Wyższe mandaty, droższe OC i punkty karne w górę. Rząd szykuje duże zmiany dla zmotoryzowanych. Mandatu nie będzie można już odmówić?

TK
Wyższe mandaty, a także powiązanie stawek za ubezpieczenie OC z liczbą punktów karnych posiadanych przez kierowcę. To zmiany, nad którymi pracuje rząd. Nie tylko kary pójdą do góry. Jednym z projektów jest rak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. To rewolucja w przepisach. Czy zmusi to kierowców do ostrożniejszej jazdy? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Wyższe mandaty, a także powiązanie stawek za ubezpieczenie OC z liczbą punktów karnych posiadanych przez kierowcę. To zmiany, nad którymi pracuje rząd. Nie tylko kary pójdą do góry. Jednym z projektów jest rak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. To rewolucja w przepisach. Czy zmusi to kierowców do ostrożniejszej jazdy? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Wyższe mandaty, a także powiązanie stawek za ubezpieczenie OC z liczbą punktów karnych posiadanych przez kierowcę. To zmiany, nad którymi pracuje rząd. Nie tylko kary pójdą do góry. Jednym z projektów jest rak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. To rewolucja w przepisach. Czy zmusi to kierowców do ostrożniejszej jazdy?

Mandaty w górę, powiązanie ubezpieczenia OC z punktami karnymi

Powiązanie punktów karnych z wysokością OC to spora zmiana, która wkrótce może czekać kierowców. Na czym miałaby polegać? Stawki za OC miałyby mieć związek z wykroczeniami drogowymi, do których ubezpieczyciel miałby uzyskać dostęp. Tym samym premiowana byłaby bezpieczna jazda, a OC byłoby droższe dla tych, którzy posiadają na koncie wykroczenia.

Nie brakuje również głosów, że zmianie ulegnie taryfikator mandatów. Mandaty nie były bowiem podwyższane od ponad dwudziestu lat. - informuje serwis auto-swiat.pl.

Obecnie zapisane jest w ustawie, że maksymalne stawki kar nakładanych w drodze mandaty wynoszą:

  • 500 złotych za pojedyncze wykroczenie,
  • 1000 złotych za zbieg wykroczeń.

Wyższe mandaty, droższe OC, punkty karne w górę

Mandatu nie będzie można nie przyjąć?

Na horyzoncie jawi się jeszcze jeden projekt ustawy, który miałby sprawić, że mandatu nie będzie można odmówić. Mowa o poselskim projekcie zmiany ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pojawił się on w Sejmie 8 stycznia 2021 roku.

Projekt zakłada, że:

  • ukarany w ciągu 7 dni od nałożenia mandatu ma obowiązek go zapłacić,
  • w ciągu wspomnianych 7 dni miałby czas na odwołanie się do sądu.

Mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jej nałożenia tym mandatem oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego. - brzmi fragment projektu ustawy.

Na razie jednak nie wiadomo, czy i kiedy, projekty zostaną wprowadzone w życie. Jak podkreśla serwis auto-swiat.pl, od pomysłu do projektu daleka droga.

Źródło: auto-swiat.pl.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wniosek Formalny

Gdzie Jest Ten Policjant Co Miał Pani Pomóc ? ? ? ? ? ? ? ?

Dodaj ogłoszenie