Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorganizowaną przez Muzeum Etnograficzne wystawę o życiu rzecznych ludzi będzie można oglądać do września

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie w kaszczorku. Procesja w Złotorii z 1946 roku
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie w kaszczorku. Procesja w Złotorii z 1946 roku Archiowum Muzeum Etnograficznego
Wodny oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu zaprasza na wyprawę w czasie dwiema najważniejszymi rzekach naszego regionu.

Brama parku etnograficznego w Kaszczorku, dziś dzielnicy Torunia nadal jest na co dzień zamknięta. Wystarczy jednak odpowiednio wcześniej chwycić za telefon, aby jego wrota się gościnnie otwarły, ukazując dawne życie rzecznych ludzi. Wystawa poświęcona flisakom, piaskarzom, rybakom, a także mieszkańcom Kaszczorka i Złotorii, została otwarta we wrześniu i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Pierwsza od lat

Jest to pierwsza ekspozycja zorganizowana w Kaszczorku po latach przerwy. Składa się z 30 fotografii, które w większości nigdy wcześniej nie były publikowane, a w dużej mierze pochodzą zresztą z archiwów rodzinnych. W pewnym sensie jest wystawą interaktywną, bo zwiedzający - szczególnie mieszkańcy najbliższych okolic - cały czas odnajdują na zdjęciach swoich znajomych i krewnych, dzieląc się z organizatorami informacjami na ich temat. Między innymi dzięki temu zainteresowaniu wystawę będzie można zwiedzać dłużej niż pierwotnie zakładano, bo do września przyszłego roku.

Wystawa poświęcona ludziom związanym z Wisłą i Drwęcą, wpływa również korzystnie na muzealną bazę danych. Z placówką kontaktują się posiadacze różnych interesujących dokumentów, którzy przekazują je muzealnikom, lub wypożyczają godząc się na skopiowanie.

- Ostatnio w ten sposób wzbogaciliśmy się o kilka dokumentów osobistych i ubezpieczeniowych z lat 20. ubiegłego wieku - mówi Dorota Kunicka z Działu Rybołówstwa i Zajęć Wodnych Muzeum Etnograficznego w Toruniu. - Dotarło do nas również kilka bardzo wartościowych zdjęć, m.in. takich, na których widać prowadzone w latach 50. zbiory wikliny i trzciny.
Burzliwe dzieje mostu

Jak już wspomnieliśmy, na wystawie w Kaszczorku dominują fotografie ze zbiorów muzeum, oraz pamiątki mieszkańców Kaszczorka i Złotorii. Jedno ze zdjęć pochodzi z toruńskiego Archiwum Państwowego i przedstawia świeżo zbudowany most na Drwęcy.

To również jest ładny kawałek lokalnej historii. Przeprawa była wiele razy niszczona i odbudowywana, kilka epizodów jej burzliwych losów zostało zresztą zapisanych na kliszy. Do naszych czasów zachowały się m.in. zdjęcia mostu zniszczonego przez wycofujące się w 1939 roku wojska polskie. W fotograficznej kronice mostowej brakuje natomiast pierwszych zdjęć nowej przeprawy, która miała odciążyć most drewniany.

Jeżeli macie Państwo takie skarby w albumach i możecie się podzielić ich kopiami, prosimy o kontakt z muzeum. Z namiarów, które podajemy niżej, warto skorzystać również umawiając się na zwiedzanie parku w Kaszczorku. Wodny oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu nadal nie działa na pełnych obrotach. Zwiedzanie trzeba więc wcześniej umawiać, dzwoniąc w dni robocze, między godziną 7 i 16 pod numer telefonu 56 622 80 90, wewnętrzny 27. Preferowane są większe grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska