dzień - mówi pastor Michał Walukiewicz, proboszcz parafii przy ulicy Brzeskiej. - Dla ewangelików to dzień wolny od pracy.

Początki i lata rozkwitu

Parafia ewangelicka istnieje od ponad 180 lat. Pierwszym miejscem odprawianych nabożeństw był odkupiony od parafii rzymskokatolickiej drewniany kościółek św. Wojciecha. Ze względu na stale rosnącą liczbę parafian podjęto decyzję o jego rozbiórce i budowie nowej, murowanej świątyni.

- Na początku XX wieku parafia przeżywała swój największy rozkwit. Liczyła wtedy ponad 3000 dusz - opowiada ksiądz Walukiewicz. - Obok parafii powstała ewangelicka szkoła i dom opieki. Niestety, lata wojny i czas powojenny przyniosły parafii dotkliwe straty ludzkie i materialne. Liczba parafian spadła do około 1000 osób, a w kolejnych latach, ze względu na emigrację i dla wielu odczuwalny brak tolerancji, związanej z niesłusznym utożsamianiem wyznania ewangelickiego z narodowością niemiecką, liczba ta drastycznie się zmniejszyła.

Dziś parafia ewangelicka we Włocławku liczy około 100 osób. Duchowny, który tu pracuje, obsługuje także parafie w Lipnie i Rypinie.

<!** reklama>I choć dziś ewangelików we Włocławku jest mało, to bez wątpienia w przeszłości odegrali oni znaczącą rolę w historii miasta. Wiele dziedzin życia rozwinęło się dzięki nim. - Pojawili się w pierwszej połowie XIX wieku, współkształtowali życie kulturalne i oświatowe, a przede wszystkim gospodarcze naszego miasta - potwierdza historyk Tomasz Dziki.

Zasłużeni dla rozwoju miasta

Wśród znanych ewangelików zasłużonych dla Włocławka w pierwszej kolejności należy wymienić Ludwika Bauera, dwukrotnego burmistrza miasta, przewodniczącego Włocławskiego Komitetu Obywatelskiego. W 1900 roku wystąpił w imieniu komitetu z prośbą do Ministerstwa Finansów o stworzenie szkoły handlowej we Włocławku. Jego prośba została spełniona, a szkoła przetrwała do dziś jako Liceum Ziemi Kujawskiej. Ludwik Bauer jako członek ewangelickiej społeczności przyczynił się także do utworzenia domu opieki, zwanego Domem Miłosiedzia. Budynek przy ulicy Słowackiego przetrwał do dziś.

Wśród mieszkańców Włocławka wyznania ewangelickiego, którzy mieli wpływ na rozwój miasta, można wymienić także braci Ferdynanda i Wilhelma Bohmów, którzy w 1816 uruchomili fabrykę cykorii. Zakład istnieje do dziś jako Delecta.

W 1850 powstaje fabryka maszyn rolniczych Wilhelma Haacka, a w 1853 rusza druga fabryka cykorii Bernarda i Ludwika Lawenstamów. W następnych latach powstają: fabryka celulozy braci Cassirerów, która szybko stała się największą tego typu w kraju, fabryka papieru Altmana, fabryka wyrobów drucianych Klauke czy fabryka maszyn rolniczych Hugo Mühsama.

- To byli jak na tamte czasy prawdziwi inwestorzy - mówi pastor Michał Walukiewicz. - Dawali mieszkańcom miasta i okolic setki miejsc pracy. Dawne czasy sprzyjały ewangelickiemu etosowi pracy. Bycie ewangelikiem oznaczało człowieka pracowitego, sumiennego, uczynnego.

Nie da się przecenić wkładu ewangelików w życie i rozwój Włocławka. Od początku swojego pobytu w mieście współdziałali w tworzeniu jego przyszłego charakteru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska