Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto kandyduje na wójtów gmin wokół Torunia i burmistrza Chełmży?

Krzysztof Lietz
Po 34 latach na fotelu wójta gminy Łubianka Jerzy Zająkała mówi "dość"
Po 34 latach na fotelu wójta gminy Łubianka Jerzy Zająkała mówi "dość" Archiwum
Znamy już wszystkich kandydatów na wójtów w gminach w powiecie toruńskim na kadencję 2024-2029. Wiemy też, kto ubiega się o stanowisko burmistrza miasta Chełmża.

W Czernikowie i Łysomicach obecni wójtowie - odpowiednio - Tomasz Krasicki i Piotr Kowal wystartują o reelekcję w komfortowej sytuacji, bo nie mają konkurencji. W tych gminach dojdzie więc do plebiscytu, który wykaże ich popularność.

W innych gminach powiatu toruńskiego kandydaci będą musieli 7 kwietnia stoczyć wyborczy bój i być może rozstrzygnięcia zapadną dopiero po drugiej turze wyborów (dojdzie do niej jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów).

Nowe rozdania w Chełmży i Łubiance

W Chełmży i w gminie Łubianka dojdzie do nowego rozdania. W Chełmży o fotel burmistrza nie wystartuje zasiadający na nim od prawie 26 lat Jerzy Czerwiński. Ubiegać się on będzie o mandat radnego powiatowego. O stanowisko burmistrza ubiegać się będzie troje kandydatów – Jacek Kałamarski (Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe dla Chełmży), Kinga Krupcała (KWW Dzień Dobry Chełmżo) i Paweł Polikowski (KWW Koalicja Dla Chełmży) aktualny przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego.

Do zmiany warty na pewno dojdzie też w gminie Łubianka i, co ciekawe, niezależnie od wyniku wyborów wójtem będzie tam kobieta. Po rezygnacji z kandydowania Jerzego Zająkały, który piastował urząd wójta przez osiem kadencji, o fotel po nim ubiegać się będą dwie panie – Dagna Całbecka (KWW Dagny Całbeckiej „Wspólnie Lepiej”) prywatnie żona marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, oraz Danuta Kwiatkowska (KWW Danuty Kwiatkowskiej „Razem Dla Gminy”). Jerzy Zająkała ubiegać się będzie o mandat w Radzie Powiatu.

W dwóch gminach wójtowie bez konkurencji

W gminie Czernikowo jedyny kandydat, czyli wspomniany Tomasz Krasicki (KWW Wspólnie dla Mieszkańców) kończy obecnie swą pierwszą kadencję w roli jej wójta. W poprzednich wyborach był debiutantem i w drugiej turze pokonał wieloletniego wójta gminy Czernikowo Zdzisława Gawrońskiego.

Także wspomniany już Piotr Kowal (KWW Porozumienie Samorządowe Gminy Łysomice) to wieloletni wójt gminy Łysomice. W poprzednich wyborach miał dwóch konkurentów, wygrał w pierwszej turze.

Będzie rywalizacja w większości podtoruńskich gmin

W gminie Chełmża o stanowisko wójta będą rywalizować obecny wójt Jacek Czarnecki (KWW Wieś) oraz Adam Galus (KWW „Wszyscy Razem 31”) i Bartosz Szprenglewski (KWW Nowe Horyzonty Bartosza Szprenglewskiego).

Warto wspomnieć, że w poprzednich wyborach samorządowych, w 2018 roku, Jacek Czarnecki był jedynym kandydatem.

Taka sama sytuacja jest w gminie Obrowo. Obecny wójt Andrzej Wieczyński (KWW Stabilny Rozwój Gminy Obrowo) w poprzednich wyborach nie miał rywali. Obecnie jest ich dwóch - Krzysztofa Duda (KWW Zmieniamy Obrowo) i Artur Kanarek (KWW Kurs na Obrowo).

W gminie Lubicz obecny wójt Marek Nicewicz (KWW Lepszy Czas) też będzie miał dwóch konkurentów. To Zbigniew Jan Szczepański (KWW Jeszcze Będzie Normalnie) i Aleksander Wojciechowski (KWW Lubicz Nasza Sprawa). W poprzednich wyborach samorządowych Marek Nicewicz debiutował i pokonał Hannę Anzel, ówczesną przewodniczącą Rady Gminy Lubicz.

W gminie Wielka Nieszawka obecny wójt Krzysztof Czarnecki (KWW Jesteśmy dla Was) ma rywalkę - Katarzynę Streich (KWW Trzecia Droga). W poprzednich wyborach samorządowych był on debiutantem, miał aż trzech rywali, w drugiej turze minimalnie pokonał Agnieszkę Gołębiowską.

W gminie Zławieś Wielka do rywalizacji z wieloletnim i obecnym wójtem Janem Surdyką (KWW Trzecia Droga) staną: Jarosław Mikołajczyk (KWW Jarosława Mikołajczyka), obecny wicewójt Krzysztof Rak (KWW Krzysztofa Raka) i Marcin Swaczyna (KWW Marcina Swaczyny „Nowe Perspektywy”).

Przypomnijmy, że starostę toruńskiego wyłoni nowa Rada Powiatu, wybrana na kadencję 2024-2029. Na to stanowisko zamierza wrócić Mirosław Graczyk (KWW Koalicja Obywatelska), który pożegnał się z nim po wyborach 2018 roku. Czy tak będzie, zależy od nowego składu Rady Powiatu. O mandat radnego powiatowego starają się m. in. wszyscy obecni członkowie Zarządu Powiatu Toruńskiego. Starosta Marek Olszewski startuje z listy Obywatelskiego Komitetu Wyborczego, wicestarosta Michał Ramlau i Janusz Kononiuk - z listy Prawa i Sprawiedliwości, Mirosława Kłosińska - z listy Obywatelskiego Komitetu Samorządowego. Wszyscy oni w poprzednich wyborach reprezentowali identyczne komitety. Inaczej niż Kazimierz Kaczmarek, wieloletni wójt gminy Wielka Nieszawka, który poprzednio startował z listy OKS, a tym razem kandyduje z listy Koalicji Obywatelskiej.

Wspomnijmy jeszcze, że o mandat radnego sejmiku województwa z listy PiS w okręgu nr 3 (Grudziądz, powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński, wąbrzeski) ubiega się Józef Ramlau, do niedawna wicewojewoda kujawsko-pomorski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska