Zarobki na UMK 2020. Ile pieniędzy zarabia profesor, rektor i inni naukowcy? [3.10.2020]

Sara Watrak
Sara Watrak
02.10.2017 torun inauguracja roku akademickiego na umk nz/ prof. andrzej tretyn rektor umk pasuje na studentow umk uniwersytet mikolaja kopernika nauka edukacja studia fot. jacek smarz / polska press
02.10.2017 torun inauguracja roku akademickiego na umk nz/ prof. andrzej tretyn rektor umk pasuje na studentow umk uniwersytet mikolaja kopernika nauka edukacja studia fot. jacek smarz / polska press brak
Udostępnij:
Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji prezentujemy zarobki pracowników toruńskiego uniwersytetu, zarówno nauczycieli akademickich, jak i osób niebędących nauczycielami. Daleko im do najniższej krajowej... Ile zarabiają na UMK doktorzy, a ile profesorowie? Ile wynosi wynagrodzenie rektora? Niektóre kwoty robią wrażenie. W galerii prezentujemy aktualne zarobki na UMK.

Zwróciliśmy się do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z prośbą o ujawnienie zarobków pracowników uczelni. Otrzymaliśmy dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto za okres styczeń-sierpień 2020 roku. Co ważne, kwoty te nie zawierają dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Są to przeciętne pensje, co oznacza, że pracownicy na UMK mogą zarabiać zarówno nieco mniej, jak i nieco więcej niż podana kwota. Zarobki różnią się też pomiędzy wydziałami.

Zarobki na UMK. Ile wynoszą pensje naukowców i pracowników?

Obecnie najniższa krajowa w Polsce wynosi 2600 zł brutto, natomiast średnia krajowa w sierpniu, według danych GUS-u, liczyła 5337,65 zł brutto. Mając na uwadze te dane, warto przyjrzeć się zarobkom na UMK, jednego z największych pracodawców w regionie. Szczegóły w galerii poniżej :

Zarobki na UMK

Najmniej na UMK zarabiają pracownicy inżynieryjno-techniczni. Nie są oni nauczycielami i nie prowadzą zajęć ze studentami. Ich przeciętne wynagrodzenie, jak informuje Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK, wynosi 4053 zł brutto. Daje to niecałe 3000 zł na rękę. O wiele więcej zarabiają pracownicy administracji czyli m.in. pracownicy dziekanatów czy rektoratu. - Ich przeciętne wynagrodzenie to 5385 zł brutto - mówi Ewa Walusiak-Bednarek. To blisko 4000 zł netto.

Wideo: Nowy wiek emerytalny - wkrótce nowe zasady?

A co z nauczycielami akademickimi? Najmniej zarabiają asystenci. To najniższe rangą stanowisko na uczelni. Mogą je objąć osoby posiadające tytuł magistra lub doktora. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie asystentów na UMK wynosi 4352 zł brutto. Zdecydowanie więcej zarabiają adiunkci. Muszą oni posiadać stopień naukowy doktora. Ich przeciętne wynagrodzenie na UMK wynosi 6347 zł brutto.

Warto przeczytać

Blisko 2000 zł więcej niż adiunkci zarabiają profesorowie uniwersytetu tzw. profesorowie uczelniani, których mianuje rektor. Stanowisko to otrzymuje zwykle osoba posiadająca tytuł doktora habilitowanego. Profesorowie UMK, według informacji otrzymanych przez nas od Biura Prasowego UMK, zarabiają przeciętnie 8258 zł brutto, czyli prawie 6000 zł netto.

Najwięcej spośród nauczycieli akademickich zarabiają profesorowie.

- Ich przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 11 423 zł - informuje Ewa Walusiak-Bednarek.

Kto zarabia najwięcej na UMK?

Zaskoczeniem może być dla niektórych wynagrodzenie kwestora. To wyznaczony przez rektora urzędnik, który kieruje administracją i gospodarką uczelni. Podlega mu Dział Płac. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika stanowisko kwestora piastuje mgr Sławomir Głowacki. W sierpniu zarobił on 17 775 zł brutto.

Najwięcej na UMK zarabia oczywiście rektor. We wrześniu stanowisko to objął prof. dr hab. Andrzej Sokala. Wcześniej funkcję tę pełnił prof dr. hab. Andrzej Tretyn. W sierpniu wynagrodzenie brutto rektora wyniosło 36 800 zł, czyli ok. 26 tys. złotych na rękę. Dla porównania w październiku 2019 prof. dr hab. Andrzej Tretyn zarobił 26,6 tys zł brutto, z dodatkiem za funkcje.

  • Przypomnijmy, że w 2019 roku na UMK były podwyżki.
  • Wśród pracowników naukowych wyniosły one od 0 do średnio 21%, najwięcej w grupie asystentów, adiunktów i lektorów.
  • Z kolei w administracji wynagrodzenia wzrosły średnio o 15%, a w grupie pracowników obsługi o 13%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Do średniej pensji pracowników administracji zostały wliczone pensje Kanclerzy, Dyrektorów, Kierowników i stąd taka wysoka.Tak naprawdę szeregowy pracownik z 20-letnim stażem tzw. specjalista (po zmianach praktycznie każdy jest specjalistą) zarabia około 3600zl brutto. Pracownicy obsługi z 20-letnim stażem zarabiają około 3000 zł brutto, a ponieważ najniższa pensja od stycznia idzie w górę, więc będą musieli im podnieść.

P
Prof. UMK

Jestem prof UMK z 20letnik starzem nawet brutto nie mam tyle ile podaje się że niby zarabiam netto. Ciekawe zatem skąd i u kogo takie zarobki. Chyba jutro zgłoszę się do tego biura aby podnieśli do kwot jakie są podawane prasie.

M
Magdalena

Porządkowe, portierzy, rzemieślnicy.... Z 20 letnim stażem zarabiają ok 2400.

G
Gość

A wozny, ile zarabia wozny ???

Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie