Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcie i świadkowie są bardzo pożądane

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wniosek o odszkodowanie skierować możemy albo do zarządu dróg, albo bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Uwaga! Nie ma gotowych formularzy, tylko pewne niezbędne wymagania.

Wniosek o odszkodowanie skierować możemy albo do zarządu dróg, albo bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Uwaga! Nie ma gotowych formularzy, tylko pewne niezbędne wymagania.

Jeśli uważamy, że uszkodziliśmy samochód z powodu dziury w jezdni, uskoku, złego oznakowania arterii lub innych zaniedbań, po pierwsze, musimy ustalić gospodarza drogi. Pomóc w tym może policja, którą warto wezwać na miejsce zdarzenia. Tak, jak w przypadku kolizji. Adresatem naszych roszczeń może stać się krajowy, powiatowy lub miejski zarząd dróg. W każdym przypadku procedura jest podobna. Nie ma gotowych formularzy, ale wszyscy wnioskujący pamiętać muszą o kilku sprawach.

<!** reklama>- Można na piśmie zwrócić się albo bezpośrednio do naszego ubezpieczyciela (PZU), albo do nas, a my wniosek przekażemy. Niezbędny jest dokładny opis okoliczności, w których doszło do uszkodzenia pojazdu. Tu podana musi być data, godzina, miejsce wypadku i zakres uszkodzeń. Najlepiej, jeśli wezwana była policja. Jeśli nie - im więcej dokumentów, tym lepiej - zaznacza Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Korzystnie jest dołączyć zdjęcie, nawet zrobione telefonem komórkowym oraz mapkę. Dobrze też jest mieć oświadczenia świadków.

W dalszej kolejności możemy się spodziewać, ze firma ubezpieczeniowa spyta o dane na temat okresu i przebiegu eksploatacyjnego uszkodzonych części wozu albo poprosi o oryginały rachunków za naprawę. Typowe pytania to także te o towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym pojazd jest ubezpieczony (jeśli jest) oraz o to, czy wystąpiliśmy o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco. Bywa, że należy udowodnić, iż kierowca nie mógł ominąć dziury, aby wniosek nie był odrzucony.

Z pewnymi niedogodnościami liczyć musimy się także wtedy, gdy droga w trakcie zdarzenia była przekazana do remontowania. Jeśli uszkodziliśmy auto, bo na przykład była źle oznakowana, zarządca dróg może odesłać nas do firmy remontowej. Wówczas to od jej ubezpieczyciela domagać będziemy mogli się spełnienia naszych roszczeń.

W autach osobowych najczęściej uszkadzają się opony, felgi i elementy zawieszenie. W autobusach natomiast - opony. W Toruniu, jak przekazuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, najwięcej wniosków o odszkodowanie za uszkodzony wóz uzasadnianych jest ubytkami w nawierzchni dróg.

Dołącz do wniosku

  • Dokładny opis okoliczności zdarzenia i szkody,
  • Notatkę z policji, którą
    warto wezwać na miejsce zdarzenia,
  • Zdjęcie i mapkę, naświetlającą przebieg zajścia i przyczynę uszkodzenia,
  • Oświadczenia świadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska