Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamki krzyżackie wokół Torunia. Co warto zobaczyć?

Tomasz Wersocki
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to przykład warowni, która była miejscem stacjonowania komtura.
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to przykład warowni, która była miejscem stacjonowania komtura. Archiwum Polska Press
Bogata historia działalności zakonników w białych płaszczach z czarnymi krzyżami rozbudza do dziś wyobraźnię wielu osób. W regionie kujawsko-pomorskim znajduje się prawdopodobnie najwięcej zamków krzyżackich oraz ich ruin w Polsce.

Dawniej zamki krzyżackie pełniły wiele funkcji m.in. gospodarcze, wojskowe i administracyjne. Natomiast status rycerzy-zakonników sprawiał, że zamki były nie tylko bezpiecznymi warowniami, ale także klasztorami.

Zamek Bierzgłowski i Nieszawka

Najstarszym, ale niezachowanym zamkiem do dziś jest warownia w Małej Nieszawce, który to teren Krzyżacy otrzymali zanim założyli Toruń. Na szczęście zachowały się ruiny zamku bierzgłowskiego. Warto je zobaczyć, bo jego pewne elementy architektury są jednymi z najstarszych w kraju.

Polecamy: Czy znasz polskie zamki? [TEST]

- Możemy tu też zobaczyć, w jaki sposób funkcjonowało w dawnych wiekach przedzamcze, ponieważ na miejscu odnajdziemy fragmenty dawnych stodół, stajni i magazynów, za którymi dopiero stał właściwy zamek - mówi dr Michał Targowski z Instytutu Historii UMK.

Najważniejszymi zamkami były te, w których stacjonowali komturowie. Odpowiadali oni za zarządzanie terenami wielkości obecnych powiatów. Zamek w Golubiu-Dobrzyniu jest przykładem takiej warowni, która pokazuje zmysł architektoniczny Krzyżaków.

- Wykorzystywali oni naturalne tereny pod budowę swoich twierdz. Zamek golubski zbudowany jest na szczycie skarpy położonej nad doliną Drwęcy. Z kolei warownia w Świeciu to przykład zamku wodnego. Został skonstruowany pomiędzy dwiema rzekami - Wisłą i Wdą i był dzięki temu świetnie chroniony - tłumaczy dr Michał Targowski.

Podobnie wyglądała konstrukcja zamku w Radzyniu Chełmińskim, który został zbudowany na wzgórzu pomiędzy jeziorami, a fosy pełniły tam funkcję zabezpieczającą.

Zamek w Brodnicy

W Brodnicy po dawnym zamku zbudowanym na polu kwadratu pozostało obecnie niewiele. Mimo wszystko warto wybrać się w ten rejon, aby wejść na 54 metrową wieżę, skąd rozciąga się niezwykły widok na okolicę.

Dużym zamkiem był także ten położony w Grudziądzu.

- Ostatnio odbudowano tam wieżę „Klimek”. Można na nią wejść i popatrzeć na miejsca, na które w przeszłości spoglądali Krzyżacy - mówi dr Michał Targowski.

Czytaj także: Skyway 2017. Lista atrakcji i program

W podtoruńskim Papowie Biskupim pozostałości zamku krzyżackiego zostały ogrodzone, więc miłośnicy historii mogą popatrzeć na nie jedynie zza siatki.

Ci, którzy marzą o podziwianiu zamków w całej okazałości powinni wybrać się na jednodniową wycieczkę do sąsiedniego województwa.

W Gniewie oraz w Malborku z pewnością spotkają się z dawną historyczną potęgą krzyżacką.

Zobacz także: Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska