Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleziska podczas budowy podziemnych śmietników mogą zaskakiwać

Szymon Spandowski
W drodze do śmietnika, czyli ciekawostki pod brukiem
W drodze do śmietnika, czyli ciekawostki pod brukiem Grzegorz Olkowski
Na toruńskiej starówce trwa budowa podziemnych kontenerów na odpady. Ich lokalizacje są wybierane tak, aby uniknąć kolizji z pamiątkami przeszłości. Mimo wszystko są one jednak nieuniknione.

Na placu budowy każdego podziemnego śmietnika zawsze pierwsi pojawiają się archeolodzy. Niedawno można ich było spotkać na ulicy Podmurnej, obok skrzyżowania z Szeroką trafili m.in. na fundamenty nowożytnej oficyny. Niestety, zostały one zniszczone kilkadziesiąt lat temu podczas budowy ciepłociągu.

Zobacz także: Używane SUV-y za 20 tys. zł. Co wybrać?

W dużo lepszym stanie był natomiast fragment gotyckiego muru, jaki wyłonił się w miejscu kolejnego planowanego śmietnika na wysokości posesji przy Podmurnej 32. Ze względu na to znalezisko z planów budowy szybu trzeba było zrezygnować.

- Znaleziono tu relikty średniowiecznych budowli, najprawdopodobniej murów baszty - mówi Magdalena Krzyżanowska, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. - Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta z prośbą o wskazanie nowej lokalizacji dla tego zestawu podziemnych pojemników.

Zobacz także: Hakerzy zagrożeniem dla samochodów

Mur pamiętający początki miasta pojawił się także przy brzegu Stawu Komtura. Tam śmietnik już od dawna działa, ponieważ ustawienie pojemników udało się zmienić, aby ich montaż nie wpłynął w żaden sposób na pozostałości odkrytej bramy.

Szczególnym wyzwaniem dla badaczy był wykop przy ulicy Kopernika, gdzie trzeba się było przebić przez gruz z rozebranej po wojnie starej gazowni. Przy okazji udało się jednak trafić na - najprawdopodobniej - relikty szyi barbakanu.

Mniej ciekawe gruzowisko czekało na archeologów przy budynku I LO. Wydobyte wtedy cegły pochodziły zapewne z kamienic, które zostały wy zburzone w związku z budową szkoły.

Zobacz także: Wypadek na rondzie Czadcy w Toruniu. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]

Bardzo obiecujący był natomiast wykop na Rynku Nowomiejskim.

- Trafiliśmy na dwa poziomy bruku oraz pozostałości drewnianej konstrukcji, jaka tam stała, zanim jeszcze bruk się pojawił - mówi archeolog Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, której zespół prowadzi badania poprzedzające staromiejskie inwestycje MPO.

Stan zachowania nie pozwolił ustalić, cóż to za drewniany obiekt stał w miejscu rynku, najprawdopodobniej pełnił on jednak funkcje gospodarcze.

Ciąg dalszy badań i budów nastąpi - podziemny śmietnik ma się pojawić m.in. przy ulicy Jęczmiennej. Poza tym muszą się również rozstrzygnąć losy śmietnika, który nie sięgnął bruku przy Podmurnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska