MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa zdolność kredytowa Polaków w 2023 roku. Wzięcie kredytu hipotecznego będzie prostsze. O ile wzrośnie kwota maksymalna?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Do niedawna zdolność kredytowa singla, bez dzieci, pracującego na podstawie umowy o pracę z miesięczną pensją 5000 zł netto wynosiła 270 tys. zł. Po zmianach ogłoszonych przez KNF wrośnie średnio do poziomu 385 tys. złotych.
Do niedawna zdolność kredytowa singla, bez dzieci, pracującego na podstawie umowy o pracę z miesięczną pensją 5000 zł netto wynosiła 270 tys. zł. Po zmianach ogłoszonych przez KNF wrośnie średnio do poziomu 385 tys. złotych. Wojciech Matusik / Polska Press
Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o złagodzeniu kryteriów badania zdolności kredytowej przez banki. Obniżka buforu do poziomu sprzed kwietnia ubiegłego roku ułatwi zaciągnięcie kredytu osobom, które do tej pory nie miały takiej możliwości. O ile wzrośnie zdolność kredytowa Polaków po decyzji KNF?

Spis treści

Na początku kwietnia 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom stosowanie buforu 5 proc. przy ocenie zdolności kredytowej. Przed zmianą wskaźnik ten utrzymywał się na poziomie 2,5 proc. Głównym celem tej decyzji było określenie, czy kredytobiorcy „udźwigną” ewentualne podwyżki stóp procentowych. Niestety, zmiana ta sprawiła, że wielu Polaków straciło możliwość pozyskania finansowania.

Większa szansa na kredyt niż do tej pory

Po niespełna roku KNF postanowiła przywrócić bufor do 2,5 proc., czyli poziomu, jaki obowiązywał przed kwietniem 2022 roku. Podjęta decyzja ma ogromne znaczenie dla wielu kredytobiorców, którzy mają szansę, by ponownie ocenić swoje możliwości i wrócić do planów kupna domu czy mieszkania.

Zmianom przyjrzała się agencja finansowa Lendi, podkreślając, że ostatnia decyzja dotyczy powrotu minimalnej stopy procentowej na poziomie 2,5 proc. przy udzielaniu kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową. W przypadku finansowania ze zmienną stopą nadal obowiązuje bufor na wyższym poziomie.

– Rok 2022 był bardzo trudny dla osób planujących zakup lub budowę własnego M. Wciąż odczuwalne długotrwałe skutki pandemii, konflikt zbrojny tuż za granicą naszego kraju i kryzys gospodarczy z rosnącą inflacją spowodowały gwałtowny wzrost stóp procentowych i bardzo silnie zaostrzaną polityką monetarną. Komisja Nadzoru Finansowego w kwietniu wydała znowelizowaną Rekomendację S, która miała druzgocący wpływa na zdolność kredytową Polaków – przekazał Michał Petters, co-founder agencji Lendi.

– Co dla kredytobiorców oznacza dzisiejszy komunikat UKNF? Przede wszystkim zwiększenie możliwości finansowania zakupu lub budowy nieruchomości w oparciu o okresowo stałą stopę procentową, poprzez zwiększenie zdolności kredytowej. To najlepszy moment, aby wrócić do planów sprzed roku i ponownie zweryfikować swoje możliwości – dodał.

Ile zyskają kredytobiorcy w 2023 roku?

Eksperci Lendi sprawdzili, jak nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego wpłynie na sytuację osób, które w ostatnich miesiącach nie miały szans na kredyt. Co ciekawe, różnica w buforze może wpłynąć na zwiększenie zdolności kredytowej o ponad 100 tys. złotych.

W przypadku kredytobiorcy, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę (czas nieokreślony), będącego singlem z dochodem w wysokości 5000 zł netto, zdolność kredytowa przed kwietniem 2022 wynosiła około 370-400 tys. złotych. Po zaostrzeniu kryteriów oceny i założeniu, że stopy procentowe ukształtują się na poziomie 12 proc., zdolność spadła do 260-280 tysięcy. Teraz znów wzrośnie do poziomu około 385 tys. złotych.

Jak wyliczają autorzy analizy, małżeństwa bez dzieci przy umowie na czas nieokreślony i dochodzie 8 tys. zł netto przy buforze 5 proc., mogły liczyć na 270 tys. zł kredytu, obecnie to już 385 tys. zł. Jeszcze więcej zyskają małżeństwa z dzieckiem, których zdolność kredytowa przy łącznym dochodzie 10 tys. zł netto wzrośnie z 400 do 540 tys. zł.

– Szacujemy, że zmiana Rekomendacji S w zakresie bufora stosowanego do obliczania zdolności kredytowej zwiększy możliwości kredytowe Polaków średnio o 15-20%. Należy jednak pamiętać, że rozbieżności w ocenie poziomu zdolności pomiędzy bankami mogą sięgać aż 40%, a to oznacza, że cały efekt wzrostu zdolności kredytowej, na skutek zmiany rekomendacji KNF, ulegnie zniwelowaniu – wyjaśnia Tomasz Binkowski, Dyrektor Sieci Oddziałów Własnych Lendi.

Niektóre banki wprowadziły zmiany w ocenie zdolności jeszcze przed decyzją KNF. Dotyczyły one głównie przyjmowania do dochodu 500+, a także bardziej liberalnej metody określania dochodu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

– Zapowiedziana zmiana spowoduje zwiększenie dostępności kredytów hipotecznych na polskim rynku. Pod kątem procedur będzie to dla kredytobiorcy dodatkowe utrudnienie (w jednym banku mogą pojawić się 3 różne warianty zdolności kredytowej – w zależności od rodzaju stopy oprocentowania oraz okresu kredytowania). W takiej sytuacji jeszcze bardziej powinna zwiększyć się rola eksperta finansowego, który odpowiednio przeprowadzi wywiad z klientem, określi możliwości i pomoże w doborze najlepszego sposobu finansowania – informują autorzy badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższa zdolność kredytowa Polaków w 2023 roku. Wzięcie kredytu hipotecznego będzie prostsze. O ile wzrośnie kwota maksymalna? - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska