Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wypadki rolników w 2023 roku. Kujawsko-Pomorskie ponownie w czołówce - mamy nowe dane z KRUS-u

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
9 października 2023 r. w Litychowie w powiecie radziejowskim noga 41-letniego rolnika utknęła w przystawce do zbioru kukurydzy
9 października 2023 r. w Litychowie w powiecie radziejowskim noga 41-letniego rolnika utknęła w przystawce do zbioru kukurydzy PSP Radziejów
10 709 wypadków rolniczych odnotowała w 2023 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W podziale na regiony, ciągle przoduje Kujawsko-Pomorskie.

W 2023 roku zgłoszono 10 709 wypadków, o 940 (8,1 proc.) mniej niż w 2022 roku - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Wskaźnik wypadkowości wyniósł 8,0 wypadków na 1 000 ubezpieczonych. Najwyższą wypadkowość odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (10,6), a najniższą w województwie śląskim (3,8).

Za mało technologii

W 2023 r. w naszym regionie doszło do 778 wypadków rolniczych, w tym trzech śmiertelnych. W ubiegłym roku nasz wskaźnik wypadkowości (10,7) także był najwyższy w kraju. Wpływają na to m. in. ukształtowanie terenu, sytuacja ekonomiczna gospodarstw i specyfika produkcji rolnej.

W naszym regionie gospodarstwa są rozdrobnione, więcej prac wykonuje się ręcznie. W dużych gospodarstwach, gdzie jest więcej nowych technologii, do wypadków dochodzi bardzo rzadko - wyjaśnia Jerzy Wojtach, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Oddziału Regionalnego KRUS w Bydgoszczy.

Najwięcej upadków i boreliozy

9 października 2023 r. w Litychowie w powiecie radziejowskim noga 41-letniego rolnika utknęła w przystawce do zbioru kukurydzy. Strażacy musieli uwalniać kończynę za pomocą narzędzi hydraulicznych. Obrażenia rolnika były bardzo poważne. Został zabrany z pola śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

To wypadek z grupy "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" - któremu w 2023 r. uległo 936 rolników (11,1 proc.) w kraju. Ponad połowę wszystkich wypadków (50,3 proc.) stanowiły wypadki z grupy "upadek osób". To więcej niż rok temu. Do wypadków tych dochodzi zazwyczaj na podwórkach, polach i ciągach komunikacyjnych.

- Przyczyną są zwykle nawierzchnie w złym stanie: nierówne, śliskie, grząskie, a także nieużywanie odpowiedniego obuwia – wylicza KRUS.

Kolejna grupa wypadków (12,6 proc. w 2023 r.) to "uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta". Dotyczy to głównie bydła. Za przyczyny KRUS wskazuje: agresję zwierząt oraz nieodpowiedni sposób ich obsługi, a także wady konstrukcyjne budynków, np. brak korytarza paszowego.

W 2023 r. na 210 decyzji, przyznających rolnikom jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, 175 dotyczyło chorób zakaźnych, głównie boreliozy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypadki rolników w 2023 roku. Kujawsko-Pomorskie ponownie w czołówce - mamy nowe dane z KRUS-u - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska