Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany podatkowe dotyczące zakupu nieruchomości. Będzie taniej? Kto jest uprawniony?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Zmieniają się przepisy dotyczące podatku za zakup nieruchomości na rynku wtórnym. Od 31 sierpnia 2023 wchodzą nowe przepisy, dzięki którym zakup pierwszego mieszkania będzie tańszy, o wiele korzystniejszy. Szacuje się, że oszczędność będzie wynosiła co najmniej kilka tysięcy złotych.

Spis treści

Likwidacja podatku

Ustawa o samorządzie gminnym jest jednym z dokumentów, w których znalazła się nowelizacja mówiąca o zlikwidowaniu podatku od czynności cywilno-prawnych podczas kupowania pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Likwidacja podatku ma dotyczyć również możliwości kupna gruntów przez przedsiębiorców, którzy do tego momentu mieli je w użytkowaniu wieczystym. Poprawie ulegnie również wsparcie SAN, czyli Społecznych Agencji Najmu. Oprócz tego nowelizacja obejmuje m.in. ustawy o:

  • społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa;
  • gospodarce nieruchomościami;
  • podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na czym polega zniesienie podatku PCC?

W zasadzie zmiana polega przede wszystkim na tym, że podczas zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Oznacza to oszczędność co najmniej kilku tysięcy złotych, choć z powodzeniem można mówić nawet o kilkunastu tysiącach złotych. Jak zaznaczył to minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, dzięki temu łatwiej będzie kupującym o znalezienie środków na remont łazienki czy też kupienie jakichś mebli. Oczywiście, zaoszczędzone środki można przeznaczyć na dowolny inny cel... A nawet od razu można pomyśleć o zakupie nieco lepszego, niedawno jeszcze droższego mieszkania.

Już w 2023 roku wprowadzono istotne zmiany dotyczące wycinki drzew na terenie prywatnym. Inaczej mówiąc, jeśli wytniesz drzewo na swojej działce, możesz spodziewać się konsekwencji - jeśli będzie zbyt duże lub będzie z konkretnego, chronionego gatunku. Co dokładnie zmieniło się w przepisach? >>>>

Wycinając drzewa na swojej posesji, pamiętaj, że grozi Ci wy...

Czym jest podatek PCC?

Od 1 stycznia 2001 roku mówimy o podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych, który wtedy też zastąpił opłatę skarbową dotyczącą umów i innych oświadczeń woli mających charakter cywilnoprawny. Przy dokonywaniu transakcji podatnik ma czasem obowiązek zapłacić podatek PCC. To robi poprzez deklarację PCC-3 oraz zapłatę kwoty podatku zgodnego ze stawką określoną w przepisach. Dotąd podatek od czynności cywilnoprawnych związanych z zakupem mieszkania na rynku wtórnym wynosi 2%.

Kto skorzysta na likwidacji PCC?

Jeszcze niedawno brak konieczności opłacenia podatku PCC dotyczył wyłącznie nieruchomości nabytych w ramach specjalnego finansowania Bezpiecznym Kredytem 2%. Od 31 sierpnia obejmie to jednak wszystkie transakcje związane z rynkiem wtórnym mieszkań. Oczywiście, wyłącznie w przypadku zakupu pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym. Z zasady, ulga ta będzie przysługiwać wyłącznie tym, którzy dotąd nie mają (i wcześniej nie mieli!) własności na dom lub mieszkanie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju programy gwarantujące dofinansowanie do zakupu niezwykle potrzebnych dóbr. Okazuje się, że nie tylko w przypadku mieszkania możemy liczyć na wsparcie. Dofinansowanie może dotyczyć również zakupu samochodu. Nawet 120 000 złotych można dostać na ten właśnie cel.

Dofinansowanie zakupu samochodu. Można zdobyć nawet 120 tysi...

Szacuje się, że przy zakupie mieszkania za 500 tys złotych oszczędność będzie rzędu 10 tys złotych.

Od którego mieszkania wzrośnie podatek?

Osoby hurtowo kupujące mieszkanie (czyli kupujące szóste i każde kolejne) lub mające udział w co najmniej sześciu lokalach zapłacą wyższą stawkę podatkową. Stawka ta wyniesie 6%. Wprowadzone działania mają na celu zwalczenie zjawiska ograniczenia dostępności mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska