MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choinka "Nowości" stanie na Rynku Staromiejskim!

Szymon Spandowski
O choince rozmawiają Hubert Mazurek  i Jarosław Molendowski
O choince rozmawiają Hubert Mazurek i Jarosław Molendowski Jacek Smarz
5 grudnia na Rynku Staromiejskim pojawi się świąteczna choinka "Nowości". Okazałe 16-metrowe drzewo przyjedzie do Torunia z leśnictwa Cieszyny.

- Na ten świerk zwróciliśmy uwagę już trzy lata temu, czekaliśmy jednak, aż nabierze idealnych rozmiarów i proporcji - mówi Mieczysław Kolański, gospodarz Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń, skąd pochodzą wszystkie choinki „Nowości”, jakie przez niemal 30 lat pojawiły się w centralnym punkcie toruńskiej starówki. Poszukiwania najpiękniejszego drzewka dla Torunia trwają na okrągło, są prowadzone na ogromnym obszarze ponad kilkunastu tysięcy zalesionych hektarów.

Czytaj także: Groził nożem na przystanku. Policja szuka świadków

Idealne choinki rosną w samotności, zyskując średnio 40 centymetrów rocznie.Wygląda na to, że najczęściej pojawiają się na terenie leśnictwa Cieszyny. Stąd pochodzi 16-metrowe drzewo, które 5 grudnia stanie na Rynku Staromiejskim, podobnie jak jej poprzedniczki rok i dwa lata temu.

Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń ma około 17,5 hektarów powierzchni, z czego ponad 16 tysięcy hektarów stanowią lasy pełne zwierzyny i różnych innych ciekawostek. Podczas środowej wizyty w nadleśnictwie mieliśmy zresztą okazję przekonać się o tym na własne oczy.

Załączone pliki:

- To okopy z czasów wojny - mówi gospodarz leśnictwa Cieszyny Hubert Mazurek, wskazując na znajdujące się tuż obok zwyciężczyni tegorocznego choinkowego konkursu piękności doskonale widoczne pozostałości rowów strzeleckich. W okolicy znajdują się podobne pamiątki zarówno z czasów II jak i pierwszej wojny światowej. Nasza choinka żadnych z nich nie pamięta, pojawiła się na ziemi jakieś 40 lat temu.

Jak co roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu stanie choinka Nowości. Drzewko pojawi się obok pomnika Kopernika już w poniedziałek 5 grudnia. Świerk podarowany przez Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń ma 16 metrów wysokości i liczy 40 lat. Po raz pierwszy choinka Nowości pojawiła się na Rynku Staromiejskim w Toruniu pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.Polecamy także: http://www.nowosci.com.pl/quiz/2545,ile_pamietasz_z_lektur_szkolnych_quiz,q,t.html

Wybraliśmy już choinkę "Nowości"!

Zimą przyroda przysypia, służby leśne mają natomiast pełne ręce roboty - jest to najlepszy moment na pozyskiwanie drewna. Znajdą jednak czas, aby przygotować świerk do drogi. Tradycyjnie zajmie się tym Zakład Usług Leśnych pana Marka Dworeckiego. Drzewo jak zawsze przywiozą i ustawią na rynku pracownicy toruńskiego eM-Techu, której ciężarówki i dźwigi poradzą sobie z każdym ciężarem. Na miejscu o właściwe wyeksponowanie zielonych uroków zatroszczą się natomiast pracownicy firmy Sybilscy, także zgodnie z wieloletnią tradycją. Choinka rozbłyśnie 5 grudnia, dzięki oświetleniu przygotowanemu i ufundowanemu przez Urząd Miasta Torunia.

Przeczytaj również: Jaja na policji, czyli biurokracja wojenna

Nasze wspólne choinkowe tradycje mają bardzo rozbudowane korzenie, pierwsze drzewko „Nowości” pojawiło się na Rynku Staromiejskim już pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Leśnicy, którzy bardzo dbają o swoje lasy, pilnują, aby kandydatek do corocznych konkursów choinkowej urody zawsze było pod dostatkiem. Na terenie Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń sadzi się rocznie ponad milion sadzonek! Poza świerkami naturalnie wyrastają z nich również inne drzewa. Ponad połowę stanowią sosny, w tym roku leśnicy posadzili również 179 tysięcy dębów, osiemdziesiąt tysięcy buków i trzynaście tysięcy brzóz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska