Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżniona czternastka z Dębowej Łąki

Redakcja
Uczniowie SOSW z Dębowej Łąki, biorący udział w projekcie „Jak żyło się dawniej w naszym regionie?”, otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczał dyrektor Departamentu Edukacji , Sportu i Turystyki Zarządu Województwa Kujawsko- Pomorskiego
Uczniowie SOSW z Dębowej Łąki, biorący udział w projekcie „Jak żyło się dawniej w naszym regionie?”, otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczał dyrektor Departamentu Edukacji , Sportu i Turystyki Zarządu Województwa Kujawsko- Pomorskiego Nadesłana
Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łąki z powodzeniem stanęli do rywalizacji ze zdrowymi uczniami

Na IV edycję Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych wpłynęły projekty o bardzo zróżnicowanym charakterze. Jednym z nich był projekt z Dębowej Łąki.
Prace konkursowe przysłały 24 zespoły z 22 placówek. W projektach zgłoszonych do festiwalu wzięło udział 245 uczniów pod kierunkiem 45 nauczycieli. Szczególne wyróżnienie otrzymali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące.
– Samorząd województwa zorganizował przedsięwzięcie, by zachęcić uczniów szkół gimnazjalnych i nauczycieli do zapoznania się z tematyką związaną z naszym regionem oraz promować dobre praktyki w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej – wyjaśnia Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. – Projekt edukacyjny to metoda nauczania, która kształtuje wiele umiejętności oraz łączy wiedzę z różnych przedmiotów. Jego istotą jest samodzielna praca uczniów służąca realizacji określonego zadania.

Zadanie na miarę możliwości

Pomysł projektu „Jak żyło się dawniej w naszym regionie?” został zainicjowany przez nauczycielki klas gimnazjalnych Annę Jagiełło oraz Małgorzatę Słomską.
– W naszej placówce uczą się dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – wyjaśniają nauczycielki. – Z przyczyn obiektywnych, wynikających ze specyfiki kształcenia naszych uczniów, którzy wymagają tzw. prowadzenia za rękę, mobilizowania, podsuwania pomysłów, metodę należało zmodyfikować i dostosować do możliwości, umiejętności i zdolności uczniów.
Zespół projektowy stworzyli uczniowie dwóch zespołów edukacyjno-terapeutycznych – IIb oraz III gimnazjum. Projekt był realizowany od października 2013 do kwietnia 2014 roku. Uczniowie zdobywali wiadomości na temat historii pałacu w Dębowej Łące oraz ciekawych miejsc w regionie.
– Zostały zorganizowane wycieczki do Kurkocina, gdzie uczniowie mogli zobaczyć stary wiatrak-koźlak, Małych Radowisk, w których odwiedziliśmy starą kuźnię i gdzie zawód kowala przybliżył uczniom Muzalewski – wymieniają miejsca Anna Jagiełło i Małgorzata Słomska. – Zwiedziliśmy także skansen w Stanisławkach i odnowiony drewniany kościół w Jarantowic.
Jak dodają nauczycielki, do pracy przy projekcie zostali włączeni rodzice uczniów, którzy sporządzili swoje wspomnienia o przedmiotach z dawnych czasów i dziś już nieużywanych, a które szczególnie zapadły im w pamięci.
Zespół projektowy w swej pracy zamieścił również informacje i prace plastyczne na temat pomnika przyrody jakim jest platan, znajdujący się na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Dębowej Łące.

Wystawa na finał

W marcu uczniowie pod opieką wychowawców udali się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie, by dobyć informacje na temat dawnych dziejów Wąbrzeźna i okolic.
Kolejnym etapem projektu było wypożyczenie ze skansenu i zebranie od rodziców i znajomych przedmiotów dziś nieużywanych.
– Z ich wykorzystaniem została zorganizowana lekcja „Przenieśmy się na jeden dzień – 100 lat wcześniej”, podczas której uczniowie podjęli próbę posługiwania się tymi przedmiotami – opowiadają Anna Jagiełło i Małgorzata Słomska. – Końcowym etapem było zorganizowanie wystawy przedmiotów z dawnych lat w holu SOSW i stworzenie albumu pt. „Dawno, dawno temu”.
Szkoła zaprosiła do zwiedzania wystawy uczniów ze szkół gminy Dębowa Łąka.
– Realizacja opisanego projektu edukacyjnego stanowiła atrakcyjną lekcję edukacji regionalnej i poszerzyła zakres działalności szkoły o treści historyczne. Uczniowie mieli okazję do integrowania się w obrębie zespołów klasowych oraz środowiska lokalnego – podsumowują nauczycielki. – Żywimy nadzieję, że udział w projekcie był lekcją udaną zarówno pod względem dydaktycznym, jak i wychowawczym. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia powstałego w wyniku realizacji projektu albumu znajdującego się w bibliotece SOSW w Dębowej Łące – zapraszają Anna Jagiełło i Małgorzata Słomska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska