MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador naszego regionu [plebiscyt]

Sławomir Kabat
Są wybitni i nietuzinkowi. Utalentowani i nieprzeciętni. Każdy z nich to wielka osobowość. Jednak Ambasadorem Regionu może być tylko jeden! Kto nim będzie tym razem?

<!** Image 7 align=middle alt="Image 185080" >

Są wybitni i nietuzinkowi. Utalentowani i nieprzeciętni. Każdy z nich to wielka osobowość. Jednak Ambasadorem Regionu może być tylko jeden! Kto nim będzie tym razem?

To już trzecia edycja plebiscytu, który ma na celu promowanie osób wyjątkowych. Takich, których osiągnięcia zawodowe i osobiste są szczególne.

Pomysłodawcą i mecenasem plebiscytu jest Kujawsko-Pomorski Klub Kapitału. Od początku współorganizatorami są regionalne media.

<!** reklama>To właśnie Klub Kapitału w 2007 roku wystąpił z inicjatywą nadawania tytułu Ambasadora Regionu osobom niezwykłym i honorowania ich medalem „Summa cum laude”. Ten zaszczyt spotykać ma ludzi nietuzinkowych, wybitne osobistości, postacie, których nazwiska znane są w regionie, w kraju i za granicą. Na podziw, sławę i rozgłos zasłużyli sobie tym, co robią. Są zdolni, utalentowani, nieprzeciętni. Kochamy ich, podziwiamy i życzymy, by swoją pracą przynosili ludziom zdrowie, szczęście, radość i wielkie chwile wzruszenia.

Pierwszym Ambasadorem Regionu został Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. W drugiej edycji tym tytułem uhonorowano prof. Arkadiusza Jawienia, wybitnego chirurga naczyniowego.

W trzeciej edycji dziennikarze „Expressu Bydgoskiego”, toruńskich „Nowości”, Polskiego Radia PiK, oddziału bydgoskiego Telewizji Polskiej SA oraz „Gazety Pomorskiej” wyłonili dwunastu kandydatów w czterech kategoriach. Są nimi.

NAUKA:

<!** Image 6 align=left alt="Image 185079" >prof. dr hab. inż. **CZESŁAW K. SADOWSKI,** kierownik Katedry Fitopatologii i Mikologii Molekularnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Prof. Sadowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Jest kierownikiem Katedry Fitopatologii i Mikologii Molekularnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, która kontynuuje prace bydgoskich fitopatologów, sięgające korzeniami początków XX wieku. Autor i współautor ponad 150 publikacji, poświęconych chorobom roślin. Z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym związany jest od 1974 r. Odbył kilka zagranicznych staży naukowych, między innymi, w USA i Bolonii. Wypromował dziesięciu doktorów. Za największe osiągnięcie zawodowe uznaje stworzenie nowoczesnego Laboratorium Biotechnologii Drobnoustrojów.  O swojej pracy mówi: - Jean Anthelme Brillat-Savarin pisał, że „losy narodów zależą od sposobu ich żywienia”. Zdrowie ludzi jest najważniejsze, a wśród roślin są choroby powodowane przez takie grzyby, które nie tylko obniżają ilość i jakość plonu, ale także mogą tworzyć groźne toksyny, znajdujące się w paszy dla zwierząt i przenikające na przykład do tkanek mleka czy jaj. Jego pozazawodowym zainteresowaniem jest kultura antyczna ze wskazaniem na starożytny Rzym.

<!** Image 5 align=left alt="Image 185078" >prof. zw. dr hab. TOMASZ WAŻNY, dendrochronolog z Zakładu Technologii i Technik Malarskich Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Prof. dr hab. Tomasz Ważny to dendrochronolog, pracownik Zakładu Technologii i Technik Malarskich w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Do tytułu „Ambasadora Regionu” jest nominowany za prace badawcze, pozwalające z ogromną dokładnością ustalać wiek drewna, a tym samym budowli i przedmiotów wykonanych z tego materiału, za przybliżanie nam prawdy i obalanie mitów dotyczących historii najstarszych polskich grodów (np. Biskupin).

Prof. Ważny, z wykształcenia inżynier, technolog drewna, jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Współpracuje z Cornell University w USA. Swoje badania dendrochronologiczne prowadzi w Polsce, Europie oraz w Azji (m.in. w Nepalu).

- Doktorat robiłem z biologii drewna w Hamburgu - mówi prof. Tomasz Ważny.

Zapytany o swoją najważniejszą publikację, wymienia artykuł opublikowany w czasopiśmie „Nature”, dotyczący wielkich mistrzów malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, którzy malowali na drewnie bałtyckim. - Tam opublikowałem rezultaty mojej pracy doktorskiej - podkreśla prof. Tomasz Ważny.

Obecnie wielkim polem badawczym prof. Ważnego jest Stambuł, gdzie podczas budowy metra odkryto budowle, które datuje się na IV wiek naszej ery.

<!** Image 4 align=left alt="Image 185077" sub="Fot. Archiwum szpitala">prof. dr n. med. **ZBIGNIEW WŁODARCZYK**, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.

Profesor Włodarczyk, poznaniak z urodzenia, jest absolwentem tamtejszej Akademii Medycznej. Odbywał staż w Wielkiej Brytanii, a po powrocie stworzył w Wojewódzkim Szpitalu w Poznaniu zespół transplantacyjny.

W 2000 r., za namową śp. prof. Jana Domaniewskiego, wówczas rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy, i przy współpracy prof. Jacka Minitiusa, szefa klinki nefrologii, podjął się organizacji ośrodka transplantacyjnego w „Juraszu”. Nominacja prof. Włodarczyka do tytułu „Ambasador Regionu” jest wyrazem uznania za stworzenie w mieście nad Brdą placówki dającej szanse śmiertelnie chorym pacjentom na otrzymanie drugiego życia.

Na podkreślenie zasługuje propagowanie przez prof. Włodarczyka świadomego dawstwa narządów (Oświadczenie woli, Karta dawcy) i nieustanna praca nad pozyskiwaniem organów od dawców zmarłych (np. poprzez szkolenia dla anestezjologów z rozpoznawania śmierci mózgowej).

Dodajmy, że od powstania bydgoskiego ośrodka transplantacyjnego, przeprowadzono ponad 800 operacji przeszczepienia nerki!

KULTURA:

- PAWEŁ ŁYSAK, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy,
- MAREK ŻYDOWICZ, dyrektor Festiwalu Plus Camerimage i Fundacji Tumult w Toruniu,
- JAN NOWICKI, znakomity i popularny aktor.

GOSPODARKA:

- TOMASZ ZABOKLICKI, prezes zarządu, dyrektor generalny PESA Bydgoszcz SA,
- MAREK MAŁECKI, prezes Zarządu Grupy Kapitałowej SOLBET,
- PIOTR STYPA, prezes Zarządu Towimor SA.

SPORT:

- PAWEŁ WOJCIECHOWSKI, lekkoatleta Zawiszy Bydgoszcz - skok o tyczce,
- PIOTR SIEMIONOWSKI, kajakarz Zawiszy Bydgoszcz,
- ŁUKASZ PAWŁOWSKI, AZS UMK Energa Toruń, MIŁOSZ BERNATAJTYS i ŁUKASZ SIEMION LOTTO Bydgostia WSG - trzech wioślarzy z czwórki bez sternika wagi lekkiej.



WYŚLIJ SMS-a i WYBIERZ AMBASADORA

Nasi Czytelnicy mogą głosować od dziś do 5 marca (godzina 23.59) wysyłając SMS pod numer 7148 (1,23 z VAT) - na przykład: Czesław K.Sadowski (A.1) lub Paweł Wojciechowski (A.10). W zwrotnym esemesie nasi Czytelnicy otrzymają dostęp do e-wydania dostępnego pod adresem ekiosk.media.pl. Oto lista kandydatów:

- Czesław K. Sadowski (A.1)

- Tomasz Ważny (A.2)

- Zbigniew Włodarczyk (A.3)

- Paweł Łysak (A.4)

- Marek Żydowicz (A.5)

- Jan Nowicki (A.6)

- Tomasz Zaboklicki (A.7)

- Jarosław Józefowicz (A.8)

- Piotr Stypa (A.9)

- Paweł Wojciechowski (A.10)

- Piotr Siemionowski (A.11)

- Łukasz Pawłowski, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Siemion (A.12)

Bieżące wyniki głosowania:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska