MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczyciela. Jakie zasady obowiązują pedagogów? Zmiany, o których warto wiedzieć

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauczyciele będą mogli uzyskać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Wyjaśniamy na jakich zasadach.
Nauczyciele będą mogli uzyskać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Wyjaśniamy na jakich zasadach. 123 RF/ zdjęcie seryjne
W związku ze zmianami w kodeksie pracy, które wejdą w życie w 2023 roku, nauczyciele będą mogli korzystać ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, a więc w przypadku sytuacji nagłych takich jak choroba czy wypadek. Na jakich zasadach obowiązywać będą one nauczycieli, a na jakich innych pracowników oświaty? Kiedy można wziąć zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Przedstawiamy najważniejsze informacje o zmianach.

Spis treści

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Zasady dla nauczycieli i pracowników szkoły

Unijna dyrektywa work-life balance wymusza na państwach członkowskich wprowadzenie szeregu zmian w przepisach regulujących prawa i obowiązki pracowników. Na reformy w zakresie zwolnień od pracy z powodu siły wyższej mogą liczyć pedagodzy. Co to w praktyce dla nich oznacza? Nauczyciele zyskają możliwość nowego zwolnienia w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego.

Osoby, które zatrudnione są w oparciu o Kartę nauczyciela, będą mogły wykorzystać wolne jedynie w dniach, a nie w godzinach. Z kolei inni pracownicy sami zdecydują, czy chcą podzielić zwolnienie na godziny, czy wykorzystać je w dniach roboczych. Wszystkie osoby, które nie pracują w pełnym wymiarze godzin, mogą liczyć na to, że zwolnienie z powodu siły wyższej będzie ustalane wprost proporcjonalnie do wymiaru czasu ich pracy. Trzeba też pamiętać, że niepełną godzinę zaokrągla się w górę.

Kiedy nauczyciel może uzyskać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej?

W ustawie nie ma jasnych ram, które określałyby, kiedy nauczyciel może uzyskać urlop z powodu siły wyższej. Chodzi tutaj jednak o wystąpienie okoliczności, wymagających jego obecności w innym miejscu. Zgodnie z orzecznictwem sądów zawartym w kodeksie pracy siła wyższa to „zdarzenie, które jest zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia i któremu nie można było zapobiec”. Z kolei w projekcie ustawy przytacza się pilne sprawy rodzinne, takie jak choroba lub wypadek.

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika – czytamy w dokumencie.

Wynagrodzenie nauczyciela na urlopie z powodu siły wyższej

Ile zarobi nauczycieli, który zdecyduje się wziąć zwolnienie z powodu siły wyższej? Zgodnie z projektem ustawy pracownikowi przysługuje prawo do pensji wynoszącej połowę wynagrodzenia.

Wniosek o urlop od pracy z powodu siły wyższej

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej udzielane jest w przypadkach nagłych. Nauczyciel może jednak zastanawiać się, kiedy dokładnie musi je złożyć, by wolne zostało mu przyznane. Okazuje się, że dyrektor ma obowiązek udzielić takie zwolnienia na wniosek pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Praca nauczyciela a unijna dyrektywa work-life balance

Z uwagi na to, że nauczycieli obowiązuje Karta nauczyciela, część zmian zawartych w unijnej dyrektywie work-life balance ich nie dotyczy. Oprócz zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej obejmują ich także zmiany, które mają na celu zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

W związku z tym nauczyciele mogą liczyć na: zwiększenie liczby dni opieki nad dziećmi (z 2 do 5), wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz zwiększenie zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego. Nie obowiązuje ich z kolei zapis dotyczący elastycznego czasu pracy. Tę kwestię reguluje Karta nauczyciela, w której określona jest wysokość pensum (obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć).

Nie wiadomo jeszcze, kiedy powyższe przepisy wejdą w życie. 9 lutego 2023 roku dokument ten trafił do Senatu i czeka na rozpatrzenie.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczyciela. Jakie zasady obowiązują pedagogów? Zmiany, o których warto wiedzieć - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska