MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inulina - cena, dawkowanie, zastosowanie. Czym jest Inulina i jak ją stosować?

Tomasz Wersocki
Inulina - cena, dawkowanie, zastosowanie. Czym jest Inulina i jak ją stosować?
Inulina - cena, dawkowanie, zastosowanie. Czym jest Inulina i jak ją stosować? Archiwum Polska Press
Inulina to wielocukier, któremu przypisuje się liczne cechy prozdrowotne. Jakie ma działanie? Ile kosztuje? I jak się go stosuje? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Ten prebiotyk wpływa na zdrowie jelit, zmniejsza wchłanianie kalorii oraz opóźnia łaknienie. Wykorzystywany jest również w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Co sprawia, że wielocukier stał się jednym z najbardziej pożądanych polisacharydów?

Co to jest inulina?

To wielocukier składający się z monocukrów: glukozy i fruktozy. Inulina po zażyciu nie jest trawiona przez enzymy człowieka, co wpływa zbawiennie na ludzki układ pokarmowy, ponieważ wypełnia żołądek i jednocześnie zmniejsza wchłanianie kalorii.

Inulina z cykorii, ale nie tylko

Wielocukier swoim wyglądem przypomina skrobię. Inulina dobrze rozpuszcza się w wodzie. Największa jej ilość gromadzona jest przede wszystkim: w korzeniach, kłączach i dolnych częściach łodyg roślin.

Części roślin w których występuje inulina:

Inulina - cena, dawkowanie, zastosowanie. Czym jest Inulina i jak ją stosować?
  • - korzenie cykorii,
  • - mniszek lekarski,
  • - topinambur,
  • - słonecznik bulwiasty,
  • - czosnek,
  • - por,
  • -cebula,
  • - pszenica,
  • - banan,
  • - jęczmień.

Charakterystyczna dla inuliny jest wspomniana wyżej niska kaloryczność. Na każde 100 gram produktu przypada zaledwie 150 kalorii. Jednocześnie inulina jest prawie 10 razy słodsza od cukru.

Inuliną można zastąpić w produktach spożywczych również tłuszcze, co spowoduje obniżenie wartości kalorycznej.

Inulina - cena. Gdzie kupić inulinę?

Oprócz różnorodnych warzyw, których ważnym składnikiem jest inulina, można ją nabyć w postaci sproszkowanej oraz w formie pastylek. Najczęściej wszelkie odmiany inuliny są dostępne w aptekach lub sklepach z naturalną żywnością. Oczywiście w internecie możemy przebierać w ogromie ofert. Ceny tego wielocukru nie należą do zbyt wygórowanych. Za 1-kilogramowe opakowanie inuliny z cykorii zapłacimy około 24 złotych, a zakup pół kilograma inuliny wyniesie nasz portfel zaledwie 13 złotych.

Inulina - dawkowanie. Jak stosować inulinę?

Korzystne dawkowanie wielocukru dla naszego organizmu mieści się w granicach od 5 do 10 gram dziennie. Wówczas pobudzana jest mikroflora w obrębie okrężnicy. Z kolei statystycznie według literatury medycznej należy spożywać minimum 2,5 g inuliny dziennie. Jednak należy pamiętać o tym, że początkujący mogą odczuwać pewien dyskomfort w jelitach. Inulina ma bowiem właściwości przeczyszczające.

Zobacz także:

Inne zastosowania inuliny

Priorytetowym przeznaczeniem inuliny jest wykorzystanie w produkowaniu żywności niskokalorycznej. Jak sprytnie potrafi działać ten wielocukier? Otóż osoby mające problem z utrzymaniem diety i podjadaniem co chwilę swoich ulubionych przysmaków nadal mogą to bezkarnie robić. Wystarczy, że do deserów dodadzą inulinę, co ostatecznie przyczyni się do obniżenia zawartości kalorii w danym produkcie. Takie rozwiązanie jest doradzane szczególnie tym, którzy nie potrafią okiełznać swojej wolnej woli.

Dawkowanie inluiny. Co daje inulina?

Aplikowanie inuliny pozwala odnieść wiele korzyści dla ludzkiego zdrowia. Wielocukier pomoże osobo walczącym z cukrzycą czy chorobami układu sercowo-naczyniowego. Inulina powoduje także regularne wypróżnianie ze względu na fakt, że do jelita grubego dociera w postaci niestrawionej, przez co powoduje kurczliwość ścian jelita i niweluje skłonność do zaparć. Specyfik wzbogaca produkcję pożytecznych kultur bakterii – Lactobaccillus i Biidobacterium we florze jelitowej. Co ostatecznie prowadzi do wzmocnienia systemu immunologicznego. Zmniejsza się tym samym ryzyko zapalenia jelita grubego, powstawania polipów i owrzodzeń, raka prostaty czy piersi. Inulina przyczynia się do niższego poziomu cholesterolu we krwi oraz lepszego przyswajania składników mineralnych. Czysta inulina, a także rośliny, które zawierają ją w dużych ilościach, wpływają korzystnie na profil lipidowy osocza krwi. Przyjmowanie 20-40 g inuliny dziennie powoduje obniżenie poziomu cholesterolu ogółem, „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów. Taki efekt wynika ze zdolności wiązania przez inulinę kwasów tłuszczowych w jelicie.

Poprawia wchłanianie przez błony komórkowe m.in wapnia, magnezu, żelaza, cynku oraz fosforu. Dla każdego, kto chce i dba o swoje zdrowie na co dzień, korzystanie z dobrodziejstwa inuliny jest jak najbardziej wskazane.

Inulina - wzór chemiczny

Inulina - cena, dawkowanie, zastosowanie. Czym jest Inulina i jak ją stosować?

Inulina - wykorzystanie w przemyśle

Wielocukier nie ominął także przemysłu, w którym jest wykorzystywany w przetwórstwie spożywczym. W tym przypadku używa się go do poprawy konsystencji i struktury produktów oraz regulowania zawartości wody. Dodanie inuliny do produktów powoduje ich lepszy smak, zapach, a także smarowność. Stosowana w piekarnictwie zwielokrotnia chrupkość i przedłuża świeżość pieczywa. Powszechnie korzysta się z właściwości inuliny w produkcji niskotłuszczowych i niskokalorycznych lodów oraz deserów.

Coraz częściej inulinę dodaje się także do jogurtów. Na półkach sklepowych można spotkać produkty z napisem „light”. Ten segment nie ustrzegł się stosowania inuliny, którą odnajdziemy m.in. w majonezie, lodach, margarynie, wędlinach, pieczywie, wyrobach cukierniczych, słodyczach, deserach oraz napojach owocowych i warzywnych.

Inulina wykorzystywana także w farmaceutyce

Przemysł kosmetyczny oraz farmaceutyczny korzystają z dobrodziejstw inuliny. W tym pierwszym stosuje się ją w celu stabilizacji emulsyjnych form detergentów i kosmetyków. Inulinę odnajdziemy m.in. w pudrach i zasypkach. Drugi wykorzystuje wielocukier w produkcji preparatów odchudzających oraz leków pełniących funkcję substancji powlekającej, pęczniejącej i spulchniającej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska