Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe emerytury w 2024 roku i program "300 plus". Takie emerytury będą po waloryzacji w marcu. Sprawdź prognozowane wyliczenia 11.12.2023

ND
Wideo
od 16 lat
Najnowsze wyliczenia emerytur w 2024 roku. Jaki jest przewidywany wskaźnik waloryzacji? Zobacz, na jakie świadczenia mogą liczyć emeryci i renciści. Jakie zmiany nastąpią w wypłatach? Ile pieniędzy dostaną seniorzy na swoje konta? Do marcowej waloryzacji jeszcze dużo czasu, jednak już pojawiają prognozowane wyliczenia. Tyle pieniędzy dostaną emeryci w w marcu 2024 roku. Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Jaki jest przewidywany wskaźnik waloryzacji w 2024 roku?

Początkowo przewidywany wskaźnik był na poziomie 10,19 proc. w 2024 r. Rząd przewiduje jednak podwyżkę emerytury i rent na poziomie 12,3 proc. To nadal dwucyfrowy wynik, jednak nie tak duży jak w 2023 roku - 14,8 proc. Sprawdź wyliczenia, jak przewidywany wskaźnik wpłynie na wypłacane emerytury w 2024 roku. Minimalna emerytura, obecnie wynosi 1588,44 zł brutto, w 2024 mogłaby wzrosnąć do 1750,30 zł brutto.

Waloryzacja emerytur w 2023

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się co roku w marcu, jest to zagwarantowane ustawą. W 2023 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 proc. Ponadto świadczenia do kwoty 1700 zł brutto, zostały podwyższone o gwarantowane 250 zł brutto. Była to największa podwyżka emerytur od wielu lat.

Waloryzacja kwotowo-procentowa 2024

Możliwy jest również wariant z marca 2023 roku, czyli waloryzacja kwotowo-procentowa z gwarantowaną podwyżką dla najniższej emerytur. Waloryzacja kwotowa dla najniższych emerytur jest bardziej korzystna, waloryzacja procentowa natomiast opłacała się przy wyższych świadczeniach. Rozważane jest zwiększenie podwyżek kwotowych do 250 zł, lub nawet 300 zł w porównaniu do bieżącego roku. Ma to na celu zapewnienie większego wsparcia finansowego dla emerytów i osób korzystających z programu "300 plus".

Premier zapowiada 300+. Dodatkowe świadczenie 300+

Świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla sołtysów pełniących funkcję przez dwie kadencje i będących w wieku emerytalnym przewiduje projekt ustawy resortu rolnictwa. Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że funkcja sołtysa jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszych w Polsce. "Codziennie 40 tys. sołtysek i sołtysów świadczy pracę i pomaga w różnych okolicznościach swoim mieszkańcom, których reprezentują" - zwrócił uwagę szef rządu. Od 1 lipca 2023 r. można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Świadczenie to mogą uzyskać osoby, które pełniły funkcję sołtysa i uzyskały wiek emerytalny.

Sprawdź najnowsze wyliczenia dotyczące wypłat emerytur - poznaj wartości brutto i netto po waloryzacji w marcu 2024 roku.

Świadczenie już po 35 lub 40 latach pracy. Sprawdź, jakie warunki negocjuje rząd --> -->

Wcześniejsze emerytury dla Polaków. Świadczenie już po 35 lu...

Kiedy będą wypłaty czternastej emerytury 2023?

Czternastka ma zostać wypłacona na przełomie sierpnia i września 2023 roku. 14-tka będzie wypłacana w maksymalnej wysokości równej minimalnej emeryturze. Aby otrzymać czternastkę w pełnej wysokości, emerytura lub renta nie może przekroczyć progu dochodowego. W 2023 roku najprawdopodobniej będzie to kwota 2900 zł brutto. Seniorzy, którzy przekroczyli próg dochodowy o każde 100 zł, o tyle będzie mieć je pomniejszone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska