Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem zmniejszyło liczbę chętnych na testowanie?

Roman Laudański
Roman Laudański
Kiedy łagodzone są obostrzenia, to ludziom mniej zależy na testowaniu. Sprzedaż testów cieszy się dużą popularnością. Ludzie wolą wykonać test samodzielnie niż testować się za darmo z ryzykiem skierowania na kwarantannę.
Kiedy łagodzone są obostrzenia, to ludziom mniej zależy na testowaniu. Sprzedaż testów cieszy się dużą popularnością. Ludzie wolą wykonać test samodzielnie niż testować się za darmo z ryzykiem skierowania na kwarantannę. 123rf
Ponad 200 aptek w kraju (na około 11 tysięcy) zgłosiło chęć prowadzenia wymazów. Akcja nie cieszy się popularnością wśród farmaceutów. Nadal w naszym województwie działa 81 stacjonarnych punktów wymazowych, w tym punkt całodobowy w Bydgoszczy.

- Do ludzi dotarło, że w aptekach jest trudno uzyskać tę usługę - mówi Marcin Piątek, wiceprezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy.

Z wykazu aptek chętnych do testowania wychodzi na to, że łatwiej przystępowały do tej akcji apteki z mniejszych ośrodków, gdzie potencjalni pacjenci mają dalej do punktów wymazowych. - W Bydgoszczy takich punktów jest całkiem dużo, zainteresowani mają w czym wybierać – mówi Marcin Piątek. - W mniejszych miejscowościach jest trudniej. Jeśli mieszkańcy gminy, powiatu mają co najmniej 20 i więcej kilometrów do punktu wymazowego, to możliwość wykonania testu w miejscowej aptece jest ważna.

- Niedawno sprawdzałem wykaz aptek uczestniczących w testowaniu i nie znalazłem na liście żadnej bydgoskiej apteki, która początkowo była zapisana do akcji wymazowej. Temat stoi - przyznaje Marcin Piątek.

Pracownicy aptek przypominają, że ogólnokrajowa średnia liczby farmaceutów na jedną aptekę to 1,7-1,8 etatu. Dlatego nie w każdej aptece i nie każdy farmaceuta ma możliwość pracy po godzinach, by wykonać dodatkowe czynności. Uruchomienie testowania po prostu wyłącza jednego pracownika z grafiku.

Statystyka

Dobowa liczba wykonanych testów w naszym regionie wynosi około 8,8 tysiąca, w tym ostatnio było to 3 230 pozytywnych.

Akcja wykonywania darmowych testów w aptekach nie cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim ze strony farmaceutów.

Ostatniej doby (dane na środę, 16 lutego) liczba zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 2 997, odnotowano 16 zgonów. Nowych zakażeń było 2 609, a ponownych 388. Na kwarantannie przebywało 21 229 osób.

Stacjonarne i mobilne

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa obecnie 81 stacjonarnych punktów wymazowych, w tym punkt całodobowy w Bydgoszczy, przy ul. Hallera 2e.  Ponadto na Pomorzu i Kujawach funkcjonuje 14 transportów sanitarnych oraz 15 mobilnych zespołów wymazowych. Wszystkie punkty wydłużają godziny pracy, aby każdy chętny mógł zgłosić się na wymaz w dogodnym dla siebie czasie, liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

Pełen wykaz punktów wymazowych znajduje się na stronie internetowej K-P OW NFZ, a także na stronie pacjent.gov.pl, gdzie codziennie jest aktualizowana specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć.

Przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu.

Dodatkowo 17 aptek w regionie włączyło się do systemu wymazywania i wykonuje już bezpłatne testy antygenowe, na które nie potrzeba skierowania. Wykaz aptek (aktualizowany raz dziennie) znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. Nabór wniosków od aptek jest otwarty i ciągły. Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń do NFZ.  Prosimy, aby osoby zainteresowane wykonaniem testu antygenowego w aptece sprawdziły w jakich godzinach wybrana apteka wykonuje testy antygenowe w kierunku koronawirusa.

Przypominamy:

Zlecenie na wykonanie testu (PCR) na koronawirusa może wystawić: lekarz POZ; lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej; lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej; lekarz dyżurujący na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu 800 137 200 (w godzinach 18.00-8.00 rano w dni robocze i całodobowo w weekendy, dni wolne i święta); lekarz z gabinetu prywatnego, który korzysta z aplikacji  gabinet.gov.pl

Skierowanie na test możemy również  otrzymać przez Internet.

Za mało fachowców

Kiedy oficjalnie ruszyła akcja testowania w aptekach, spotkała się z dużym zainteresowaniem, które obecnie zmalało. - Niedawno sprawdzałem wykaz aptek uczestniczących w testowaniu i nie znalazłem na liście żadnej bydgoskiej apteki, która była początkowo zapisana do akcji wymazowej. Temat stoi - mówi Marcin Piątek.

Wcześniej Marcin Piątek entuzjastycznie podchodził do akcji testowania w aptekach. Co się stało? - Nadal jestem entuzjastą tego rozwiązania, ale farmaceutów nie satysfakcjonują wprowadzane przepisy lokalowe. Szara rzeczywistość weryfikuje początkowy entuzjazm. Organizacyjnie i logistycznie jest to dużo większe wyzwanie niż początkowo wielu farmaceutów myślało. Trudności sprawia zorganizowanie punktu wymazowego zgodnie z przepisami lokalowymi. Pojawił się pomysł, by wymazów dokonywać poza aptekami (we Włoszech farmaceuci robili to w namiotach). To byłoby najbezpieczniejsze dla wszystkich. Czekamy na zapowiedziane doprecyzowanie przepisów. No i mamy za mało farmaceutów, którzy jednocześnie zapewniliby wydawanie leków, nadzór nad apteką oraz wymazywanie. Dlatego akcja stoi.

W aptece, w której pracuje Marcin Piątek, personel nie zdecydował się na przystąpienie do akcji darmowego testowania. - Przeważyły względy logistyczne i personalne, wymagałoby to bardzo dużego obciążenia z naszej strony.

A czy możliwość kupowania testów w aptekach i dyskontach oraz możliwość wymazania się w domu nie spowodowała, że zaczęliśmy liczyć na siebie? - Nie posiadamy szczegółowych danych na temat liczby sprzedanych testów, ale na początku był wzrost zainteresowania, a teraz spadek – mówi Marcin Piątek.

Kiedy łagodzone są obostrzenia, to ludziom mniej zależy na testowaniu. W aptece, w której pracuję, sprzedaż testów cieszyła się dużą popularnością. Ludzie woleli wykonać test samodzielnie niż testować się za darmo z ryzykiem skierowania na kwarantannę. Chociaż bywało, że pacjenci dzwonili do nas i pytali, co mają zrobić po tym, kiedy otrzymali pozytywny wynik testu zrobionego w domu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem zmniejszyło liczbę chętnych na testowanie? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska