Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ekranie nie zabraknie w tym roku filmowych kontrowersji

Redakcja
Dyrektorem i pomysłodawcą Tofifestu jest Katarzyna Jaworska, którą kilka lat temu nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii kultura
Dyrektorem i pomysłodawcą Tofifestu jest Katarzyna Jaworska, którą kilka lat temu nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii kultura Grzegorz Olkowski
18 października w Toruniu rozpocznie się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Dla kinomanów przygotowano około 150 produkcji. Główną osią festiwalu będzie legendarny „Klub 27”.

[break]
Choć wielu wietrzyło w tym spisek, to tak naprawdę fakt, że umarli w tym samym wieku - mając 27 lat - był przypadkiem. Jim Morrison, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Kurt Cobain...

Na festiwalu obejrzymy kilkanaście filmów poświęconych muzykom z „Klubu 27”. Będzie m.in. tegoroczna produkcja „Janis: Little Girl Blue”, a także intrygujący „Kurt Cobain: Montage of heck”, który zdobył aż sześć nominacji do Emmy Award.

Kontrowersyjne kino

O Złotego Anioła w kategorii On Air, czyli najlepszych światowych debiutów, powalczy dwanaście produkcji. O podobną nagrodę w konkursie filmów krótkometrażowych Shortcut będzie rywalizować 31 filmów. Wśród nich zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes - „Waves ’98” Ely Daghera.

W konkursie nie zabraknie „Among Us”, kontrowersyjnego dokumentu nagrodzonego na festiwalu w Clermont-Ferrand. Jego reżyser Guido Hendrix dotarł do pedofilów, którzy otwarcie opowiadają przed kamerą o swoim życiu.

- Wstrząsający film o tym, że bohaterowie nie mają żadnych zahamowań - mówi Jarosław Jaworski, rzecznik festiwalu.

Polskie produkcje?

- Wielu krytyków twierdzi, że miniony rok nie przyniósł wielu ciekawych filmów. My pokażemy esencję tego, co najlepsze. Co ciekawe, prezentacji każdego z filmów - oprócz „Demona” Marcina Wrony - będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami - mówi Katarzyna Jaworska, dyrektor festiwalu.

Obejrzymy m.in. „Noc Walpurgi”, „Aktorkę”, „Króla życia”, „Znam kogoś kto cię szuka”, a także „Nieobecność”, najnowszy dokument Magdaleny Łazarkiewicz.

W konkursie„Lokalizacje” będzie można obejrzeć filmy stworzone przez twórców z regionu, m.in. „30 lat Yacha Paszkiewicza” i „Głód”.

Anioły i Flisaki

W tym roku festiwalowe Anioły powędrują do Jana Peszka (jego spektakl „Podwójne solo” otworzy festiwal), Anny Dymnej, Umuta Daga (dla wschodzącego talentu europejskiego), a także Anne Fontaine, reżyserki między innymi „Coco Chanel”. Fontaine będzie jednym z jurorów, poprowadzi case study oraz pokaże pierwsze zdjęcie ze swojego najnowszego filmu „Niewinne” z Joanną Kulig i Agatą Kuleszą w rolach głównych.

Specjalnym gościem festiwalu będzie znany z „Pokoju z widokiem” Julian Sands, który zaprezentuje monodram „A celebration of Harold Pinter” w reżyserii Johna Malkovicha.

Flisaki dla najlepszych twórców związanych z regionem trafią do Anny Antonowicz i Pawła Tchórzelskiego. Festiwal potrwa do 25 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska