Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
25 lutego 2024 roku jest 731. dniem wojny. Koszty wstrzymania pomocy dla Ukrainy w wojnie z Rosją byłyby znacznie wyższe niż dalszego pomagania - ostrzegł w piątek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej agresji.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
08:4725.02.2024

Od rana na Morzu Czarnym znajdują się 3 rosyjskie okręty

Od dzisiejszego ranka na Morzu Czarnym znajdują się 3 rosyjskie okręty — Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy. Na Morzu Azowskim – 1 statek; na Morzu Śródziemnym – 2 statki; Brakuje lotniskowców rakiet manewrujących „Kalibr”.

08:2125.02.2024

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę dwiema falami — najpierw rakietami, potem bezzałogowcami „Shahed”

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o rzekomym zestrzeleniu dwóch UAV nad obwodem Biełgorodu i czterech nad Morzem Czarnym. W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę dwiema falami — najpierw rakietami, potem bezzałogowcami „Shahed” – powiedziała rzeczniczka OK „Południe” Natalia Humeniuk.

07:4625.02.2024

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Wyeliminowano ponad 409 tys. żołnierzy wroga

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, straty wojsk rosyjskich według stanu na 25 lutego. W sumie wyeliminowano około 409 820 Rosjan.

06:3525.02.2024

W ciągu minionej doby miały miejsce 84 starcia bojowe. Wróg przeprowadził 77 ataków z powietrza

W ciągu minionej doby miały miejsce 84 starcia bojowe. W sumie nieprzyjaciel przeprowadził 9 rakiet i 77 ataków z powietrza, przeprowadził 119 ostrzałów przeciwlotniczych na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i obszary zaludnione. Samoloty Sił Obronnych uderzyły w 13 obszarów koncentracji personelu wroga, zniszczono także 2 rakiety Kh-31 i 4 BSP rozpoznawcze. Jednostki sił rakietowych zadały obrażenia 1 stacji radarowej i 2 obszarom koncentracji personelu wroga.

05:1425.02.2024

W stolicy Serbii dwie osobne demonstracje poparcia dla Ukrainy i Rosji

W Belgradzie zorganizowano w sobotę dwie osobne demonstracje poparcia dla Ukrainy i Rosji. W pierwszej udział wziął m.in. ambasador Ukrainy w Belgradzie, który przyznał, że "pozytywnie zaskoczyła go jej wysoka frekwencja" - poinformował dziennik "Danas".

Demonstracja wsparcia dla Ukrainy została zorganizowana z okazji drugiej rocznicy napaści na ten kraj przez Rosję z inicjatywy ukraińskiej ambasady i organizacji antywojennych w Serbii.

"Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Serbia spróbowała przyłączyć się do polityki zagranicznej UE i sankcji wobec Rosji, ale to przede wszystkim decyzja władz w Belgradzie" - powiedział ukraiński ambasador Wołodymyr Tolkacz.

Serbia, mimo oficjalnego kandydowania do UE, nie dołączyła do nakładanych na Moskwę restrykcji związanych z agresją na Ukrainę.

Kilka tysięcy zgromadzonych w centrum Belgradu demonstrantów zapaliło świece upamiętniające ofiary wojny na Ukrainie i uczciło je minutą ciszy. Kwiaty w sobotę złożono również w Nowym Sadzie, gdzie rosyjscy opozycjoniści i działacze antywojenni zorganizowali też pokojowy marsz.

Równocześnie w Belgradzie odbył się protest kilkuset zwolenników polityki Kremla, którzy sprzeciwili się, przy okazji, ogłoszonej jednostronnie w lutym 2008 roku niepodległości Kosowa, której Serbia dotąd nie uznała.

Lider "Patrolu Ludowego" - organizatora zgromadzenia - stwierdził, że wysyła ono w świat sygnał o tym, że w Belgradzie "świętuje się drugą rocznicę rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej".

"Bez Rosjan nie wyzwolimy Kosowa" - dodał przywódca organizacji powiązanej z rosyjskimi strukturami paramilitarnymi. Podczas demonstracji wznoszono hasła: "Niech żyje Serbia, niech żyje Rosja", "Niech żyje Putin i Łukaszenka", a także prezentowano symbol "Z", używany przez rosyjskie wojska podczas wojny przeciw Ukrainie.

04:4925.02.2024

Demonstracje poparcia dla Ukrainy we Francji zgromadziły tysiące ludzi

W sobotę w wielu francuskich miastach odbyły się demonstracje poparcia dla Ukrainy w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na ten kraj. Swoją solidarność z Kijowem wyraził również prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wiece, które zgromadziły Francuzów i Ukraińców, często owiniętych w ukraińskie flagi, miały miejsce m.in. w Paryżu, Lille, Rouen, Nicei, Tuluzie, Bordeaux i Strasburgu.

02:3025.02.2024

Premier Kanady mówi wprost: Putin jest słabeuszem, zleca zabójstwa przeciwników

01:2725.02.2024

Żonie Nawalnego grozi niebezpieczeństwo? „Musi być czujna”

22:3024.02.2024

W ciągu dnia odbyło się 69 starć bojowych. Lotnictwo sił obronnych uderzyło w 13 obszarów koncentracji wroga

W ciągu dnia odbyło się 69 starć bojowych. Lotnictwo sił obronnych uderzyło w 13 obszarów koncentracji personelu wroga. Jednostki żołnierzy rakietowych trafiły w 1 stację radarową wroga.

22:1824.02.2024

"Zapewniamy niewzruszone poparcie dla Ukrainy". Przywódcy państw G7 w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę

22:0024.02.2024

Co Ukraina zniszczyła wrogowi?

Dowódca Ukraińskich Sił Powietrznych Mykoła Olesczuk poinformował, że ogółem w ciągu 2 lat wojny na pełną skalę zniszczono następujące wyposażenie wroga: 

1905 rakiet różnych typów, w tym: 43 balistyczne i 25 aerobalistycznych — Kh -47M2 „Kinzhal”; 4844 drony uderzeniowe; 7660 BSP poziomu operacyjno-taktycznego; 340 samolotów; 325 helikopterów.

21:3324.02.2024

Łotwa nadal będzie wspierać Ukrainę. „Rosji nie uda się zawojować naszych serc”

21:0024.02.2024

Kanada przeznaczy Ukrainie 130 mln dolarów na programy odbudowy i rozwoju

Kanada przeznaczy Ukrainie 130 mln dolarów na kilka programów odbudowy i rozwoju. Poinformowano o tym w gabinecie premiera Kanady Justina Trudeau podczas jego wizyty w Kijowie.

20:4724.02.2024

Sławy tego świata wspierają Ukrainę. „Jeśli Putin wygra, żaden kraj nie będzie bezpieczny”

20:2624.02.2024

Jermak: Drony ukraińskiej produkcji będą wyposażone w sztuczną inteligencję

Drony ukraińskiej produkcji będą wyposażone w sztuczną inteligencję — powiedział szef Kancelarii Prezydenta Andrii Jermak. Ukraina podpisała memorandum o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności z niemiecką firmą Helsing. Tworzy oprogramowanie i integruje sztuczną inteligencję z technologiami obronnymi.

20:0024.02.2024

Anna Maria Anders: Na Ukrainie rozstrzygają się losy wolnego świata

Na Ukrainie "rozstrzygają się losy wolnego świata. Walka Ukrainy z Rosją jest walką o istotę europejskości" - napisała ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders na portalu Formiche, specjalizującym się w kwestiach geopolitycznych. Dodała, że "nieodłączną cechą rosyjskiej polityki zagranicznej jest sianie chaosu".

W tekście opublikowanym w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę polska ambasador napisała: “Wbrew nadziejom wyrażanym przez polityków, politologów i wizjonerów jeszcze kilkadziesiąt lat temu, współczesny świat nie znalazł się w sytuacji +końca historii+ i nie wszedł na drogę trwałego wyeliminowania wojen”.

„Rosyjska agresja na Ukrainę kładzie kres względnie stabilnej postzimnowojennej rzeczywistości i oznacza bezdyskusyjny +powrót historii+” - dodała.

Anna Maria Anders podkreśliła, że atak Federacji Rosyjskiej, jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, na suwerenną Ukrainę jest „bezprecedensowy, łamie zasady prawne i zwyczaje obowiązujące w cywilizowanym świecie”.

„Rosyjskimi zbrodniami wojennymi i okrucieństwem wobec ludności cywilnej zajmują się i zajmować się będą ukraińskie instytucje krajowe i instytucje międzynarodowe” - przypomniała.

„Celem Kremla jest zniszczenie narodu ukraińskiego. Rosyjską narrację o jej zaangażowaniu na rzecz pokoju należy włożyć między bajki” - oceniła Anders.

Zdaniem polskiej ambasador „nadrzędnym celem agresywnej imperialnej polityki rosyjskiej jest budowa własnej mocarstwowości i doprowadzenie do nowego rozdania geopolitycznego”, a Federacja Rosyjska „dość jednoznacznie definiuje przestrzeń postsowiecką jako własną i wyłączną strefę wpływu, podważając prawo narodów do samostanowienia”.

„Nieodłączną cechą rosyjskiej polityki zagranicznej jest sianie chaosu. Widzimy to także w dezinformacji na temat wojny w Ukrainie, która szerzy się w naszych krajach” - napisała ambasador Anders.

Wyraziła przekonanie, że trzeba pamiętać o tym, że „jeśli Rosja mówi o pokoju, to ma na myśli pokój na jej warunkach, co oznacza, że Ukraina musiałaby oddać część swojego terytorium”.

„A tego ani Ukraina ani my, jako społeczność ją wspierająca, nie możemy zaakceptować” - oświadczyła.

Anders napisała również, że wybór Kijowa na cel pierwszej wizyty nowego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego był symbolicznym podkreśleniem priorytetowej roli, jaką w polityce zagranicznej Polski odgrywa Ukraina.

„Strategia Polski nie zmienia się: jasno uważamy, że Ukraina powinna tę wojnę wygrać, a Putin ją przegrać” - dodała ambasador.

18:5124.02.2024

Ostrzeżenia przed nowym planem wroga. Co chcą zrobić?

Ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubinets ostrzega przed nowym planem karnym oszustów. „Przestępcy zwracają się do rodzin jeńców wojennych, proponując „wpisanie” ich bliskich na listy wymiany lub „przyspieszenie” procesu wymiany konkretnego żołnierza w zamian za nagrodę pieniężną” – pisze Lubinets. W tym celu oszuści włamują się nawet na strony urzędników państwowych w mediach społecznościowych – ostatnio włamano się na konta pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

18:3324.02.2024

Matwijczuk: Rosja popełnia zbrodnie wojenne i jest to jej przesłanie strachu

Rosja popełnia zbrodnie wojenne i jest to jej przesłanie strachu – oświadczyła Ołeksandra Matwijczuk, szefowa nagrodzonego w 2022 roku pokojowym Noblem ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Aktywistka wystąpiła zdalnie w nowojorskiej debacie m.in. o nieukaranych okrucieństwach.

W przededniu drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę Matwijczuk mówiła w prywatnym college’u The Cooper Union for the Advancement of Science and Art o organizacji pozarządowej, którą kieruje.

„Mamy ambitny cel dokumentowania każdego kryminalnego epizodu popełnionego w najmniejszym osiedlu w każdym obwodzie kraju. Zarejestrowaliśmy ponad 64 tys. takich epizodów w naszej bazie danych. Jest to ogromna liczba, ale stanowi tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ zbrodnie wojenne Rosji są formą jej przesłania strachu” - zauważyła aktywistka.

Jak dodała Rosja usiłuje złamać opór Ukraińców i okupować terytoria, zadając ogromny ból ludności cywilnej. Przytaczała przykłady ataków i zabijania przez rosyjskie wojska kobiet i dzieci. "Nie było uzasadnionego celu robienia takich rzeczy. Nie było militarnej potrzeby. Rosjanie robili te straszne rzeczy, tylko dlatego ponieważ mogli” – stwierdziła.

Matwijczuk przypomniała, że wojna zaczęła się nie w 2022, lecz w 2014 roku. Doszło do tego w następstwie bohaterskiego przeciwstawienia się przez miliony ludzi skorumpowanemu reżimowi prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

„Ludzie wyszli na ulice w walce o szansę zbudowania kraju, w którym chronione są prawa człowieka, jest odpowiedzialny rząd, niezależne sądownictwo, a policja nie używa siły przeciwko pokojowo demonstrującym studentom” - wyjaśniła.

Zdaniem aktywistki Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, aby zapobiec demokratycznym przeobrażeniom. „Putin nie obawia się NATO, Putin boi się idei wolności. Dlatego kiedy mówimy o wojnie Rosji przeciw Ukrainie, nie mówimy o wojnie dwóch krajów. Jest to wojna systemów: autorytaryzmu i demokracji” – przekonywała Matwijczuk.

W jej opinii Rosja usiłuje zademonstrować, że państwo o silnym potencjale militarnym i posiadające broń nuklearną jest w stanie złamać porządek światowy, reguły społeczności międzynarodowej i siłą zmienić granice uznane na arenie międzynarodowej.

„Jeśli Rosja odniesie sukces, zachęci to inne autorytarne reżimy na świecie do takiego samego postępowania. (…) Jeśli Rosja odniesie sukces i ten scenariusz się powiedzie, to znajdziemy się w świecie, który będzie groźny dla każdego bez wyjątku, ponieważ nieukarane zło narasta” – ostrzegła Matwijczuk apelując o karanie przez specjalnie ustanowione trybunały państw i ich przywódców, którzy wszczynają takie wojny.

„Ukraińcy chcą pokoju bardziej niż ktokolwiek inny. Pokój nie nadchodzi, gdy kraj objęty inwazją zaprzestanie walki. To nie jest pokój. To okupacja. Okupacja jest tylko inną formą wojny. (…) Oznacza tortury, przemoc seksualną, wymuszone zaginięcia, utratę tożsamości, wymuszoną adopcję dzieci, obozy koncentracyjne i masowe groby” – wyliczyła aktywistka.

Mottem debaty była „Odporność, opór, odnowa: Dwa lata wojny na pełną skalę na Ukrainie”. Zorganizowały ją Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki we współpracy z Cooper Union i Ukraińskim Instytutem Badawczym Uniwersytetu Harvarda przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Konsul Stanisław Starnawski powiedział PAP, że konsulat przyłączył się do organizacji wydarzenia, aby przypomnieć o rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie na pełną skalę i uczcić pamięć osób, które przypłaciły udział w walce swoim życiem.

„W mediach czy debacie publicznej mówi się coraz więcej o geopolityce, politycznym wymiarze wojny, a zapomina się co ta wojna naprawdę oznacza. Oznacza cierpienia cywilów, ataki na nich, osobiste dramaty i ma wymiar ludobójczy” – podkreślił Starnawski.

W jego opinii istotny był fakt, że w debacie uczestniczyło wpływowe i opiniotwórcze grono, w tym intelektualiści amerykańscy i ukraińscy, naukowcy, dziennikarze, studenci i dużo młodych ludzi.

18:1124.02.2024

Pikietowała z hasłem przeciwko Putinowi. Policja Putina zatrzymała staruszkę

W Petersburgu 78-letnia artystka Elena Osipowa pikietowała z obrazem „Zatrzymaj działalność Putina” ku pamięci Aleksieja Nawalnego. Niemal natychmiast została zatrzymana przez policję.

17:4724.02.2024

Zełenski nigdy nie użyje broni krajów partnerskich na innych terytoriach, niż Ukraina

„Jeśli chodzi o A-50 i inne samoloty naszych wrogów: jest to wynik naszego sojuszu, Ukrainy i partnerów” – Zełenski potwierdził zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez Ukrainę „Co do szczegółów, powiem ogólnie. Jeśli samolot będzie operował nad naszym tymczasowo okupowanym terytorium, użyjemy broni zachodniej. Jeśli w innych kierunkach, użyjemy broni ukraińskiej. Ukraina nie ma możliwości i prawa i nigdy nie użyje broni partnerów na innych terytoriach, z wyjątkiem czasowo okupowanego ukraińskiego terytorium” – podkreślił prezydent Ukrainy

17:1624.02.2024

W Rostowie nad Donem w Rosji odnotowano dwie potężne eksplozje

W Rostowie nad Donem w Rosji odnotowano dwie potężne eksplozje.Lokalne media nie podały szczegółów.

16:4724.02.2024

Ukraina podpisała z Włochami dwustronną umowę w sprawie bezpieczeństwa

Ukraina podpisała z Włochami dwustronną umowę w sprawie bezpieczeństwa – poinformował w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach w Kijowie z premier Włoch Giorgią Meloni. To kolejny taki dokument podpisany przez Ukrainę z państwem należącym do G7.

„Nasze spotkania z szefową rządu Włoch Giorgią Meloni zawsze są pełne treści. Ważnym wynikiem dzisiejszego spotkania jest podpisanie dwustronnej umowy w sprawie bezpieczeństwa” – powiadomił Zełenski na Telegramie.

„Ten dokument zakłada silne podstawy dla trwałego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą i Włochami” – wyjaśnił.

Zełenski poinformował także, że porozumienie o współpracy w sprawie bezpieczeństwa podpisał również ze składającym wizytę w jego kraju premierem Kanady Justinem Trudeau.

15:5924.02.2024

Szmyhal: von der Leyen zapewniła o pierwszej transzy nowej pomocy dla Ukrainy

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w sobotę, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła go, iż pierwsza transza nowej pomocy dla Ukrainy w wysokości 4,5 mld euro zostanie przekazana w marcu. Pieniądze te będą pochodzić z nowego pakietu w wysokości 50 mld euro.

Szmyhal i von der Leyen rozmawiali w sobotę w Kijowie o pomocy finansowej dla Ukrainy, ukraińskim eksporcie i współpracy w przemyśle obronnym - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

„Rozmawialiśmy o naszej współpracy w przemyśle obronnym i koordynowaliśmy kolejne kroki w ramach inicjatywy Ukraine Facility, która zapewnia finansowanie w wysokości 50 miliardów euro w ciągu czterech lat. Pani Ursula powiedziała, że pierwsza transza w wysokości 4,5 miliarda euro wpłynie w marcu” – napisał Szmyhal na Telegramie.

Z kolei von der Leyen napisała na platformie X: „Omawialiśmy kolejne kroki w sprawie kredytu dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro. Pierwsza wypłata w wysokości 4,5 mld euro nastąpi w marcu. Rozmawialiśmy o tym, jak sobie poradzić z ukraińskim eksportem i rozwiązać problemy na granicy lądowej oraz o współpracy obronnej”. ?

Premier Ukrainy i szefowa KE rozmawiali również o zablokowanej przez rolników granicy ukraińsko-polskiej. „Przedstawiłem ukraiński +Plan wzajemnego zrozumienia+, aby rozwiązać ten kryzys. Z niecierpliwością czekamy na konstruktywny dialog trójstronny”, czyli z udziałem KE, Ukrainy i Polski – napisał Szmyhal na Telegramie.

W piątek Szmyhal zaproponował pięciopunktowy plan działania. Pierwszy krok przedstawionego planu zakłada ukraińską zgodę na ograniczenia zaproponowane przez Komisję Europejską w sprawie ukraińskiego eksportu rolnego, w tym drobiu, jaj i cukru.

15:0524.02.2024

Brytyjski monarcha pełen uznania dla Ukraińców. "Ich siła inspiruje niezmiennie od początku wojny"

14:5924.02.2024

Katastrofa samolotu. Zginęła cała załoga

Na zestrzelonym samolocie A-50U znajdowała się 10-osobowa załoga – wszyscy zginęli. Pisze o tym Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w MDI. Według źródła wśród zabitych jest pięciu majorów, trzech kapitanów, chorąży i porucznik.

14:3224.02.2024

Zełenski oddał cześć poległym żołnierzom

Prezydent Ukrainy wraz ze swoimi partnerami oddał cześć poległym ukraińskim żołnierzom.

14:1424.02.2024

Ukraiński "Rambo"

Do sieci trafił film, na którym ukraiński żołnierz stawia opór 10 Rosjanom.

13:0724.02.2024

Polacy nie wierzą w zwycięstwo Ukrainy

W sobotę na stronach Wprost zostały opublikowane rezultaty sondażu SW Research na temat opinii Polaków o tym, czy Ukraina ostatecznie zwycięży w wojnie z Rosją. 28 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zwycięzcą będzie Ukraina. Przeciwnego zdania jest 33,2 proc. badanych, a 38,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

„Nieco większą wiarę w zwycięstwo Ukrainy można zaobserwować wśród kobiet (31,1 proc. w stosunku do 24,5 proc. wśród mężczyzn). Kobiety wyraźnie rzadziej wskazywały też odpowiedź: +Nie+ (27 proc. wobec aż 40,3 proc. wskazań przez mężczyzn), a częściej nie miały zdania w tej sprawie (41,9 proc. wobec 35,3 proc.) – informuje Wprost.

Z sondażu wynika, że w zwycięstwo Ukrainy bardziej wierzą osoby powyżej 50 lat (31,5 proc.), a najmniej osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata. Odpowiedź: „Nie” wskazywali z kolei najczęściej badani w wieku 35-49 lat, a najrzadziej najstarsza grupa ankietowanych (26,4 proc.).

Badanie zostało zrealizowane 20-21 lutego 2024 roku przez agencję SW Research metodą wywiadów online na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 800 wywiadów z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18 lat.

12:1424.02.2024

Ogromne wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy

Wielka Brytania w ciągu najbliższego roku wyda 245 mln funtów na amunicję artyleryjską dla Ukrainy - ogłosił w sobotę brytyjski minister obrony Grant Shapps. Poinformował też, że zawarto kontrakt na dostarczenie Ukrainie setek zapasowych gąsienic do czołgów i pojazdów opancerzonych.

Jak podkreślono w komunikacie ministerstwa obrony, amunicja, która jest Ukrainie pilnie potrzebna, okazała się kluczowa dla jej sukcesów na froncie, gdyż zapewnia ciągłą degradację sił rosyjskich, uniemożliwiając im dokonywanie znaczących postępów. Zwrócono uwagę zwłaszcza na skuteczne wykorzystywanie przez Ukraińców artylerii do niszczenia systemów artyleryjskich wroga.

Jeśli chodzi o gąsienice, poinformowano, że ministerstwo obrony zawarło kontrakt z brytyjską firmą Cook Defence Systems, która ma dostarczyć Ukrainie setki zapasowych gąsienic. Umożliwi to siłom ukraińskim odzyskanie i przywrócenie do pełnej sprawności czołgów i pojazdów opancerzonych uszkodzonych przez broń przeciwpancerną i miny lądowe.

Dostarczone gąsienice będą pasowały do setek typów pojazdów, w tym czołgów i wozów bojowych z czasów sowieckich, które zostały porzucone przez siły rosyjskie i przejęte przez armię ukraińską, a także uzbrojenia dostarczonego przez Wielką Brytanię, takiego jak czołgi Challenger 2 i pojazdy rozpoznawcze CVR(T).

"Wbrew wszelkim przeciwnościom Siły Zbrojne Ukrainy odepchnęły rosyjskich najeźdźców i odzyskały połowę ziem skradzionych przez Putina, jednocześnie znacznie degradując rosyjskie możliwości - około 30 proc. rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zostało zniszczone lub uszkodzone, a tysiące czołgów i pojazdów opancerzonych trafiły na złom. Ale nie mogą wygrać tej wojny bez wsparcia społeczności międzynarodowej - i dlatego nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie możliwość dalszej walki o zwycięstwo" - oświadczył Shapps.

11:2224.02.2024

Ukraina dołączy do NATO?

Ukraina dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego; to kwestia czasu - zadeklarował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w oświadczeniu wideo opublikowanym w sobotę, w drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę.

"Dziś mijają dwa lata odkąd rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę. Rozpoczęło to największą wojnę w Europie od czasów II wojny światowej. Zacznę od uhonorowania wszystkich odważnych Ukraińców, którzy polegli lub zostali ranni w obronie swojej ojczyzny" - rozpoczął Stoltenberg.

"Sytuacja na polu walki pozostaje niezwykle poważna. Cel prezydenta Putina, jakim jest podporządkowanie sobie Ukrainy, pozostaje ten sam. I nic nie wskazuje na to, by przygotowywał się on do zawarcia pokoju" - ocenił sekretarz generalny NATO.

Zaapelował jednak, by nie upadać na duchu.

"Ukraina wielokrotnie pokazała niezwykłe umiejętności i zaciekłą determinację. Ukraina nie upadła w ciągu kilku tygodni, jak wielu się obawiało. Odzyskaliście połowę terytorium zajętego przez Rosję. Odepchnęliście Rosję od dużej części Morza Czarnego. I zadaliście ciężkie straty siłom rosyjskim" - wyliczał Norweg.

"Przede wszystkim Ukraina zachowała wolność i niepodległość. Było to możliwe dzięki waszej odwadze i determinacji. Było to możliwe dzięki znacznemu wsparciu wojskowemu i gospodarczemu ze strony sojuszników z NATO. W ostatnich dniach i tygodniach członkowie NATO ogłosili nowe pakiety pomocy o wartości miliardów dolarów. Obejmują one kluczowe zdolności, takie jak amunicja artyleryjska, obrona powietrzna i łodzie bojowe, a także sprzęt i części zamienne do myśliwców F-16, drony oraz sprzęt do rozminowywania. Dalsze wsparcie jest w drodze" - zapewnił Stoltenberg.

Przypomniał, że Władimir Putin rozpoczął wojnę, ponieważ chciał zamknąć Ukrainie drzwi do NATO, ale osiągnął coś dokładnie odwrotnego.

"Ukraina jest teraz bliżej NATO, niż kiedykolwiek wcześniej. Pomagamy w zwiększaniu interoperacyjności waszych sił zbrojnych z sojusznikami. Wspólnie otworzymy nowe Wspólne Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji w Polsce. Pogłębiamy także nasze więzi polityczne poprzez Radę NATO-Ukraina, w ramach której konsultujemy się i wspólnie podejmujemy decyzje. Ukraina dołączy do NATO. To nie jest kwestia czy, ale kiedy. Przygotowując się do tego dnia, NATO będzie nadal wspierać Ukrainę - dla jej i naszego bezpieczeństwa" - skonkludował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska