Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne zaprasza na gęsinę, wiejskie wesele i do fortów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Na warsztatach w muzeum można będzie poznać tajniki robótek na drutach. Na zdjęciu: wystawa prac seniorów z klubu „Supełek
Na warsztatach w muzeum można będzie poznać tajniki robótek na drutach. Na zdjęciu: wystawa prac seniorów z klubu „Supełek Archiwum
O dawnej kuchni i o pruskim wojsku, swatkach i robótkach ręcznych będzie można w tym tygodniu posłuchać w placówce przy Wałach gen. Sikorskiego. Będzie też okazja pośpiewać i podziergać na drutach.

Już jutro, we wtorek 21 października odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum-panaceum”, zaadresowane głównie do osób w wieku 55+. Zbliża się 11 listopada, od kilku lat lansowana jest moda przyrządzania gęsiny na św. Marcina, toteż tematem spotkania będzie gęś. O tradycjach związanych z hodowlą gęsi i o potrawach z gęsiny opowie kustosz Grażyna Szelągowska, autorka książki „Stary sposób na gęś”. Będzie można spróbować pisania gęsim piórem, wziąć udział w zabawach literackich i muzycznych oraz losowaniu egzemplarza książki z autografem autorki.

Dzień później, czyli w środę, 22 października, miłośnicy folkloru muzycznego będą mogli wziąć udział w spotkaniu z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota”, które poprowadzi Marta Domachowska. Tytuł imprezy, „Już mi się co prawda panieństwo sprzykrzyło”, nawiązuje do znanej ludowej piosenki o niecierpliwym oczekiwaniu na zamążpójście. Tematem przewodnim będzie kojarzenie par, zaloty, wesele i życie małżeńskie. Przewidziano wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni, przy czym śpiewać każdy może, niezależnie od wokalnego doświadczenia i umiejętności. Zaprezentowane zostaną też archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek.

W sobotę coś dla miłośników militariów i historii Torunia. Historyk Jarosław Pawlikowski opowie o życiu codziennym w twierdzy Toruń przed I wojną światową, o trudnej współegzystencji ludności cywilnej i wojska stacjonującego w miejscowym garnizonie. Wykład poprzedzi zwiedzenie muzealnych budynków i poznanie ich wcześniejszych funkcji jako części pruskiej twierdzy.

A w niedzielę uczestnicy cyklicznych warsztatów wykonywania robótek na drutach przejdą kolejny etap wtajemniczenia w tę użyteczną umiejętność. Tym razem prowadząca warsztaty, Alicja Orłowska, odsłoni przed nimi arkana tworzenia ściegów ażurowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska