Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za płotem matecznika artylerzystów powstanie muzeum

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
My również dołożymy do muzeum swoją cegiełkę - zdjęcia związane z intendenturą garnizonu. Oto jedno z nich
My również dołożymy do muzeum swoją cegiełkę - zdjęcia związane z intendenturą garnizonu. Oto jedno z nich Archiwum
Do Torunia mają niebawem dotrzeć transporty broni ze Skandynawii. Toruńskie muzeum artylerii ruszyło z wielką ofensywą.

Na terenach wojskowych przy ulicy Sobieskiego pojawił się niedawno płot oddzielający od reszty kompleksu budynek dawnej stajni. To jeden z pierwszych widocznych z zewnątrz śladów narodzin nowego Muzeum Artylerii. Wewnątrz wydzielonego budynku trwają prace nad adaptacją rozległych pomieszczeń, w których jeszcze w tym roku będzie można dosłownie dotknąć historii.
[break]
- Przede wszystkim zależy nam na tym, aby pokazać historię artylerii i szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu - mówi Mirosław Giętkowski, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych, któremu toruński oddział podlega. - Poza tym zamierzamy przedstawić dzieje garnizonu oraz poligonu.
Dzięki specjalnym stanowiskom multimedialnym przyszli zwiedzający będą mogli przenieść się w czasie i zafundować sobie szkolenie zgodne z zasadami obowiązującymi w różnych czasach. Nowoczesne technologie mają jednak jedynie dodać całości smaku. Muzeum gromadzi eksponaty - dokumenty, pamiątki i... ciężki sprzęt. Niektóre okazy ściągane są z Norwegii i Finlandii, jeśli dobrze pójdzie, w Toruniu będzie można zobaczyć wszystkie rodzaje dział używanych przez polską armię w 1939 roku. W zasadzie brakować może tylko 21-centymetrowych moździerzy, których w momencie wybuchu wojny armia miała 27 sztuk. Ten problem jednak być może uda się rozwiązać.
- Prowadzimy rozmowy z ambasadą norweską. Przekazaliśmy im wykaz ośmiu polskich moździerzy, które Niemcy umieścili jako stałe baterie na Wale Atlantyckim - mówi Mirosław Giętkowski. - Jeszcze kilka lat temu cztery z nich stały na stanowiskach.
W związku z rozbudową muzeum, wojsko zajmie swoje tereny między jednostką i osiedlem Podchorążych. Dziś przebiega tędy droga łącząca m.in. przystanek przy Garbatym Mostku, z cmentarzem na Antczaka. Ma ona zostać przesunięta kilka metrów w stronę osiedla, wcześniej jednak władze wojskowe i miejskie muszą porozumieć się w sprawach gruntowych.
Muzeum zapowiada się imponująco. Wszystko wskazuje na to, że na własne oczy będzie się można o tym przekonać już w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska