Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z hybrydą kujawską w godle

Marcin Dutkowski
Rozmowa z RAFAŁEM SZWEDĄ, historykiem z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, o historii i symbolach województwa kujawsko-pomorskiego.

Rozmowa z RAFAŁEM SZWEDĄ, historykiem z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, o historii i symbolach województwa kujawsko-pomorskiego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 173322" sub="Historycznie Grudziądz należy do ziemi chełmińskiej i mamy bardzo silny związek z Toruniem - mówi Rafał Szweda, historyk Fot. Marcin Dutkowski">Nasze województwo obchodzi właśnie swoje święto. Jego historia jest jednak dość krótka.

Obecny podział administracyjny obowiązuje od 1999 roku. Województwo kujawsko-pomorskie zostało wówczas utworzone z dawnych województw: bydgoskiego, włocławskiego i toruńskiego.

Jakie są symbole naszego województwa?

Herb województwa został przyjęty uchwałą sejmiku w 2000 roku. To tarcza o białym, czyli heraldycznie srebrnym tle. Znajduje się na nim po prawej stronie pół orła w kolorze czerwonym o złotym dziobie, języku i pazurach, a po stronie lewej pół lwa w kolorze czarnym. Na ich głowach znajduje się złota korona. Razem tworzą one tak zwaną hybrydę kujawską, której korzenie sięgają połowy XIII wieku. Taką hybrydą, która starała się herbem dzielnicy kujawskiej, pieczętował się m.in. nasz późniejszy król Władysław Łokietek.

<!** reklama>Jak zatem wygląda flaga województwa?

Tworzą ją trzy pasy. Środkowy pas zajmuje połowę szerokości flagi i jest koloru białego. Górny pas jest koloru czerwonego, a dolny czarnego. Kolory nawiązują do godła województwa, czyli białego (srebrnego) tła, czerwonego orła i czarnego lwa. Warto pamiętać też o tym, że proporcje szerokości i długości flagi województwa są takie same jak proporcje flagi narodowej, czyli 5 do 8.

Powstanie naszego województwa nie było od początku tak oczywiste przy planowaniu reformy administracyjnej.

Początkowo planowano, że powstanie tylko dwanaście województw, i rzeczywiście - nie było wśród nich województwa kujawsko-pomorskiego. Grudziądz wraz z całym naszym regionem miał być częścią województwa pomorskiego. Na szczęście mieszkańcy oprotestowali takie rozwiązanie. Wówczas powstała koncepcja województwa kujawsko-pomorskiego. Podobna sytuacja miała miejsce w kilku innych regionach. Nie wszystkim się jednak udało. Za największego przegranego uchodzi województwo środkowopomorskie, do którego miały należeć m.in. Słupsk i Koszalin.

Nasze województwo ma oficjalnie dwie stolice.

Zadecydowała o tym silna rywalizacja pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Dlatego ustalono, że siedziba wojewody Urzędu Wojewódzkiego zlokalizowana będzie w Bydgoszczy, a siedzibą zarządu województwa, sejmiku wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego będzie Toruń.

Jak na tym tle odnajduje się nasze miasto?

O to pewnie należałoby zapytać urzędników. Wydaje się jednak, że współpraca między miastami przebiega bez zastrzeżeń. Historycznie Grudziądz należy do ziemi chełmińskiej i mamy bardzo silny związek z Toruniem. Wspólna przeszłość jest bez wątpienia naszym silnym spoiwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska