Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek - co zrobić, aby pomóc? Pomoc ofiarom wypadku [MISJA WAKACJE]

wap
Trójkąt ostrzegawczy należy ustawić 60 metrów od zdarzenia
Trójkąt ostrzegawczy należy ustawić 60 metrów od zdarzenia Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Policjant jadący prywatnie do Gdańska zauważył przy drodze rozbite auto. W środku był ranny kierowca.

Funkcjonariusz pomógł wyjść z auta prowadzącemu, który był w szoku. Nie wiedział, co się stało i chciał wracać do samochodu. Policjant odprowadził go na bezpieczną odległość i zawiadomił służby ratunkowe. Dzięki szkoleniom, wiedział, jak postąpić. Ale są kierowcy, którzy udają, że nie widzą wypadku lub panikują.

Jeżeli po wypadku auto lub auta są na drodze lub w jej pobliżu, to miejsce to trzeba zasłonić bryłą swojego pojazdu. Włączyć światła awaryjne i jak najszybciej wezwać pomoc. Należy też ustawić trójkąt ostrzegawczy, około 60 metrów od punktu zdarzenia, a na autostradach i trasach ekspresowych 100-150 metrów.

Warto też włączyć do pomocy innych, którzy się zatrzymali. Ale zwracać się z konkretami. Wskazać, kto ma ustawić trójkąt, kto wezwać pogotowie, a kto pomóc w ratowaniu poszkodowanych. Prośby typu: „niech ktoś zadzwoni na pogotowie” mogą sprawić, że nie zrobi tego nikt.

POLECAMY:
Nowy Kodeks Pracy 2018: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? Ciąże, premie, umowy
Tajemnicze zjawiska w Tatrach. Niektóre mrożą krew w żyłach
awód, który pasuje do Twojego znaku zodiaku. Sprawdź czy pracujesz we właściwym miejscu

Jeżeli nie ma szans na pomoc innych, nie wolno tracić czasu. Trzeba działać samemu. Wziąć ze swojego auta gaśnicę, apteczkę i jakieś narzędzia mogące pomóc w otwarciu zablokowanych drzwi lub przecięciu pasów bezpieczeństwa. Trzeba sprawdzić, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu przemieszczeniu i zobaczyć, czy nie wycieka z niego paliwo. I cały czas być ostrożnym, oceniać, czy nasza dalsza akcja ratunkowa może być niebezpieczna dla nas samych.

O TYM SIĘ MÓWI:

Ostatni pocałunek i śmierć. Monitoring z zabójstwa przy ul. ...

Jeżeli drzwi nie dają się otworzyć, można zbić szybę, ale w taki sposób, aby nie powodować dodatkowych urazów. Szyby boczne rozpadają się na małe ostre kawałki, natomiast szyby klejone (szyba przednia i w większości przypadków tylna) pękają, pozostając zwykle w jednym elemencie, Gdy uda się dostać do środka trzeba wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, ale zostawić je w aucie, na przykład na podszybiu.

Trzeba pamiętać o tym, że najlepiej nie zmieniać pozycji zakleszczonych rannych do czasu przyjazdu ratowników i w aucie rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy: próbować tamować krwotoki, opatrywać rany, czy stabilizować kręgosłup i kończyny. Wyciągać rannych możemy, gdy pojazdowi grozi pożar albo wybuch lub też poszkodowani nie dają oznak życia i chce się przeprowadzić reanimację.

JAR z lotu ptaka – wideo z drona

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska