Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabronione jest zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Zaczął się sezon grzewczy. To czas kiedy strażacy notują największą liczbę zatruć tlenkiem węgla. Przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Za nieprzestrzeganie niektórych z nich grożą kary.

Zaczął się sezon grzewczy. To czas kiedy strażacy notują największą liczbę zatruć tlenkiem węgla. Przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Za nieprzestrzeganie niektórych z nich grożą kary.

Czad, nazywany również cichą śmiercią, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim się rozprzestrzenia. Powstaje jako efekt niepełnego spalania drewna, węgla, gazu, ropy lub innych materiałów używanych do ogrzewania w miejscu, gdzie występuje niedostatek tlenu w powietrzu. To brak dostępu powietrza do tak zwanego paleniska, którym może być piec, kominek czy kuchnia gazowa jest przyczyną pojawienia się czadu w mieszkaniach lub domach. Dlatego tak ważna jest właściwa wentylacja pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze.<!** reklama>

Co najmniej raz w roku należy sprawdzić jak ona działa. Całkowicie zabronione jest zasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Czad może też wydostawać się na zewnątrz przewodów kominowych z powodu ich nieszczelności lub dlatego, że nie mają one drożności. Są po prostu zanieczyszczone i z tego powodu nie ma swobodnego odpływu spalin.

W budynkach ogrzewanych paliwem stałym ich czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz na 3 miesiące. Opalanych paliwem płynnym, bądź gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy.

- Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych usuwać mogą tylko osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie - dodaje Małgorzata Jarocka-Krzemkowska ze straży pożarnej.

Toruński Urząd Miasta przypomina, że obowiązek cyklicznych kontroli instalacji grzewczych, wentylacyjnych i kominowych spoczywa na właścicielach i zarządcach budynków.

- Obowiązki te nakłada na nich między innymi Prawo budowlane i Ustawa z 1 lipca 2011 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - mówi Aleksandra Iżycka z toruńskiego Urzędu Miasta. Za niestosowanie się do tego grożą kary.

Ostrzec przed czadem może również czujnik tlenku węgla zamontowany tam, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, a może uratować życie. Można go kupić w marketach budowlanych, sklepach strażackich a ostatnio pojawiły się również w dyskontowych sieciach, na przykład „Netto”.


Warto wiedzieć

Brak aktualnych przeglądów instalacji grzewczych może również spowodować, że w przypadku pożaru ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Podstawowym sposobem pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla jest natychmiastowe zapewnienie poszkodowanemu czystego powietrza. Najlepiej wynieść go na powietrze. Potem można zacząć reanimację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska