Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach po waloryzacji 2024 - takie są styczniowe świadczenia! Ile będzie po marcowej waloryzacji?

redpp
Przedstawiamy obliczenia pokazujące, jak od początku 2023 zmieniły się świadczenia emerytalne. Podajemy informacje o wysokości emerytury brutto na początku 2023 roku, wartość netto po waloryzacji z 1 marca 2023 roku, a także informacje o tym, ile będzie wynosić ta wartość netto po nadchodzącej, marcowej waloryzacji. Szczegóły na kolejnych stronach >>>>
Przedstawiamy obliczenia pokazujące, jak od początku 2023 zmieniły się świadczenia emerytalne. Podajemy informacje o wysokości emerytury brutto na początku 2023 roku, wartość netto po waloryzacji z 1 marca 2023 roku, a także informacje o tym, ile będzie wynosić ta wartość netto po nadchodzącej, marcowej waloryzacji. Szczegóły na kolejnych stronach >>>>Pixabay
Każdego roku odbywa się waloryzacja emerytur. Tak było 1 marca 2023 roku, a i podobnie będzie już wkrótce, czyli 1 marca. W wyniku wysokiej inflacji w ubiegłym już roku można spodziewać się znaczącej waloryzacji świadczeń emerytalnych. Jakie stawki emerytur są od 1 stycznia po ostatniej waloryzacji? Ile świadczenia wyniosą od 1 marca 2024 roku?

Spis treści

Waloryzacja emerytur - czym jest?

Co do zasady waloryzacja emerytur oznacza pomnożenie aktualnie otrzymywanej kwoty świadczenia oraz jej podstawy przez wskaźnik waloryzacji. Do jego ustalenia niezbędna jest informacja o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w mijającym roku kalendarzowym powiększonym o przynajmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. To tez oznacza, że waloryzacja emerytur jest zależna od wskaźnika inflacji - im ten jest większy, tym większy jest wzrost świadczeń emerytalnych. Ile mają one wynieść w tym roku?

Zmiany w emeryturach po waloryzacji 2024 - takie są styczniowe świadczenia! Ile będzie po marcowej waloryzacji?
Pixabay

Ile wyniesie najbliższa waloryzacja emerytur?

Wcześniej przez długi czas spekulowało się o tym, ile wyniesie waloryzacja emerytur. Teraz już wiemy, że faktycznie będzie to 12,3% waloryzacji emerytury. Do zwaloryzowania świadczeń rentowych i emerytalnych dojdzie 1 marca 2024 roku. W związku z tym, że obecnie inflacja jest już o wiele niższa niż rok temu i ma tendencję spadkową, będzie to zapewne ostatnia tak duża waloryzacja świadczeń. Ile w praktyce to wyjdzie?

Świadczenia emerytalne 2024 - wyliczenia

Po wyborach parlamentarnych niektórzy zastanawiali się, czy zmieni się polityka dotycząca waloryzowania świadczeń emerytalnych. Na ten moment jednak wszyscy mogą spać spokojnie, zasady te pozostają bez zmian. Przedstawiamy wskazania, ile wynosiła emerytura brutto przed zeszłoroczną waloryzacją, oraz ile teraz wyniesie emerytura styczniowa netto (po zeszłorocznej waloryzacji), a także wskazania, ile emerytura wyniesie po nadchodzącej waloryzacji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska