Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łowcy głów i chińskie ozdoby

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nowe kolekcje pamiątek z Indii, Chin i Gwatemali, a przede wszystkim nowa aranżacja wystaw, wzbogaconych o projekcje filmowe. To czeka na gości w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, które otwiera podwoje po remoncie.

Nowe kolekcje pamiątek z Indii, Chin i Gwatemali, a przede wszystkim nowa aranżacja wystaw, wzbogaconych o projekcje filmowe. To czeka na gości w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, które otwiera podwoje po remoncie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 201712" sub="Kuratorka Magdalena Nierzwicka w sali podróżników polskich [Fot. Adam Zakrzewski]">Pasja podróżowania - taki jest przewodni temat wystaw w spichrzu przy Franciszkańskiej. Składają się głównie z kolekcji podarowanych przez Elżbietę Dzikowską, dziennikarkę, podróżniczkę, współautorkę - z mężem Tony’m Halikiem - popularnego programu w TV „Pieprz i wanilia”. To bez mała dwa tysiące eksponatów: przedmioty związane z życiem codziennym i obrzędowym ludów całego świata, stroje, torby, nakrycia głowy, broń, ozdoby, obiekty rytualne, wyroby sztuki ludowej i pamiątkarskiej, instrumenty muzyczne, skóry zwierząt i ceramika prekolumbijska. Elżbieta Dzikowska po śmierci Tony’ego Halika kolekcję tę przekazała miastu urodzin swego męża - Toruniowi, tworząc podwaliny pod pierwsze w kraju muzeum podróżników.<!** reklama>

Na zwiedzających czeka osiem odnowionych sal, z których każda przenosi w inny czas lub inne miejsca.

- Rozpoczynamy od naszego patrona, od jego pasji podróżowania, w tym słynnej kilkuletniej wyprawy przez obie Ameryki odbytej z pierwszą żoną Pierrette i synkiem urodzonym w czasie tej podróży - mówi kuratorka wystawy Magdalena Nierzwicka. - Druga sala to już wspólne wojaże Elżbiety Dzikowskiej i Tony’ego Halika, począwszy od tej pierwszej, po Meksyku, gdzie się poznali. Tutaj można oglądać m.in. tkaniny, a także filmy obojga podróżników.

<!** Image 4 align=none alt="Image 201712" sub="Stroje z Chin [Fot. Adam Zakrzewski]">W innej sali znajdziemy się wśród indiańskich łowców głów, a komu na półkuli zachodniej wciąż zbyt... chłodno, może przenieść się do pomieszczenia, poświęconego podróżom przez Czarny Ląd. Jest poza tym kolekcja chińska, w której bogato reprezentowane są ubiory i ozdoby z tego tak różnorodnego kulturowo kraju.

Muzeum Podróżników proponuje podróże nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie: cofnięcie się do początków odkryć geograficznych, spojrzenie na mapy świata, sporządzone u progu i w trakcie poznawania nowych ziem, towarzyszenie największym odkrywcom w ich wyprawach. Jest sala poświęcona polskim podróżnikom, począwszy od gdańszczan, ojca i syna Jana i Jerzego Forsterów, którzy uczestniczyli w wyprawie Jamesa Cooka. żeglującego dookoła świata.

- Bardzo osobista jest kolekcja biżuterii przywiezionej z różnych zakątków świata przez Elżbietę Dzikowską - mówi Magdalena Nierzwicka.

Ofiarodawczyni eksponatów dla toruńskiego muzeum jest spodziewana na oficjalnym otwarciu przearanżowanej i unowocześnionej wystawy. Ale zanim to nastąpi, już od jutra można w Muzeum Podróżników ogrzać się przy wspomnieniach z tropikalnych (choć nie tylko) krain.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska